TIBBİ NEBEVÎ YÖNTEMİ HACAMAT

2
Paylaş

Doktor, sevgili Peygamberimiz’in (s.a.v) yanına gitti. Hayret dolu bir ifade ile:

– Efendim! Buraya size hizmet etmeye, dertlilerinize derman olmaya gelmiştim. Fakat haftalar geçmesine rağmen bugüne kadar hiç kimse tedavi olmaya gelmedi. Onun için benim burada durmamın artık bir anlamı kalmadı. Müsaade ederseniz ülkeme dönmek istiyorum. Fakat sormadan da edemeyeceğim. Sizin arkadaşlarınız hiç mi hasta olmaz? dedi.

Doktorun şaşkın dolu bakışlarına Resûlullah Efendimiz (s.a.v) tatlı bir tebessüm ile karşılık verdi. Sonra da şöyle buyurdu:

Benim ashabım pek hasta olmaz. Çünkü onlar acıkmadıkça bir şey yemezler. Sofraya oturduklarında da tam doymadan kalkarlar ve yılda bir kere hacamat olurlar.

Doktor, bu ifadeler karşısında âdeta büyülenmişti. Bütün hastalıkların reçetesi işte bu idi. Şimdi Medine’deki Müslümanların neden hastalanmadığını daha iyi anlamıştı.

 Hadis-i şerifin başında beslenmeden sonrasında hacamattan bahsedilmiş. Önceki yazılarımda beslenme üzerinde durmuştum. Bu yazımda da hacamatı açıklayacağım. Peki hacamat tedavisi nedir? Hacamatın vücuda etkisi nedir?

  Hacamat kısaca deri altında birikmiş, vücutta hastalıklara neden olan toksin kanın vakumlanarak dışarı alınması işlemidir. Hacamat, Rasulullah ( S.A.V. ) Efendimiz’in şiddetle tavsiye buyurduğu ve bizzat kendilerinin de uyguladığı sünnet olan çok önemli bir tedavi metodudur.

 Vücudumuz toksince yüklü kanı vücudun en dışındaki kan akımı yavaş olan kılcal damarlara atıp vücudun mümkün olduğunca etkilenmemesi için çalışır; buna rağmen zamanla pelte hâlindeki toksince yüklü kan, yakın olduğu doku ve organların kanlanmasına engel olur. Bu durum bizde bulunduğu yere bağlı olarak birçok hastalığa sebep olur.

 Hacamat ise bu kılcal damardan zengin, toksin kanın gönderildiği noktalardan bu pelte kıvamındaki kanı çekme metodudur. Bu bölgeye steril neşter ile yüzeysel kesikler atılır ve kupa ile vücudumuzdaki zararlı maddelerin toplandığı kan çekilir.

Günümüzde; tarım ilaçlarından zengin meyveler sebzeler, bol antibiyotikle ve GDO’lu yem ile büyütülmüş tavuklar ve yumurtaları gibi toksince ağır yüklü besinlerle beslenen vücudumuz bu maddeleri mümkün olduğunca uzaklaştırmak için kılcal damarlarda kan akımının az olduğu bölgelere gönderir. Birikim süreklilik kazanınca o bölgelerde tıkalı borular gibi kanlanma bozulur ve hastalıklar çıkar. Hacamat bu kirli kanın atılımı için bize son derece gerekli.

Hacamatın faydalarından başlıcaları şunlardır:

► Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırır.

► Kanda birikmiş ağır metal ve toksinlerin atılmasını sağlar.

► Ödemleri çözer.

► Kan üretimi ile görevli organları uyarır.

► Beyin fonksiyonlarını canlandırır.

► Ağrıları giderir.

► İleride oluşabilecek muhtemel hastalıkların önlenmesinde etkilidir.

► Bel, boyun fıtığı, eklem ağrıları, karaciğer, kalp hastalıkları, psikolojik hastalıkların ve bunun gibi tüm kronik hastalıkların tedavisinde faydalıdır.

► Göze canlılık verir, gözün görme kabiliyetini artırır. Başından hacamat olan bir insan bunu hemen fark eder.

► Unutkanlık ve dikkat eksikliği olanlar, okuduğunu zor anlayanlar ve baş ağrısı şikâyeti olanlar için kafadan hacamat çok faydalıdır. Ezber kuvvetini artırır, hızlı karar alma yeteneğini geliştirir.

► Hacamat, çocukların gelişiminde, gençlerde ise daha dengeli bir ergenlik geçirmelerine yardımcıdır.

► Hacamat metabolizmayı düzenleyerek bağışıklığı güçlendirdiğinden düzenli yaptıranlar, çok sık grip ve soğuk algınlığına yakalanmaz, daha sağlıklı ve daha dinç görünüme sahip olurlar.  

 Bizim yapmamız gereken ise elimizden geldiğince az miktarda toksinli maddeyi vücuda alıp aldığımız toksini de belli periyotlarla hacamat ile temizlemek. Tabii ki hacamat sünnet olduğu için bu niyetle yaptırmakla ibadet hükmüne geçeceğini de unutmayalım. 🙂

 

Kaynakça:

1)Tıbbi Hacamat İlaçsız Ameliyatsız Doğal Tedavi (Dr. M. Turanşah Güler ) Hayy Kitap

2)Gerçek Tıp (Dr. Aidin Salih)

Paylaş

2 yorum yapılmış. Sende yap :)

  1. şeyma 24 Ağustos, 2017 at 16:41 Reply

    Osmanlı tabipleride bir hasta yanina gitceklerinde yanlarında kupalariyla giderlermis,günümüzdede alternatif tıbbın bir numarali reçetesidir hacamat aynı zamanda da avrupada kupa terapisi olarak kullanilan bir tedavi metodu

Yorum Yap