Acaba İbadetim Tam Oldu mu Vesvesesi

Şırıl şırıl.. Abdestini alıyorsun.
“Aa… acaba… ya ben şurayı yıkamadım galiba ya.. dur bakayım ıslak mı(ıslak parmaklarınla dokunup hiçbir şey anlamıyorsun)… dur yine de bir yıkayayım… uf sıra bozuldu şimdi, ya olmamışsa… ay dur ben en iyisi baştan alayım da gönlüm rahat etsin…”
10 dk sonra artık 3. abdest de bitmiştir ve hâlâ gönül rahat etmemiştir.
Bir abdestle 5 vakit kılmak ne kelime, bir vakitte en az 5 abdest alanlar!
Namazı olmadı diye tekrar tekrar kılıp yine de tam olduramayanlar!
Hatta kılmayı bırak niyet kısmını dahi halledemeyip “Niyet ettim Allah rızası..niyet et..niy…niy…niy…” diye takılı kalanlar!
Gusül hele… Offff… Günün üçte birini uykuda, bir diğer üçte birini banyoda geçirenler!
Abdestli duramadığını düşünüp bu konuda çok muzdarip olanlar!
Desem ki çaresi var bu yaralarının, hem sen de bu hâllerin içten içe normal olmadığını biliyorsun.
Daha doğru olanı yapmak niyetiyle hatta takva zannıyla yani Allah’tan korkup ya ibadetim tam olmadıysa endişesiyle evhama müptela olan ve eğer bunları yapmazsa vicdan azabı çeken kardeşim, desem ki çaresi var, dinlemez misin?

Gel öyleyse, inşâAllah tek tek halledeceğiz.
Arabayı kilitledim mi, ütüyü fişten çektim mi gibi bir çok evham sahibi insan da bilmiyor ki bu mübtela olduğu şey vesvese. Nalet şeytanın (kelimenin doğrusu lanet ama böyle tükürür gibi söylüyorsun ya hani😏) başka işi yok ki, en büyük düşmanıyız biz. Her an bizi mutsuz etmek onun hobisi, yani bunu başka alanlardan bağımsız ve “Bu evhamların dinle şeytanla ne alakası var?” gibi düşünmeyin çünkü evhamlar bir yerden sonra bir hastalık hâline geliyor ve hayatının her alanına (ki en başta ibadetlere) sızıyor. Boşu boşuna psikiyatrist kuyruklarında bekleyip ilaçlarda çare arayan kardeşlerim, ciddi söylüyorum, böyle iyileşemeyeceksin. Çünkü bu hastalığın tedavisi senin derdinin ne olduğunu gram bilmeyen ve geçici süreliğine ilaçlarla uyuşturan doktorlar değil. Hadi birkaç vesvese çeşidine tek tek bakalım:


👉 Abdest alırken kuru yer kaldığını sanıp duruyor ve baştan baştan alıyorsan, dinimizin istemediği bir iş yapıyorsun. Eğer kuru yer kaldıysa ama senin ondan hiç haberin olmadıysa yani kesin bir şekilde emin değilsen orayı yıkanmış kabul ediyorsun. Bu kesinliğe şu şekilde karar verebilirsin, oranın kuru kaldığına yemin edebiliyor musun?


👉 Abdestte üç defa yıkadığından emin değilsen daha yıkayıp durma. Çünkü zaten farz olanı sağlamak için bir defa yıkamak bile yeterli.


