Emrin Başımın Üstüne Allah’ım: Tesettür

27
Paylaş

Yazının başlığının neden böyle olduğunu biliyor musunuz? İddiamız şu; bir kadın isterse her şeyi başarır. Bunu az önce yaşadığım bir olay neticesinde daha iyi anladım. Mutfağa su içmek için gittiğimde annemi dikkatlice izledim. Yemek yapıyordu. Yemeğin yanında kirli bardakları makinaya diziyordu. Yemekle beraber yapacağı tatlıyı karıştırıyordu. Küçük kardeşim Talha’yı ara ara kontrol ediyor, yağan yağmur sebebiyle çamaşırları içeri alıyordu. Akşam eve misafir geleceği için girişi düzenliyordu. Kardeşim elbisesinin nerede olduğunu bulamamış, annem gelip elbisesini hemencecik buldu. Küçük ayrıntıları saymamakla beraber, annemin aynı anda kaç tane iş yaptığını saydım. Öğrendim ki bir kadın isterse her şeyi yapar. O yüzden bu yazıyı ben yapamam önyargısıyla okumamanı ve sonuna kadar okumanı istiyorum. Sen istersen…

Konumuz tesettür. Tesettür kadınlar için neyi ifade eder? Bir kadın neden tesettüre girme ihtiyacı hisseder? Daha çok bu soruların üzerinde duracağız. Arapça setr (s-t-r) “örtmek”, tesettür ise örtünmek anlamına gelir. Dolaylı olarak Setr etmek ile tesettür aynı kelime kökünden gelir. Bu ise çok manidardır. İnsan her zaman en değerli gördüğü şeyleri setr eder(örter, saklar). Bir kuyumcunun altınını örtmesinden, bir arkeoloğun kazı çalışmasında bulduğu değerli eşyayı örtmesine kadar değerli olan her şey muhafaza edilir. Dolaylı olarak kadınlar için örtünmek bir değer ifadesidir. Hele değer biçen, değer yargısını yaratan Allah olunca…

Tesettür, kadınlar için fıtrîdir ve fıtratları iktiza ediyor. Çünkü kadınlar hilkaten zaîf ve nazik olduklarından, kendilerini ve hayatından ziyade sevdiği yavrularını himaye edecek bir erkeğin himaye ve yardımına muhtaç bulunduğundan, kendini sevdirmek ve nefret ettirmemek ve istiskale maruz kalmamak için, fıtrî bir meyli var. (1) Bu örneği bir platformda verdiğimde bir hanım kardeşimiz bana şöyle tepki vermişti: “Kadın yaratılış itibari ile zayıf ve nazik değildir.” Ben de ona cevaben şöyle dedim: “Hanım kardeşim, yaratılış özellikleri bozulmamış bütün hanımlar, naziktir. Örnek verecek olursak: Kadınlar ile erkekler savaşa girse, arkadaşı ölen erkek savaşa devam edebilir. Ancak arkadaşı ölen kadın, devam edemez. Düşünsene, en yakın arkadaşın yanında vurulmuş.

Hem bu özellik bilimsel olarak da ispatlı. Biliyorsun ki kadınlarla erkeklerin anatomik yapıları ve anne anatomisi taşıdığı için psikolojik yapıları farklı. Psikolojik olarak kadınlarda, güven ve korunma ihtiyacı vardır. Nereden biliyorsunuz diyecek olursanız, yapılan araştırmalarda kadınların ilişkiden beklediği en önemli unsurun güven ve korunma olduğunu gördük. Bu yüzden kadınlar, tesettür ile kendini daha güvende ve korunmuş hissediyor.’’ Hanım kardeşim bu cevaba katıldığını ifade etti. Sizce de öyle değil mi? Sevdiklerine kırıldığı zaman saçları kırılan, bazen bir cümleye gözyaşı döken, en üzüldüğü anlarda küçük bir çikolata ile mutlu olan kadınlar nazik değil midir?

