5 Adımda Gaflet Uykusuna Son!

1) ÖLÜMÜ HATIRLAMAK LEZZETİ KURSAKTA BIRAKIR!

İnsanın en neşeli anında “Bugün benim moralimi kimse bozamaz bee!” diye dile getirdiği o cümle ardından bir ÖLÜM haberi alınca tüm tatlar yok olacaktır. Kimilerine göre ölüm kadar soğuk bir kelime yok. Sonuçta sefasını çektiği bu dünyanın cefasını ölümden sonra çekecek. Demem o ki en lezzet aldığın anda ölümü ve firâkı hatırla. İçinde kelebekler uçuşurken kurtçuklar dolsun içine. Ve kemirmeye başlasınlar o gafleti.

 

2) BİR ŞEYİ ERTELEMEK GAFLETİN ÖZ YAVRUSUDUR!

Gaflete düşmek için bir sebep arıyorsa nefsin, ona ertelemesi gerektiğini söyle. Çünkü sabah namazına kalkmak için kurduğun alarmı 10 kere ertelettiren o. Ve senin lezzet almaya başladığın zehir de o ertelemeyle başladı zaten. Hem kimseden saklamaya gerek yok “Az sonra PC başından kalkarım, annemi arayım öyle namaz kılarım, ben tesbihatı yapayım sonra dua ederim…” dediğini. Unutma ki kardeşim hâlinle desen de dilinle “Erteleyenler helak oldu.” diyen Rabbin’e karşı “Allah’ım 5 dk daha ya…” diyemezsin! O yüzden her şeyi yerinde yap. İşler tıkırında gitmeye başlayacaktır. Ayrıca Üstad Bediüzzaman Said Nursi “Tefekkür gafleti izale eder.” der. Ne kadar sık tefekkür ediyoruz? Yoksa varlık üzerinde O’nu düşünmeyi ertelemeye devam mı ediyoruz ?
O vakit hadisi tekrar hatırlatmakta fayda var: “Erteleyenler helak oldu!”(1)

 

3) BİR SU DAMLASINDAN YARATILAN İNSAN, ZAMANI OKYANUS ZANNEDER!

Zaman su gibidir akıp gidiyor. Ki bazı insanlar da suyu çok israf eder! Afrika misali bazı insanlar ise suya muhtaç. Yani birimiz vaktim çok derken birimiz işlerini yetiştirmek için çözüm üretmeye çalışmakta. Aslında bu basamak biraz da 1 ve 2. adımdan bahsettiğimiz konuyla bağlantılı. “Sonra yaparım.” dediklerin hem ertelediklerin hem de ölümü hatırlamadıklarından gelmiyor muydu, evet… O zaman suyu nerede kullanacağını bilmeli insan… 1 saniyen bile geri dönmüyorken 1 dakikanı boşa harcama.

 

4) İYİ BİR VİCDAN EN İYİ YASTIKTIR. BAŞINIZI YASTIĞA RAHAT KOYUN!

Adem (as) yasak meyveyi yedikten sonra vicdan azabı çekmiş. Bu yüzden tövbe edip Allah’tan af dilemiştir. Çünkü vicdan sana ekmek verene hainlik yapmanı engeller. Her an beynin sana “Allah her yerde hazır ve nazır.” der bunun sonucunda kayıt altına alınan omzundaki kameralar karşısında müspet hareketler sergilersin. Ve gafletinden kurtulup değerli olan vaktini elin vicdanında yaşarsın. İnsan her şeyi, herkesi susturur. Ama vicdanını asla. Bu yüzden gaflete karşı nefsine vicdanını konuşturman sana güçlü bir kalkan olacaktır.

 

5) GÜCÜ HER ŞEYE YETEN RABBİN, SENİ GAFLET UYKUSUNDAN UYANDIRMAZ MI SANDIN?

En sevdiğim bölüm bu adımda “Dua”… Rabbin’e karşı bir arz-u hâl. Hâlen ve kavlen kulluk vazifeni yaptığın ve tüm benliğini ayaklar altına alıp acizliğinle dergah-ı İlahiye çıktığın o an… İşte bu senin duan. Tüm gafleti getiren şeylere karşı tek şey, dua… Tıpkı Hz. Adem’in meyveyi yediğinde vicdanı sonucu Rabbin’e karşı ettiği af, dua… İnsanın aczini, fakrını hatırlatan ve sana fâni lezzetlerin panzehirini sunan, duan…Bu yüzden diyoruz ya “Dert etme, dua et.” Geçer bunlar da elbet.

Aslında toplarsak biz bunları bir araya: VİCDANINI HATIRLA VE ZAMANINI KAYBETME. GAFLET ZAMANI DUAYA İŞARETTİR. ERTELEME!

Gaflet uykusundan uyanmak için bir çimdik atmana gerek yok. 🙂 Biz her zaman uykudaydık… Uyku içinde uyku bu… İlk adımı hatırla ve şu söze kulak ver… “İNSANLAR UYKUDADIR. ÖLÜNCE UYANIR.” Vakit az, suyu israf etme. Tövbe vakti. Geldi de geçiyor bile…


(1) Hadis-i bil mâna |  Erteleyenler helak oldu.

Paylaş

İlk yorumu neden sen yapmıyorsun?