👉 Namazı tekrar tekrar kılmak diye bir şey yok bizim dinimizde. Yani farzlarında bir eksik olmadığı sürece o namaz iade edilmez. Mesela 4 rekatlık ikindinin farzını 3 rekat kılmak gibi bir durumda farz noksan kaldığı için tekrar kılınır. Ama vesveseli biri iseniz bunda da şart kesin bir şekilde emin olmak. Yemin edecek kadar kesin olmalı. Yoksa üçte miyim dörtte mi sorusu gibi bir kuruntu varsa o zaman yapılacak şey belli, kesinlikle namazı tekrar kılmak değil. Kaçıncı rekatta kaldığından şüpheli isen gönlüne en yakın olan rekattan devam et yani mesela 4’te oluşun biraz daha ağır basıyorsa, 4’ten devam et, sonunda da sehiv secdesi yap. Eğer bir türlü karar veremiyorsan emin olduğun kısımdan itibaren devam ediyorsun. Örnekle anlatayım: 3’te mi 4’te mi kaldın emin değilsin diyelim. Bir türlü karar veremiyorsun, ikisi de yakın gelmiyor. Ama ikinci rekatta oturduğundan eminsin yani iki rekat kıldın kesin olarak. O zaman 3’te kalmış gibi devam ediyorsun. Sadece bir şey daha var, bundan sonraki her rekatta oturuyorsun yine de. Yani 3’te kalmış gibi 3’ü kılıyorsun ama secdeden sonra ayağa kalkmıyorsun oturup ettihiyyatü okuyorsun ondan sonra 4. rekata kalkıp onu kılıp sonra tekrar oturuyorsun ve selam verip sehiv secdesi yapıyorsun. Eğer yeterince anlaşılır anlatamadıysam internetten bu durumu araştırabilirsiniz.


👉 Niyet konusunda gelen vesveseye bakalım. Abdestin farzlarında niyet yoktur. Abdestin farzı 4 tanedir. Aynı şekilde gusül abdestinin de farzlarında niyet yok, bizim mezhebimize göre bütün vücudunla denize girip çıksan ve ağzına burnuna su versen o senin için gusül olur mesela. Niyette takılı kalma. Ağzından çıktı mı “Niyet ettim Allah rızası için gusül almaya.” diye bir kere, ondan sonra daha tekrar etme. Kalpten olmadı, tam olarak konsantre olamadım diye vesvese yapma, sadece bir kere edip devam edeceksin tamam mı? Namazda ise niyet farz ama senin namaz kılmak için kıbleye yönelmen bile niyetine delildir, niyetini gösterir. Sadece bir defa niyet et ve “Tam olmadı sanki…”, “Kalpten olmadı sanki…”, “Konsantre olamadım sanki…” gibi vesveselere sakın kulak asma. Böylece bu vesvese senden inşâAllah gidecek ve böyle bir derdin kalmayacak.


👉 Gusül konusunda saatlerce banyodan çıkamayıp buruş buruş olan dertli kardeşim, büyük bir ihtimalle gusül abdestini gerektiren hâller ile normal namaz abdesti gerektiren hâlleri karıştırıyorsun. Yani mesela tuvalete gitmek gusül abdestini gerektiren bir hâl değil. Gerektiren hâlleri ilmihalden iyice oku bak bakalım senin sürekli gusül alma sebebin aralarında var mı?😉 Hanım kardeşlerim, siz de kendinizle ilgili normal dışı şeyleri araştırmaktan çekinmeyin, bu yazıyı özellikle yazmaya beni sevk eden sebeplerden birisi sizsiniz. Şunu özellikle söylüyorum ki, bazı erkeklere özel haller kızlarda erkeklerdeki gibi görülmüyor. İsimler aynı olsa da hanımlarda meydana gelme olayı çok farklı, çok daha zor yani kolayca olan bir şey değil, bunlar hakkında vesveseye müptela iseniz mutlaka araştırın.


👉 Son olarak şundan da bahsedeyim. Abdestinin bozulduğundan sürekli şüphe eden kardeşlerim var. “Acaba…” şeklinde bir kuruntu ise yani yemin edecek kadar kesin değilse, bu vesvesedir. Mesela bir arkadaşım umredeyken bu konuda imtihan olduğunu, sürekli abdest alıp yine de şüphe ettiğini söyledi ve tavaf ederken acaba abdestsiz mi tavaf ediyorum diye düşündüğü, çok üzgün ve tatsız hâllerinden bahsetti. Bu çok görülen vesveselerden biri gerçekten. Bakın Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem 💕 bu konuda vesveseye düşenlere ne diyor:


👀 “Sesini veya kokusunu almadığınız şeylerden dolayı abdest almayınız.” (1)
⤴(Bu vesvese hâli için yani kesin emin olamıyorsanız geçerli.)