Hem kadınların on adetten altı-yedisi ya ihtiyardır, ya çirkindir ki ihtiyarlığını ve çirkinliğini herkese göstermek istemezler. Ya kıskançtır; kendinden daha güzellere nispeten çirkin düşmemek veya tecavüzden ve ithamdan korkar, taarruza maruz kalmamak ve kocası nazarında hıyanetle müttehem olmamak için, fıtraten tesettür isterler.(2)

Liselerde bir ara serbest kıyafet yönetmeliği girmişti. Bütün erkekler sevinirken kızlar içten içe düşüncelere dalmıştı. Neden olduğunu çok merak etmiştim. Sonra nedenini öğrenince çok şaşırdım. Sorun şu: “Her gün her gün ne giyeceğiz? :)” Sorunun altında sorun vardı. Demek ki okul kıyafetleri, kabul edilmese de kadınlar için eşitliğin göstergesi oluyordu. Bu örnekte olduğu gibi sosyal ortamlarda da tesettür kadınları eşitliyor. Mesela on kadından altı tanesi çirkin ve ihtiyar olsun. Bu çirkinliği ve ihtiyarlığı kabul etmiyorlar. Otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarında yaşlılarla sık sık konuştuğum için bu konuya hakimim. Hatta bir teyze: “Sen beni gençken görecektin oğlum, şimdi kendime bile kendimi gösteremiyorum.” demişti. Aynı zaman da bazı kadınlar kıskançtır. Bunu açıklamama bile gerek yok. Bazen diyorsunuz ya “Kızlar bence Fatma’nın saçı hiç olmamış.” Bunu söylerken içinizden şöyle geçirirsiniz, çok güzel olmuş ya. İşte bu da farkında olmadan kıskançlık oluşturur. Farkında olmadan oluşan bu kıskançlık, zamanla yerini hırsa çevirir. Hırs sebeb-i hasârettir ve sefalettir.(3)

Bazı kadınlar ise güzeldir. Bu güzelliği onları açık-saçıklığa iter. Elbette açık-saçıklık kıyafetine giren güzel bir kadın, bakmasına hoşlandığı nâmahrem erkeklerden onda iki üçü varsa, yedi sekizinden istiskal eder.(4) Evet, bunun örneklerini sokaklarda çok görüyoruz. Kırk yaşındaki bir adam, on yedi yaşındaki bir genç kıza bakıyor. Babası yaşındaki adamlar tarafından göz tacizine uğrayan genç, sıkılıyor. İnanır mısınız ben bununla ilgili bir olay yaşadım. Otobüste bir sapık, genç bir kızı bakışlarıyla rahatsız ediyordu. Olayı fark edememiş bir şekilde arka koltukta Risale-i Nur okuyordum. Elimdeki kırmızı kitaplardan olacak ki onun için İslami bir kimlik algısı oluşturmuştum.

Ecnebi(yabancı) erkeklere karşı fıtraten korkaklık hissi olduğu için yanıma geldi. Şu adamı görüyor musun diyerek işaret etti. Evet dedim. O adam beni taciz ediyor. Rica etsem beni durağa kadar bırakır mısın? Babamı aradım durakta olacak dedi. Tabii ki dedim ve kabul ettim. Fark ettim ki aslında açık saçıklık bir kaç erkek tarafından beğenildiğinde hoşa giden bir eylem olsa da çoğu erkeğin bakışlarından rahatsızlık hissi uyandırıyor. Damacanaya tecavüz edilen bir dünyada, kadın olmak çok zor. İşte tam bu noktada tesettür devreye giriyor. Kadınları eşitliyor, onların haklarını adeta koruyan kalkan oluyor ve pis bakışlara karşı kadına setr(örtü) oluyor. Peki hanım kardeşim, sence de pis bakışlara karşı kendini koruman gerekmiyor mu? Sen o sapıkların bakışlarından korunacak kadar değerli ve özelsin.

Tesettürsüzlük ve açık-saçıklık, o emniyeti(karı-koca arasındaki güveni) bozar, o mütekabil hürmet ve muhabbeti de kırar. Çünkü açık-saçıklık kılığına giren on kadından ancak bir tanesi bulunur ki kocasından daha güzeli görmediğinden, kendini ecnebiye sevdirmeye çalışmaz.(5)

