Dünyanın binlerce kilometre uzağındaki hiç ayak basmadığın yerlerindeki “başkalarının yaşanmışlıkları” neden seni üzüyor hiç düşündün mü?

Pasifike açılan bir kumsalda sörf yapmanın coşkusunu hiç tatmadın.

Amazon yağmur ormanlarında tefekkür ederken kendinden geçip kaybolmadın.

Amerikanın kalyon vadilerinde üstü açık bir arabada hızla giderken ayağa kalkıp avazın çıktığı kadar bağırıp onun yankısını dinlemedin hiç.

Ford Mustang’in çıkarttığı motor sesinin titreşimini bedeninde hissetmedin.

Hala hiç tatmadığın meyveler ve mutfaklar var. Yüz binlerce tadından bile haberdar olmadığın lezzetler…

Uçmak istemez miydin semalarda tek başına?

Denizlerin altındaki muhteşem dünyayı sadece belgesellerden seyrettin.

Tarihi çok sevdin ama o tarihi anlara, savaşlara, peygamberlerin mücadelelerine gözünle tanıklık etmek isterdin eminim. Hele maceralarla dolu miraç hadisesine tanıklık etmeyi, gişe rekorları kıran filmleri izlemeye tercih ederdin.

Yoksa senin hiç yaşamadığın ama evliyaullahın yaşadığı “muhteşem manevi duygular” dünyasını hayal etmeye mi çalışıyorsun.

Merak ettiğin yığınla “bilgiye” de açsın. Hz. Muhammed(s.a.v)’in ruhundaki cevheri anlamak, Allah’a ne ile bu kadar samimi yöneldiğini bilmek isterdin.

Eminim anlayamadığın insanları anlamak isterdin. Kütüphaneler dolusu “doğru” bilginin hafızanda nakşedilmiş olmasını… Kirli bilgilerden ve hayallerden tamamen arınmış olmayı…

Kainatın perdesini kaldırıp her şeyin iç yüzünü görerek, Matrix’in matematik şifreleri gibi gözünden akmasını istemez miydin? Her şeyin şifresi, muamması…

Velhasıl, arzular hadsiz. İstemeyi akledemediğimiz ve hatırımıza gelmeyen arzuları bile arzuluyoruz. Dünyanın bir köşesinde benim tatmadığım bir lezzet kalmasın bile diyebilirsin.

Emeller nihayetsiz… Ömür çok az… Öyle ise yanı başında duran ve bütün bu kilitleri, muammaları açan özgürlük kapısını çal. Evet, şimdi senin için, secde vakti…