Evet kardeşlerim, vesvesenin nasıl bir dert olduğunu yaşamayan bilemez. Gerçekten siz de fark ettiyseniz ibadet konusunda gelen vesveseler hep bilgi eksikliğine dayanıyor. Bediüzzaman Hazretleri’nin dediği gibi “Zira şu vesvese öyle bir şeydir ki, cehil onu davet eder, ilim onu tardeder.” İlmihal bilgisi her Müslüman’ın bilmesi gereken şeyler ama ne yazık ki çok eksiğiz. Aklınıza bu tür bir soru takılınca, ibadet konusunda vesveseye düşünce, mutlaka sorunuzun ve sorununuzun cevabını araştırın. Size bu sorularınız için alanında yetkili insanlardan cevap bulabileceğiniz “sorularlaislamiyet.com” sitesini tavsiye ederim. Öğrendikçe ve ilminizle amel ettikçe inşâAllah kurtulacaksınız.


Ayrıca sizinle Risale-i Nur tefsirlerinden çok önemli bir bölümü paylaşmak istiyorum:
🌹”Arkadaş! Vesvese ve evham zulmetleri içinde yürürken, Resul-i Ekrem’in (A.S.M.) sünnetleri birer yıldız, birer lâmba vazifesini gördüklerini gördüm. Herbir sünnet veya bir hadd-i şer’î, zulmetli dalalet yollarında güneş gibi parlıyor. O yollarda insan, zerre-miskal o sünnetlerden inhiraf ve udûl ederse; şeytanlara mel’ab, evhama merkeb, ehval ve korkulara ma’rez ve dağlar kadar ağır yüklere matiyye olacaktır.  Ve keza o sünnetleri, sanki semadan tedelli ve tenezzül eden ipler gibi gördüm ki, onlara temessük eden yükselir, saadetlere nâil olur. Muhalefet edip de akla dayananlar ise, uzun bir minare ile semaya çıkmak hamakatında bulunan Firavun gibi bir firavun olur…”(2)

Bu yaz buluştuğum arkadaşlarımdan üçü bana ibadet konusunda gelen vesveseden dert yandı, nasıl tevafuk şaştım kaldım. Hepsi birbirinden alakasız insanlar… Yazın zaten kaç arkadaşınla buluşuyorsun ki, herhâlde beş tane falandır. Hani okulun son günü sözleşirsiniz “Yazın kesin buluşur bütün gün koparız kanka. 😍😍” diye, okulun ilk gününe kadar yüzünü görmezsin ya.😂


Vesvese öyle bir şey ki biri bitse başka türlü başlıyor. Bukalemun gibi diyeceğim de hayvancağızın şekli belli şemali belli, garibim sadece renk değiştiriyor. 😕 Bu vesvese grip mikrobu gibi, birine antikor üretip bağışıklık kazansan bu sefer başka şekle girip yine seni derbeder ediyor. Yok imanla ilgili yok garip garip saçma sapan edepsiz hayaller yok bilmem “Ya şöyleyse ya böyleyse…” diye gereksiz sorular… Bir de var ya vicdan azabı çektiriyor vicdansız. 😡 Ama rahmeti sonsuz Rabbimiz bizim için sadece kolaylık istiyor, acaba ibadetim tam oldu mu deme, Allah kabul edip etmeyeceğini sana mı soracak?
💕”… Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez.” (Bakara Suresi 185),


Hem Allah senin kalbini, niyetini biliyor. Kuluna Rabbinden daha çok kim merhamet eder, senin hâlini O’ndan daha iyi anlayan kim var ki?

Bediüzzaman Hazretleri diyor ki:
🍒 “Yani böyle vesveseli adam, amelini güzel görüp gurura düşmektense, amelini kusurlu görse, istiğfar etse, daha evlâdır. Madem böyledir, sen vesveseyi at. Şeytana de ki: Şu hal, bir harecdir. Hakikat-ı hale muttali olmak güçtür. Dindeki yüsre münafîdir.