Sert olsa da nokta atışı yapılmış bir tespittir bu. Evlenmiş bir çift için tesettürsüzlük büyük bir problemdir. Eşinle bir akşam yürüyüşü yaptığında, onun açık saçıklığına gelen bakışlar- namusunu ve şerefini kaybetmemiş- her erkek için moral bozucu, hatta öfke nöbetleri geçirten, hatta bakanı öldürten bir eylemdir. Kadının, kocasına en büyük ikramı ise güzelliğinin yalnızca ona ait olduğunu hissettirmektir. Çünkü erkek ister ki eşini yalnızca o okusun. Mevlana hazretleri ile eşi gezerken, biri sorar. Efendim, eşiniz neden bu sıcakta tesettüre girmiş, günah değil mi? Mevlana hazretleri cevap vermiş, sevdiğinden sana özel bir mektup gelse sen bu mektubu herkese gösterir misin? Göstermem efendim. İşte ben de göstermiyorum demiş Mevlana. Ne çok şey anlatmış değil mi kısacık olayda? Sevgilim olan Allah, bana en güzel ve en özel hediyeyi eşim olarak göndermiş. Neden ben onu başkalarına göstereyim?

Bununla ilgili bir sosyal deney yapıldı belki izlemişsinizdir. Aynı kadın tesettürle ve tesettürsüz, aynı sokaktan geçiyor. Tesettürsüz iken laf atanlardan tutun da bakışlarıyla taciz edenler oluyor. Tesettürlü iken ise bakan sadece bir kişi.  Ayrıca en serseri ve asrî bir genç dahi refika-i hayatını namuslu ister.(6) Bununla ilgili de bir anım var. Çok sevdiğim bir abim, namuslu, dürüst bir ablamız ile evlendi. Ancak ablamız önceki hayatında açık saçık olan biriydi. Abimiz bana ağlayarak şu itiraf da bulundu : “Eşimi çok seviyorum. Ama onunla yürüyüşe çıktığımızda birkaç kez bazı erkekler onu parmakla işaret ettiler. Bu benim çok zoruma gidiyor. Eşim ile bunun tartışmasını yaptığımızda bana şöyle diyor: Senin gibi bir erkek ile tanışacağımı bilseydim yemin ederim ki on yaşımda tesettüre girerdim. Böyle deyince bir şey diyemiyorum. Ağlıyorum ve üzülüyorum. Önceki hayatında olduğu için onu affediyorum ve onu çok seviyorum.”

Evet hanım kardeşim, sen de eşinle ileride böyle bir kavga yaşamak ister misin? Hayatınızı beraber yürüteceğiniz, canının bir parçası olan eşinle yürürken, başka erkeklerin seni işaret etmesine dayanabilecek misin? Bence sen dayanamazsın kardeşim. Bu yüzden artık tesettüre girmelisin. Annen de karşı çıksa, baban da karşı çıksa, dünya da karşı çıksa tesettürüne kavuşmalısın kardeşim. Yapamam deme, aynı anda onlarca işi yapan sen bunu da yaparsın. Allah seni seviyor kardeşim. Sevmekle kalmıyor, seni korumakla görevli bir baba, seni korumakla görevli bir eş gönderiyor. Seni korumak için tesettür gönderiyor. Bütün pisliklere karşı seni örtüyor. Onların saçları şiirlere konu oluyorken, senin tesettürün Kâinatın yaratıcısı Allah’ın kitabına ayet oluyor. Cennet gibi mükâfat senin ayaklarının altına konuluyor. Bunu annenden, babandan, eşinden sana daha çok değer veren ALLAH yapıyor kardeşim. Ve sana diyor ki:

“Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Ziynetlerini açmasınlar. Bunlardan görünen kısım müstesna. Başörtülerini, yakalarının üstünü (kapayacak surette) koysunlar. Zinet(mahal)lerini kendi kocalarından, yahut kendi babalarından, yahut kocalarının babalarından, yahut kendi oğullarından, yahut kocalarının oğullarından, yahut kendi biraderlerinden, yahut kendi biraderlerinin oğullarından, yahut kardeşlerinin oğullarından, yahut kendi kadınlarından, yahut kendi ellerindeki memlukelerden, yahut erkeklerden yana ihtiyacı olmayan hizmetçilerden, yahut henüz kadınların gizli yerlerine muttali olmayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizleyecekleri ziynetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Hepiniz Allaha tövbe edin ey müminler. Ta ki korktuğunuzdan emin, umduğunuza nail olasınız.”(7)

Toplumsal eşitlik için, psikolojik huzurun için, pis bakışlardan korunmak için, çocuklarının gelecekteki babası için bugün senin günün. Eminim ki tesettür sana çok yakışacak.  🙂

Yazımı çok sevdiğim “Tesettürlüyüm çünkü” şiiriyle bitirmek istiyorum.

