NASIL SAĞLIKLI BESLENEBİLİRİM?

0
Paylaş

  Televizyonda “sağlıklı beslenme” konulu programlara çok defa şahit olmuşuzdur. Ne yazık ki doktorlar kendi aralarında bile sağlıklı beslenmenin nasıl olacağı konusunda yani “Ne ile ve ne şekilde?” beslenmemiz gerektiği konusunda uzlaşma sağlamış değil. Dahası birbirlerinin tam tersi şeyleri söyleyebiliyorlar: Birisi “yüksek kalori beslenilmeli” derken birisi “düşük kalori ile beslenilmeli” diyor, biri de çıkıp “kalori gereksiz bi kavramdır” diyebiliyor. Birisi “günde iki öğün yenmeli” derken birisi “günde altı öğün az az yenmeli” diyebiliyor.

Bu kargaşa içindeki fikir ayrılıkları zincirinde insan ne yapacağını şaşırıyor. Ama şunu çok iyi biliyoruz: Beslenme düzgün olmazsa ilaç işe yaramaz, beslenme düzgün olursa ilaca gerek kalmaz.

Peki biz ne yapalım, kimi dinleyelim?  

Ben beslenirken mümkün olduğunca organik beslenip, paketten çıkan ürünleri tüketmekten mümkün olduğunca kaçınıp; şekil olarak da Allah Rasûlü (sav)’ne uymamız gerektiği kanısındayım. Çünkü “O, nefis ve arzusu ile konuşmaz. O, ne konuşmuşsa kendisine yapılan bir vahye dayanır.” (Necm Suresi 3-4)

 Ayrıca beslenmek, uyumak gibi fıtrî olayları sünnete göre yaşayarak ibadet hükmüne çıkarıp şereflendirmemiz söz konusu. Allah Rasûlü “Fesâd-ı ümmetim zamanında kim benim sünnetime temessük etse, yüz şehidin ecrini, sevabını kazanabilir.” buyurmuştur.

Peki Allah Rasûlü (sav) yemeği hangi masada yerdi?

Yemeği yer sofrasında yerdi. Bu şekilde yerken mide katlandığından daha az yiyerek sofradan kalkılır.

Allah Rasûlü (sav) nasıl yerdi?

“Ben dayanarak yemem.”(1) buyurmuştur. Ashabı biz yiyoruz fakat doymuyoruz ne yapalım? diye sorunca “Öyleyse yemeğinizde toplanıp bir sofra kurarak hep beraber yiyin, yemeğe Bismillahirrahmanirrahim diyerek başlayın. Böyle yaparsanız yemeğiniz, hakkınızda mübarek kılınır .(2) buyurmuştur.

Yeme ve içmeye nasıl başlardı?

Çok sayıda rivayet Hz. Peygamber’in yemek öncesi el ve ağzını yıkadığını, sonrada besmele çekerek yiyip içtiğini bildirir.

Hangi elle yer içerdi?

Rasülullah(sav) buyurdular ki: “Sizden kimse sakın sol eliyle yiyip içmesin. Çünkü şeytan soluyla yer içer.”(3)

Peygamberimizin yanında bi adam sol elle yedi. Sağınla ye! buyurdular. Adam “Yyemiyorum!” dedi. Bunun üzerine Peygamberimiz “Yiyemez ol! Onu böyle demeye kibri sevk etti!” buyurdular(4). Sol elle yemek basit bi mesele olsaydı Hz. Peygamber bu denli sert çıkmazdı.

Hangi yemekleri severdi?

Burada önemli olan “Ey insanlar! Size rızıkların temiz ve helal olanını yiyin.”(Bakara168) ölçüsüne uymasıdır.

Elini ağzını ne zaman yıkardı?

Yemekten önce ve sonra yıkardı. Yemek sonrası elimizde yiyecek kalması elimizi ve ağzımızı bakteriler için besiyeri hâline getirir.

Sabahları kahvaltı eder miydi?

Hiç kuşku yok ki Hz. Peygamber sabah ve akşam yemek yerdi. Öğlen yemek yediğine dair bi rivayet yoktur.

