1437 Yıldır Değişmeyen Bir Kanun

0

Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselam’ın yaşadığı zamandan şimdiye  kadar malumdur ki 1437 yıl geçmiştir. İsterseniz gelin beraber o zamana kısa bir yolculuk yapalım. O zamanki insanlar bu yaşadığımız zamana kıyas ile çok zor şartlar altında yaşıyorlardı. Bulundukları bölgeler genelde çöl gibi yerlerdi. Kendi imkanlarıyla yaptıkları taştan vs evlerde oturuyorlardı. Kölelik sistemi vardı. Bu zamanki bilim, televizyon, internet, cep telefonu,  binalar ve aletler vs hiçbiri yoktu. Dolayısıyla akılları o nisbette çalışıyor,düşünceleri,bulundukları zamana göre oluyordu.

İşte bunlar ve bunlar gibi değişik yaşam tarzlarının olduğu dönemde Hz.Muhammed Allah’ın izni dairesinde bir İSLAMİYET kanunu getiriyor. Öyle bir kanun ki; 1437 yıldır her asırda 350 milyona yakın insan o kanunu kabul ediyor. Bu kanun her asırdan her insana hitab ediyor.Doğru uygulandığı vakit bütün insanlığın sorununu çözüyor.İşin garibi, kanunu koyan kişi (Hz Muhammed) kanunun başında değil ama o kanun tıkır tıkır işliyor. Asırlardır ve günümüzde o kadar müslümanlar öldürülmesine ve eksilmesine rağmen, gitgide Müslümanların sayısının artması da İslamın mükemmelliğini gösteriyor. Şu an dünyada yaklaşık 1milyar 700 milyon civarında Müslüman var. Hristiyanlık dinine mensup insanların sayısı ise yaklaşık 2.5 milyar. Ve böyle giderse, İslamiyet popüleritesi yüksek dinlerin arasında ilk sırada olacak.

Şöyle bir örnek de verelim. Türkiye Cumhuriyeti’nin kanunları belli başlı ölçüde bazen değişiyor,yerine yeni kanunlar getiriliyor. Çünkü zaman,teknoloji ve yaşam tarzları sürekli değiştiği için,insanların akılları da genellikle o nisbette çalışıyor. Dolayısıyla kuralları; zamana,teknolojiye, döneme ve insanlara uygun bir şekilde uygulamaya çalışıyorlar. Çünkü bir yerde bir kanun getirilmişse,ileride yavaş yavaş unutulur, sonraki asırlarda pek önemi kalmaz. Herkese, her asra hitap etmez. O yüzden sürekli değiştiriliyor. Ama İslamiyet öyle değil. Ki İslamiyet küçük bir alanın kanunu değil, kainatın kanunu…

Dünyadaki bütün akıllı insanlar toplansalar, bütün insanların sorununu çözecek bir kanun çıkarmaya çalışsalar, ve istedikleri kadar o kanunun başında dursalar ve o kanunu hiç değiştirmeyip her asırdan her insana uyarlanacak bir şekilde değiştirmeden yapmaya kalksalar, elbette bunu başaramazlar.

İslamiyet kusursuz bir kanundur, dindir. Ama insanlar kusurludur. Eğer biz kusurlu olan insanlar yüzünden kusursuz olan İslamiyet’e kusurlu dersek,kusursuz bir dine kusurlu dediğimiz için bu bizim kusrumuz olur. Bu nedenle insanlara değil İslamiyet’e bakmak lazım.

İslamın hak din olduğunun bunun gibi daha onlarca kanıtı var. İnşaAllah ilerleyen yazılarımda onları da ele alıcağım.

Vesselam…

Paylaş

İlk yorumu neden sen yapmıyorsun?