Tesettürlüyüm Çünkü…

Allah’ı hatırlamak ve hatırlatmak için…

Yaratılış gayemin gereği

Özel olduğum için… Özel hissettiğim için…

İnsanların gözünde değil Rabbim’in nazarında özel olduğum için…

Kulluğumun gereği…

Rabbim’in rızasını kazanmak için…

Tesettürlüyüm çünkü: Tesettürlüyken daha rahat olduğum için,

Dışarıda kendimi en rahat hissedebileceğim giyim şekli olduğu için,
Allah rızası için,

Birtakım kötü gözlerden koruduğu için,

Tesettürlü bir insan dış görünüşüyle değil de kişiliği ve ahlakıyla, davranışlarıyla, düşünceleriyle ön planda olduğu için,

Tesettürlüyüm çünkü:
Buna verilecek en iyi cevabım,
İnandığımın kanıtı tesettürüm.
İnanıyorum; emri başım üstünde,
Her varlığa sevgi duyuyorum her varlık Ona çıkıyor Onu seviyorum…
Tesettürlüyüm çünkü: Rabbim bize zinet değerinde bakıyor ve ben bu zineti en iyi şekilde muhafaza etmek istiyorum.

Tesettürlüyüm çünkü: Kadınlık vasfıyla değil, insan vasfıyla hayatta ilerlemek istiyorum.
Tesettürlüyüm çünkü ehli imana zarar vermek istemiyorum.
Tesettürlüyüm çünkü: Tesettürün en baş vasfı başörtüsünü ilk önce kalbimde sonra kafamda taşıyorum.

Tesettürlüyüm çünkü: İslam’ı yaşamayı kolaylaştırıyor hayatımın her safhasına yaymamı sağlıyor.
Tesettürlüyüm çünkü bana Rabbim’i hatırlatıyor ve hatırlatanlardan olmak istiyorum.
Tesettürlüyüm çünkü: “KULUM!” DİYE YADEDİLENLERDEN OLMAK İSTİYORUM…

Tesettürlüyüm çünkü hürüm ben!
Tesettürüm sayesinde namahremim saygı duruşuna geçmek zorunda
(öyle bir temsil etmeliyim ki bu olmak zorunda)

Tesettürlüyüm çünkü Hak böyle istiyor
Hakk istedi mi, şek yok şüphe yok koşul yok şart yok
Tesettürlüyüm çünkü hürüm ben
Budur sebebi örtümü başımda taşırken gözlerimin ışıması
Gurur addetmeyiniz

Tesettürlüyüm çünkü:
Değerliyim!!
Tesettürlüyüm Çünkü…
Allah’a İtaat Ediyorum…

Tesettürlüyüm… Çünkü Allah’a Teslim oldum.

O emretmişse, başım üstüne.

Allah’a emanet olun.  🙂


1)Risale-i Nur | Lem’alar | 24.Lem’a | Tesettür Risalesi
2)Risale-i Nur | Lem’alar | 24.Lem’a | Tesettür Risalesi
3)Risale-i Nur | Lemalar/17.Lema/Bedüizzaman
4)Risale-i Nur | Tesettür Risalesi/Bedüizzaman
5)Risale-i Nur | Tesettür Risalesi/Bedüizzaman
6)Risale-i Nur | Tesettür Risalesi/Bedüizzaman
7)Kur’an-ı Kerim | Nur Suresi  31.Ayet Meali

Paylaş

27 yorum yapılmış. Sende yap :)

 1. Büşra.. 3 Temmuz, 2017 at 10:24 Reply

  Hep kadınların teseturrunu anlatmissin biraz da erkeklere öğüt versen diyorum çünkü onlarında tesseturu vardır başlarında olmasa da göz kapaklarında dır .☺yine de güzel yazmissin kardeşim Allah razi olsun .

 2. Mehmet Çelik 26 Ocak, 2016 at 00:29 Reply

  Selamun aleykum kardeşim, tesettür yazını çok begendim. Güzelce uzun bir yazı yazmış isterdim ama benim de bu konu hakkında güzel bir yazı yazmam gerekiyor. Allâh sizin gibi dostları başımızdan eksik etmesin. İnş’Allah… Yüreğine sağlık kardeşim çok güzel olmuş.