Akşam yemek yer miydi?

Allah Rasûlü “Akşam yemeğinin terki ihtiyarlık sebebidir.”(5) buyurmuştur.

 Yemek bitince ne yapardı?

Muaz b. Enes (ra) Efendimizin şu duasını rivayet ediyor: “Her kim bir yemeği yer de ‘Bana bu yemeği yediren ve benim hiçbir kuvvetim ve kudretim olmadan onu rızık olarak bana veren Allah’a hamdolsun.’ derse geçmiş günahları bağışlanır(6) buyurmuştur.

Ekmek yer miyidi?

 Elbette ekmek yerdi. Ancak onun yediği ekmek günümde milyonlarca insanın yediği ekmekten çok farklıydı. Bugün ekmekler rüşeym ve kepeği (ki bunlar buğdayın en besleyici bölümleri) alınmış beyaz undan üretiliyor. Ümmi Eymen (ra)’dan gelen rivayette peygamberimiz beyaz unu nehyediyor.

Suyu ne kadar ve nasıl içerdi?

Hz. Peygamber: Suyu deve gibi bir solukta içmeyin. İki-üç solukta için. Su içerken besmele çekin. Bitirince de Allah a hamd edin.(7) buyurdular. Suyu oturarak içerdi. Oturarak içmezsek su direkt oniki parmak bağırsağına gider. Oturarak içersek mide de bekler, mide asiti ile içindeki mikroplar ölür.

Genel olarak yedikleri nelerdir?

Hz. Peygamber sirke, zeytin yağı, tereyağı yerdi. Et olarak da “Etin en güzeli hayvanın sırt etidir.”(8) buyurdular.

Hangi hurmaları yerdi?

Acve hurmasını tavsiye eder, zehire iyi geldiğini buyurmuştur.

Ne şekilde yerdi?

“Ademoğlu, mideden daha şerli bir kap doldurmaz. Ademoğluna belini doğrultacak birkaç lokma yeterlidir. İlle de midesini dolduracaksa bari onu üçe ayırsın; üçte biri yemeğe, üçte biri suya, üçte biri de havaya.”(9)

  Hristiyan tabibin Nebevi Tıp hayranlığı:

Hristyan bi tabip Ali b. Hüseyin’e “Kuran’da tıpla ilgili bir şey yoktur.” diyince Hz. Hüseyin “Allahu teala Kuran-ı Kerim’de tıp ilmini yarım ayette özetler: Yiyiniz içiniz fakat israf etmeyiniz. (Araf, 31) Bunun üzerine hekim peygamberiniz bir şey demiş midir? diye sorar. Hz. Hüseyin bu kez de “Peygamber ‘Mide hastalıkların evidir. Perhiz ise tedavi ve ilaçların başıdır. Her vücuda alışık olduğu şeyleri veriniz! buyurmuştur.’ Hristiyan tabip bunun üzerine şu çarpıcı cümleleri sarf etti “Sizin kitabınız ve Peygamberiniz tıp konusunda Câlinus’a bir şey bırakmamıştır.”

  Basitçe acıkmadan sofraya oturmayıp doymadan sofradan kalkıacağız. Yediklerimizin “temiz”  yani organik-katkısız olmasına dikkat edeceğiz. Böylece Allah  Rasûlü’nün yolunu izleyip hem sağlıklı olacağız hem de fizyolojik ihtiyaçlarımızı ibadet hükmüne çevirip şereflendiriceğiz. Vesselam.

 Kaynakça; Müslümanın Diyeti Kemal Özer (syf:10-59)

                    1)Buhari yiyecekler 13

                    2)Ebu davud yiyecekler 15/3764

                    3)Müslim içecekler 106/2020

                    4)Müslim içecekler 107/2021

                    5)Tirmizi yiyecekler 46/1857

                    6)Ebu davud giyim 1/4023

                    7)Tirmizi içecekler 13/1886

                    8)İbni Mace 3308

                    9)İbni Mace Yiyecekler 50/3349

                    

 

 

 

 

         

Paylaş

İlk yorumu neden sen yapmıyorsun?