اَلدّ۪ينُ يُسْرٌ لَا حَرَجَ فِى الدّ۪ينِ

esasına muhaliftir. Elbette böyle amelim bir mezheb-i hakka muvafık gelir. O bana kâfidir. Hem lâakal ben aczimi itiraf ederek ibadeti lâyık-ı vechile eda edemediğimden istiğfar ve tazarru’ ile merhamet-i İlahiyeye dehalet edip, kusurum affolunmak, kusurlu amelim kabul olunmak için mütezellilane bir niyaza vesiledir.” (3)

⚠Yine çok ama çok önemli bilmeniz gereken bilgi şu ki, Bediüzzaman Hazretleri vesvese için şöyle buyuruyor:

🔊 “Ancak onları mağlub edip kaçırmak çaresi, müdafaayı terk edip onlar ile uğraşmamaktır. Evet arılar ile uğraşıldıkça onlar hücumlarını arttırırlar. Onlara karışılmadığı takdirde, insanı terkeder, giderler.”(4)
Kardeşlerim, vesvesenin tek çaresi bu gerçekten. Başka türlü kurtulmayı beklemeyin. Rabbimiz’in bize verdiği her duygunun bir hikmeti ve doğru kullanma yeri var. Bizde çok cool bilinen bir duygu ki işte bu duyguyu vesveselere karşı kullanmalıyız: duyarsızlık. Yani takmamak, meşgul olmamak, yav he he deyip hiç duymamış gibi yapmak.

Sözlerime son verirken size her türlü vesvesenin devasını söyleyeyim mi? Bunu yazıp gözünüzün önüne asın. Ne zaman vesvese bassa tekrar edin kendi kendinize, defalarca. Defalarca okuyun, iyileşene kadar, tekrar tekrar okuyun; çünkü ihtiyaç tekrar ediyor. Bizzat Risale-i Nur’dan okuyun 21. Sözün ikinci makamını. Bu deva o makamın ilk kısmı ve Kuran-ı Kerim eczanesinden istisnasız her vesveseye deva bir ilaç elhamdülillah.

🌸”Ey maraz-ı vesvese ile mübtela! Biliyor musun vesvesen neye benzer? Musibete benzer. Ehemmiyet verdikçe şişer, ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür. Küçük görsen, küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder. Havf etmezsen hafif olur, mahfî kalır. Mahiyetini bilmezsen devam eder, yerleşir. Mahiyetini bilsen, onu tanısan gider.”(5)

Allah’a emanet olun…
EsSelâmu Aleyküm 🎈

Şeytanın Klasik Esprileri(1) Hadis-i Şerif | Müslim, Hayz, 99 (362); bk. Buhari, Vudû, 4, 36)
(2)Risale-i Nur | Mesnevi-i Nuriye
(3) Risale-i Nur | Yirmibirinci Söz | İkinci Makam
(4) Risale-i Nur | Mesnevi-i Nuriye
(5) Risale-i Nur | Yirmibirinci Söz | İkinci Makam

Paylaş

3 yorum yapılmış. Sende yap :)

 1. Avatar
  Billur 31 Ekim, 2018 at 14:36 Reply

  Merhaba. Videolarınızı takip ediyorum yazılarınızı okuyorum. Neden Peygamber Efendimizin hadisleri dururken sürekli Bediüzzaman Hazretlerinin soylediklerini örnek gösteriyorsunuz?

  • Avatar
   Salih Bindak 31 Ekim, 2018 at 20:43 Reply

   Merhaba kardeşim, Risale-i Nur eserlerinde zaten Hadis-i Şerif ve
   Kuran’ı Kerim den alınan hakikatler anlatılmakta. Ayet ve hadisler
   sorunlarımıza çözüm bulacak şekilde tefsir edilmekte. Bediüzzaman
   hazretleri de 1900 lerde yaşamış bir İslam alimidir.

Yorum Yap