 3. Mert Yeşilyurt 13 Aralık, 2015 at 19:24 Reply

  Sadık Mihenk

  Eleştirilerin için teşekkür ederim! Bu yazıyı bloga koymadan önce, bayan arkadaşların onayından geçiyor! Nikah düşmeyen akrabalarım okuyor, o yüzden fıtrata ters bir şey olmayacağından emin olabilirsin!

  Dediğin şeylerde haklısın. Önce Allahı sevdirmek felan hepsinde haklısın. Yazıyı dikkatli okursan kaç defa Allah seni seviyor kardeşim, Allah seni seviyor kardeşim diyerek telkinde bulunduk. Yani senin dediğin şeyleri Rabbimin izniyle elimizden geldiği kadar yaptık, bundan sonra ki yazılar da daha da dikkat ederiz!

 4. Mert Yeşilyurt 13 Aralık, 2015 at 19:18 Reply

  Tesettürlü kadın! Demişsin ki yazar neden annesine yardım etmemiş! İftira etmişsin! Onları gördükten sonra zaten yardım ettim, anneme de evde oldukça yardım ederim!

  Ayrıca tesettür kadınların meselesi demişsin, sokakta o kadar tesettürsüz kadın varken neden meseleni yerine getirmedin? Bu meselenin senin benimi yok. Bu mesele hepimizin. Senin zihniyetinde olup yazıyı yazmasaydım, onlarca kardeşim tesettüre girmeyecekti belkide! Buna sevineceğine, biraz küstahça olmuş demen biraz küstahçadır!

  Ayrıca tesettürün Allah için olduğunu yazıda defalarca söyledim. Onların saçları şiirlere konu oluyorken senin tesettürün kainatın yaratıcısı Allahın kitabına ayet oluyor kardeşim dedim, ama siz ve sizin gibiler erkek megomanyasında düşündüğünüz için beyniniz algıda seçicilik yapıyor ve ona odaklanıyorsunuz! Bütüncül bakın.

  İnsan sevdiğini neden ağlatır neden evlenmiş demişsin, onu bile tam okumamışsın. Abi diyor ki seviyorum ama bir kaç kez bu olay olunca dayanamadım. Ve şuan mutlular.

  Allah aşkına rica ediyorum, eleştirecekseniz akıllıca mantıklıca eleştirin. Ressamların resimlerine bakıp bu resim olmamış demekten vazgeçin artık. Eğer resimde hata varsa gelin fırçayı beraber tutalım, eğer fırçayı tutacak cesaretiniz yoksa, isimsiz anonim mantıksız yorumlar yapmayın lütfen. Sizin saçma eleştirilerinize çok sıkıldım artık. Yazının içeriği hakkında eleştirmeniz gerekirken, yazıyı daha fazla kişiye ulaştırmak için destek olmanız gerekirken, engel olmaya çalışıyorsunuz.

  Sevinin dostlar sevinin, kardeşlerimiz tesettüre giriyor. Eğer itikata ters bir mesele görürseniz boynum kıldan incedir. Yazın bana Facebooktan. Ama itikata dair bir sorun yoksa, sorun irdelemeyin.

  Hayatta en sevdiğin şey eleştiri duymak. İnsanların eleştirileri çok hoşuma gider. Ama sizin ki eleştiriden çıkıp araya perde koymaya geliyor.

  Biride demiş ki kadın erkek aynı platform da olmanız doğru değil! Hadi git Bunu Nureddin Yıldız hocama de erkeksen! Diyemezsin demi? O platform da olmam vesilesiyle tesettüre giren hanımlar var. Artık güzel görün, güzel düşünün. Yorumlarınızı onayladığımıza bizi pişman etmeyin!

  Eleştirileniz için gene de teşekkürler.

  İslam da kadının ev yapma zorunluluğu yoktur! Önce ki yazılarımda zaten bundan bahsetmiştim, okumadan araştırmadsn yorum yapma hatasına düşmüşsün gene yanılmışsın!

  Yazıyı dikkatli okusaydın yapılan sosyal deneyi yazmıştım! Tesettüre giren kadın tecavüzden yüzde yüz korunur demedim, ama yapılan araştırmalara göre yüz kadından tacize uğrayan tesettürlü kadın sayısı 1!

