Tesettürsüz Kapalılar

Paylaş

Siz hiç bir hayra vesile oldunuz mu?
Bir arkadaşınızı tutup kolundan “Hadi be oğlum gidelim kılalım şu namazı veya şu yaşlı teyzenin torbalarını hadi evine taşımaya yardım edelim mi?” gibi şeyler mesela.

Peki ya şerre?
Birinin gıybet etmesine mesela?
Ya da bir arkadaşınıza haram bir birlikteliğine neden olmuşluğunuz var mıdır?

Bunlar gibi şeyler düşünürken şu hadis aklıma takıldı durdu:
“Sebep olan yapan gibidir!”

Bu hadis ya çok bilinmiyor ya da (Haşa) umursanmıyor. Neden böyle dedin derseniz “Sözde Tesettür” konusunu açmak istiyorum. Biliyorum zorunuza gidecek bu diyeceklerim ama emin olun Allah rızası için, sizin iyiliğiniz için.

Bir muhafazakâr(!) moda dergisinde demiş ki: “Önemli olan modayı tesettüre uydurmak.” Hadi oradan haspam! Zaten o sözde muhafazakâr moda dergileri “Tepki almadan en çok ne kadar açılabiliriz.” diye mi kuruldu onu da hiç anlamıyorum.

Şimdi gelelim Tesettürlü müyüz? Değil miyiz?

Tesettür: örtünmek, gizlenmek, dikkat çekmeden Allah rızası için kapanmaksa acaba o şalı bonesiz bol bol takıp, saçları sözde istemeden(!) göstermek; streç pantolonu giyip, üstüne kısa bir şey giyip, vücut hatlarını ortaya çıkartıp, makyajından kaçınmayıp, hatta badana seviyesine getirtip, rengârenk, trafik lambası gibi gezip, normalde çekemeyeceği ilgiyi o şekilde çekip, erkek arkadaşıyla, erkek kuzeniyle kol kola gezip, bir cafede kahkaha ata ata gülüp, bütün ilgileri üstüne toplayıp, sosyal medyada boy boy fotoğraflar paylaşıp, haramı helali gözetmeyip, bir de dini kendine göre yorumlayıp “Ama benim kalbim temiz en azından kapalıyım.” diye kendini kandırıyorsan bir kez daha mı düşünsek he?

Böyleysen eğer Allah hidayet versin önce bana sonra size ama şimdi asıl tehlikeli olan kısma girelim mi?

Bak kardeşim!

Şimdi sen tesettürlü olduğunu iddia edip, insanlara bunu empoze edip, aslında tesettürle alakan yok ya, karşıt görüş de olan biri “Ya bu tesettürlüler var ya hepsi böyle, kapalılar ama içi seni, dışı beni yaka, alayı yapmacık bunların.” diye gıybet yapmasına sebep olursan kimler senin yüzünden bu lafa maruz kalıyor hiç düşündün mü?

Hz. Hatice de, Hz. Fatma da, Hz. Aişe de ve daha bir sürü mübarek insanın gıybetinin edilmesine vesile oldun. Yazının başındaki hadisi hatırlayalım mı tekrar “Sebep olan yapan gibidir!” Peki, gıybetin kul hakkı olduğunu mu unuttuk acaba?

Sen o tarz tesettürlüyüm diye gezerken, bu gıybetin yapılmasına sebep olduğun için o gıybeti yapmış gibi olduğun için bunun hesabını nasıl vereceksin hanım kardeşim? Gıybetin ateşin odunu nasıl yiyip bitirdiği gibi bütün salih amellerini yer bitirir olduğunu mu unuttuk?

Bunları söyledikten sonra erkeklerin göz kapaklarının tesettür olduğunu yine hatırlatmak lazım. Çünkü biliyorum bunu okuyan hanım kardeşlerim, ablalarıma erkeklerin hepsi çok mu düzgün sanki diyecekler ve haklılar…

Bu yüzden ben de, erkek kardeşlerim ve abilerimin de kendi tesettürlerimizi hakkıyla yerine getirmeliyiz. Unutmamalıyız ki aynı gıybetten biz de sorumluyuz.

Rabbim onun razı olduğu, O’nun rızasını kazanan kullardan eylesin hepimizi. İnşâAllah en yakın zamanda hatalarımızın farkına varıp, en hızlı şekilde tövbe edip, hatalarımızı düzelten kullardan olalım. Hakkınızı helal edin.

Selametle…

Paylaş

5 yorum yapılmış. Sende yap :)

 1. Muraymre 10 Temmuz, 2017 at 16:28 Reply

  O kadar duygularıma tercüman ki bu yazı, diyorum ben de mi yazarı olsam blogunuzun :). Çünkü hep bu konuya dokunmak istiyorum ama kaç kişi okuyacak, 3 5 kişiden daha ileri kime ulaşacak. Çok iyi olmuş ama kısa olmuş. Elinize sağlık, gönlünüze bereket.

 2. Misafir 28 Mayıs, 2017 at 01:32 Reply

  Harika!! sonuna kadar haklisin abi..ne yazıkki tesettursuz kapalilar var etrafımızda..arkadaşlarımız bile var..ama şimdi biz onları uyarsak kuser,darilirlar haklı gibi:(
  Gerçektende abi, tesetturu nasıl bozabiliriz diye dusunenler onu modaya taşıdı ve insanları
  “tesettur giyim” basligi altında tesettürsuzlestirdiler:( Allah sonumuzu hayreylesin..Aliah boyle insanları ıslah etsin:(

 3. Kader 5 Eylül, 2015 at 00:18 Reply

  Duamız olsun insaAllah. Rabbim tesettürü bilinçli bir sekilde yaşamayı nasip etsin. Yazınız cok güzel tebrik ederim.

Yorum Yap