Allah Kaderimi Böyle Yazmışsa Benim Suçum Ne?

0

Sıkça karşılaştığımız sorulardan biri de: “Allah Kaderimi Böyle Yazmışsa Benim Suçum Ne?”

Öncelikle kader nedir onu öğrenelim:

Mesela: İki tren tek bir ray üzerinde birbirlerine doğru hızla ilerliyorlar. Sen de onları bir dağın üzerinde izlerken elindeki deftere birazdan çarpışacaklar yazdın ve çarpıştılar. Bir fizik profesörü ise onların hızını ölçüp hangi dakikada çarpışacaklarını detaylarıyla yazdı. Şimdi sen ve fizikçi arkadaşın o trenlerin çarpışacağını bilip yazdığınız için o olaydan sorumlu olur musunuz? Tabii ki hayır.

Peki neden o fizikçi çarpışma olayını senden daha detaylı bildi? Çünkü ilmi ve bilgisi senden çok daha fazlaydı. Yani “İlim maluma tabidir.”(1) Bilgi fiile uyar, fiil bilgiye değil. Aynen öyle de bilgi arttıkça bilmek seviyesi de artıyor.

Aynen öyle de: Allah’ın bilgisi ve ilmi sonsuzdur, ezelidir. bilginin sonsuz olduğunu düşündüğümüzde bilmek seviyesi de sonsuza gider. Özetle Allah’ın sonsuz ilmiyle olmuş ve olacak her şeyi bilip yazmasına kader denir.

İsra suresi 13. ayette “Her insanın amelini boynuna yükledik. Kıyamet günü kendisine, açılmış olarak karşılaşacağı bir kitap çıkaracağız.”(2) Bu ayette geçen “tâir” kelimesi sorumluluk manasındadır.(3) Yani ayete göre de her insanın kaderi kendi çabasına bağlı kılınmıştır.

Allah’ın ezeli ilmiyle bilip yazdıkları bizim seçimlerimizi etkilemez. Dolayısıyla “Allah kaderimi böyle yazmışsa benim suçum ne?” ya da “Kaderimde bu da mı vardı?” veya “Allah yazmış biz mi oynuyoruz?” gibi bütün sorular mantık hatası oluyor. Nasıl ki sen ve fizikçi yazdığınız çarpışma olayından sorumlu değilsiniz Allah’ı da kendi tercihlerinizden sorumlu tutamazsınız vesselam..


(1) Risale i Nur / Sözler / 26. Söz

(2) İsra Suresi 13. Ayet

(3) “tair” kelimesinin detayları için linke tıklayınız ; (http://www.sorularlaislamiyet.com/soru/200720/isra-suresi-13-ayette-tair-kelimesi-kader-anlaminda-mi-kullanilmistir-ayette-her-insanin-kaderini-kendi-boynuna-yukl)

Paylaş

İlk yorumu neden sen yapmıyorsun?

Bunları da okumalısın