 5. Tesettürlü kadın 11 Aralık, 2015 at 21:31 Reply

  Bir kadın isterse kesinlikle herşeyi başarır, aynı yazarın annesinin evdeki üstün performansındaki gibi, birden fazla işi çok iyi idare edebilir. Bunu yapar ve oğlundan da taktir görür. Peki madem anne bu kadar meşgül, oğlu ona neden yardım etmez de mutfağa su almak için girer sadece?? İslamda kadının ev işi yapma zorunluluğu var mıdır, bir daha ki yazıda bundan da bahsederse güzel olur.
  Evet ne yazık ki denildiği gibi damacanaya, kediye, köpeğe, kadına, kız-oğlan ayrımı yapmadan küçük çocuklara tecavüz edilen bir ülkede yaşıyoruz. O yüzden siz sanıyor musunuz ki bütün kadınlar tesettüre girdiklerinde bunlar olmayacak? Damacananın ne gibi bir çekiciliği, minik çocukların masum bakışlarının, gülüşlerinin ne gibi bir seksepalitesi olabilir. Ama şuna katılıyorum, tesettür bir kadın için kendini koruma isteği olarak vuku bulabilir. Bu sadece tesettürlü kadınlarda değil, tesettürlü olmayan kadınlarda da uygulanmaktadır. Bakıştan rahatsız olmamak ya da daha rahat hareket edebilecek şekilde daha kapalı giyinebilirler. Ama bu ne bakışı engeller, ne de tacizi. Tesettürlü bir kadın da ne yazık ki tacize, tecavüze, bakışa her türlü şeye maruz kalmaktadır. O yüzden lütfen siz erkekler önce bir kendinize sahip çıkın, bir adam edin, bir bakmayın. Ben kadın olarak seni teşvik etmeyeyim, sen de bir erkek olarak ne kadar teşvik etmeye çalışsam da erdemli ol, Allahtan kork ve bakma. Kadınların tesettüre girmesi, kadınların kendi meselesidir. Nasıl ki mutfağı annenin mekanı olarak görüyorsanız, tesettürü de bırakın kadınlar kendileri konuşsun, tavsiyede bulunsun. Çünkü zor bir konudur ve kadın olmadan hadi örtünün demek çok garip ve birazcık da küstah gözükmektedir. Tavsiye verilebilir, güzellik çirkinlik yaşlılık gibi mantıki değerlerle açıklanabilir ama tesettür ne koca için, ne çocuk için, ne güzellik ne de çirkinlik için değil sadece Allah emrettiği için yapılmalıdır vesselam.
  Bir de bahsi geçen abi ilginç bir örnek olmuş, bunu bu kadar problem edecekse neden evlenmiş ki. Hadi sevdi, insan sevdiği insanı ağlatır mı hem de kendisiyle alakalı olmayıp Allah ile kadın arasındaki meselede.

 6. Sadık Mihenk 2 Aralık, 2015 at 10:00 Reply

  Biraz kopukluklar olan bir yazı, usul ve çizgi bazı yerlerde fazlası ile aşılmış, mesaj verilmiş ama daha sıralı ve konu bütünlüğünü bozmadan vermek lazım gelir. Alıntı yapılan yerler tırnaklar içine alınmalı. Önce Allah c.c. sevdirilmeli, ne istediği, ne emrettiği, neden emrettiğine okuyucu hazırlanmalı güzel bir uslupla müspet örnekler ile konu işlenmelidir, menfi örnekler ince fıtratlıları zedeler (damacana vs..) zaten yazının kitlesi hanım kardeşlerimiz olduğundan dikkat edilmeli.

  ” Bu örneği bir platformda verdiğimde bir hanım kardeşimiz bana şöyle tepki vermişti…” hanımlı – erkekli bir arada yapılan bu platformların uygun olmadığınıda belirtmek isterim vesselam.

 7. Büşra 1 Aralık, 2015 at 21:43 Reply

  Allah razı olsun. Çok güzel yazmışsınız fakat ‘tesettür’ kavramını bir erkek anlayışı ya da bakış açısına dayandırmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Bu düşüncem tesettürlü olmadığım için değil, sadece bu anlayışın genel olarak bir mantıkta toplanmaya çalışılmasından dolayı. Yani tesettüre girin diğer cinslerden kendinizi koruyun ya da bunu ilerideki eşinizi düşünerek yapmalısın düşüncesinden öteye geçmiyor. Ben de tesettürlü bir bayanım ama bu olgunun bir bakış açısı altında toplanması rahatsız edici bir durum. Ayrıca tesettürlü olmayan arkadaşlarımız açısından da ‘kendinizi diğer cinslerden sadece tesettürle koruyabilirsiniz’ değil de sadece ayetler doğrultusunda değerlendirilmesi ya da dini boyutlarıyla ele alınması daha objektif bir durum sanki.

 8. Adsiz 1 Aralık, 2015 at 17:36 Reply

  Acaba kadınları bu naziklige iten erkekler değil mi? Her şeyin çözümü tesettür mü? Bana bunların cevabını verebilir misiniz ki.

 9. ahmet 1 Aralık, 2015 at 00:50 Reply

  bu yazıyı okuyan bayanlara bakarmısınız hepsi mest olmuş ama arkadaş baştan aşağı bayanları aşağalamış.. kuranda insanları eşit yaratıldığına dair ayet varken kadınları zaaflı gösteriyorsun.. Peki soru şu : 1300 yıldır başlarını ve kafalarını bez barçasının içine soktuğumuz müslüman coğrafyasımı huzur içinde yoksa danimarka,norveç,finlandiya gibi ülkelerde başlarını örtmeden yaşayan hıristiyanlarmı daha huzur içinde yaşıyor.. 12 yaşında kızları evlendiren, toplu tecavüz eden, kadınları o bezin içine sokup gerçek müslüman olmalarının önüne geçen bir zihnyetmisiniz???

  • Salih Bindak 2 Aralık, 2015 at 09:03 Reply

   1 – Bayanları aşağılama yok. Tam aksine modern(!) dünyanın cinsel obje haline getirdiği, reklamlarda ürününün satılması için kullanılan madde olarak kullanıldığı kadının son yüzyılda ayaklar altına alınmış onurunun İslam anlayışıyla ayağa kaldırılması var.

   2- Eşitlik adalet değildir. Allah Adaletle yaratır. Zengin bir adamla fakir bir adama 100 TL verirseniz bu eşitliktir. Ama Fakire ve zengine kendi gelir düzeyleri oranında para verirseniz bunun adı Adalettir. Bayanlar yaradılışları itibariyle kırılgan varlıklardır. Bu durumlarının dışarıda kendilerine Köpekler gibi bakan erkeklere suistimal ettirmemek için İslam tesettürü emrediyor.

   3- Tesettüre giren bayanlar kendilerini çok daha özgür, rahat, mutlu ve güvenli hissediyor. Siz erkek olduğunuz için bunu anlamayabilirsiniz. Bir sokaktan geçerken onlarca insanın gözleriyle sizi taciz ederken savunmasız bir şekilde kalmanın ne demek olduğunu bilemezsiniz.

   3- Bahsettiğiniz ülkelerde huzur olduğu yalanını size kim söyledi? İnternetten dünya üzerindeki intihar oranlarına bakın isterseniz. Sözde dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden İsviçre onaltıncı, Finlandiya ondokuzuncu sırada. Huzur olan ülkede bu kadar intihar yaşanır mı? Gidip görmeden, orada yaşamadan nasıl olur da oradaki hayatın huzurlu olduğuna dair yorum yapabiliyorsunuz.

   4- İslamda bir kız kendi rızası dışında evlendirilemez, ergenlik çağına girmeden evlendirilemez. Doğuda bazı ülkelerdeki bir kaç insanın hatasını siz bütün bir İslam alemine mal edemezsiniz! İnsanların hatası dinlerine mal edilemez. Türkiyeye gelen bir turist tecavüz edilerek öldürülmüştü. Batıda Türklerin hepsi tecavüzcü , katil dense sizin gücünüze gitmez mi ?

   Biraz anlayış, biraz mantık lütfen.

  • SERKAN 3 Aralık, 2015 at 15:40 Reply

   “medeniyet bedeni açmaksa desene hayvanlar daha medeni”
   huzuru sadece başın açık veya kapalı olmasına bağlayacak kadar eğitimsiz olma. Müslümanların geri kalma sebebine gelince islamdan uzaklaşmaktan başka bir şey değildir. bir 250 sene önceye git ve batıyı taklit edinceye kadar yani. müslümanlar en güçlü konumdaydı. derdi Allah olana Allah yardım eder ve onları dünya ve ahirette üstün mertebelere ulaştırır. sadece batı kafasını değiştirip, özümüze dönmemiz sorunu çözecektir.

 10. Elif Serdengecti 30 Kasım, 2015 at 19:05 Reply

  Allah razı olsun abi ya. Okumaktan hiç bıkmıyorum ☺ Elhamdülilah Tesettür Aşk’tır.. Sevene Ayet Sevmeyene Bez Parçasıdır

 11. Gülenay Yılmaz 30 Kasım, 2015 at 00:41 Reply

  Elhamdulillah gerçekten çok güzel bir yazı olmuş Rabbim tesettürü tüm hanım kardeslerime nasip etsin ☺ tesettür huzurdur , özgürlüktür ✌

 12. Gonca Çetin 29 Kasım, 2015 at 19:35 Reply

  Düşündüren, ikna eden, hissettiren bi yazı olmus. Ama yazının bi kısmına cok takıldım; bi abinizin sokakta yürürken eşini parmakla gösteren bi kaç kişiden (yani önceki hayatıyla ilgili) duyduğu rahatsızlığa cevaben sizde böyle olmak istemiyorsanız tesetture girin gibi bir soyleminiz vardi. Yani bi erkek olarak sizi taniyana kadar hakikatten bi haber yaşamış olan eşinizin doğru bi hayat yaşamasına vesile olmak daha güzel değilmi ? Ona imanı ve takva sahibi bir kadın, bir mumine olmayı öğretmek daha özel değilmi? Sizce bundan yakinmak hele ki bunu bile bile evlenmiş birisi olarak bunu dile getirmek dogrumu sizce ? Önceki hayatının yanlis olduğunu öğrenen bir kadın tertemiz bi sayfa açmak ister bundan yakinilmasi kırar. Keşke o abinize ithafen bunuda dile getirseydiniz belki örnek olurdu bu sorunu yaşayan baska beylere 🙂

 13. nur 29 Kasım, 2015 at 17:18 Reply

  Çok güzel ispatlarla kaliteli bir yazı olmuş. Tesettürlüyüm ve buna şükrettim iyiki Rabbim nasip etmiş.inşallah tesettüre hala girmeyen hanım kardeşlerimizde artık değerlerini öğrenip tesettürlerine kavuşurlar.

 14. Elif 29 Kasım, 2015 at 12:57 Reply

  Yazıyı bana okumam için bir arkadaşım yolladı. Gerçekten yazınız kadınların inceliği nazikliği ve duygusallığına hitap eden çok güzel bir deneme olmuş. Arkadaşım ve ben henüz tesettüre girmedik ama sayenizde tesettüre karşı ördüğümüz duvar yıkılıyor. İnşallah en kısa zamanda Rabbim bize de nasip eder.

 15. cansu usta 28 Kasım, 2015 at 19:57 Reply

  Esselamu aleyküm. Ben 14 yaşındayım ve önce rabbimin bana verdiği huşu sonra ailem ve sözler köşkü sayesinde 5aydır tesettürlüyüm. Tesettüre başka bir his, heyecan ve aşka girdim beş aydır kapalı olmama ramen her başımı örttüğümde sanki ilk kez tesettüre girmiş gibi hissediyorum ve yüzümdeki tebessümü antamam.. bu yazıyı okuyunca içimden ağlamak geldi.. çok duygulndım, ve bir kez daha elhamdülillah dedim.. bana tesettürün maneviyatını tekrar hissettirdiğiniz için Allah razı olsun selam ve dua ile..

 16. Rahime 28 Kasım, 2015 at 18:38 Reply

  Bi tesettür ancak bu kadar güzel anlatılırdı. Bir ke daha şükrettim Rabbime beni tesettürle şereflendirdiği için. Bir kez daha anladm başımdaki ayetin değerini. Kaleminize, yüreğinize sağlık.. Allah ilminizi arttırsın inşallah..

 17. Merve 28 Kasım, 2015 at 18:34 Reply

  Allah szden razı olsun.Okudugum en iyi blog yazılarından biriydi.İnşAllah benim gibi başkalarıda etkilernir ve doğru seçimi yaparlar.(Amin

 18. Selcan Özgün 28 Kasım, 2015 at 11:40 Reply

  Allah razı olsun yaptığınız işler nice insanın hayatını kurtarıyo Allah doğru yoldan ayırmasın sizleride bizleride

Yorum Yap