ANLA, GÖR, DUY!

1

Uzun bir aradan sonra, Selamün Aleyküm! 😊
Bugün size öyle şaşırtıcı bilgiler sunacağım ki yazıyı okuduktan sonra Rabbinize şükrünüz 2 katına çıkacak inşâAllah. 😎

Rabbimizin yarattığı onca mükemmel nimet var fakat görmez gözlerimiz, duymaz kulaklarımız… Ya görmeyi bilmiyoruz ya da gerçekten körüz.

Allah-u Teala ayet-i kerimede bize diyor ki:
Araf suresi, 7/179: “And olsun ki cinlerden ve insanlardan birçoğunu cehennem için yarattık. Onların kalbleri vardır fakat onunla gerçeği anlamazlar. Gözleri vardır fakat onlarla görmezler. Kulakları vardır fakat onlarla işitmezler. İşte bunlar hayvanlar gibidirler. Hatta daha da aşağıdırlar. Bunlar da gafillerin ta kendileridir.”

Rabbimiz; gözleri var görmezler, kulakları var işitmezler derken ne demek istiyor ve o kişiler için hayvandan daha aşağı demesini hiç düşündük mü…?

İşte bu yazıyla gerçekten anlıyor musunuz, görüyor musunuz, işitiyor musunuz, test edeceğiz!

Haydi o zaman, BAŞLAYALIM. 🙂

1) Kalbimiz tüm vücudumuzun tam tamına 75 TRİLYON hücresine (evet o kadar fazla😮) kan pompalıyor.
-》Şuan elini kalbine götür ve o çarpışmayı hisset. Sen yaşayasın diye, her saniye, her an senin için 75 trilyon hücreye kan pompalattıran Rabbine karşı acizliğini ANLA, GÖR, DUY!

2) İnsan vücudundaki damarların toplam uzunluğunun 96.500 km olduğu tahmin ediliyor…
-》Şimdi kendine sor bakalım, bir insan, odasındaki üç beş parça eşyayı toplarken bile zorlanıyor. Şuursuz, cansız, kör, sağır damarlar nasıl bir mekanda bu kadar uzun olmasına rağmen düzen ve intizamla, kusursuz bir şekilde kendini barındırabiliyor? Tam tamına doksan altı bin beş yüz damar; yerlerini karıştırmadan, birbirinin hakkını yemeden nasıl düzenli bir biçimde şekilleniyor vücut içinde? Kolundaki damara, gözünün altındaki o ince damara hiç bu gözle bakmış mıydın? HAYIR MI? Nasıl yani… Gözün var ama görmedin mi!

3) İnsan burnu 50.000 kokuyu tanır ve hatırlar. Neredeyse köpek burnu kadar güçlüdür.
-》(Subhanallah! Tam tamına elli bin koku!) Bir elmayı yerken hiç o elmayı gördün mü? Görmek diyorum… bakmak değil. O elmayı yiyorsun, tadı diline göre. Rengi gözüne göre. KOKUSU BURNUNA GÖRE… Rabbinin bu merhamet numunelerini yerken, koklarken ne kadar güzel yaratıldığı hakkında düşündün mü? Yağmur kokusunun verdiği o huzur… toprak kokusunun verdiği o güven… Çiçek kokusunun insanda bıraktığı o mükemmel etki… annenin yaptığı yemeğin burnuna kokması bile seni huzura erdiriyor, GÖRDÜN MÜ, DUYDUN MU?

Veeee daha niceee niceeee örneklerr…
Kâinata baktın mı Allah nâmına…?
GÖRDÜN MÜ HER BİR VARLIK ÜZERİNDEKİ İMZASINI, SİKKESİNİ, TUĞRASINI?

Yoksa… sadece filmi izledin, izledin, izledin ama filmden ders çıkarmadan terk mi ettin o salonu?

“Her bir nev’in üstünde çok sikke-i ehadiyet, herbir küll üstünde müteaddid hâtem-i vâhidiyet, tâ mecmu-u âlem üstünde mütenevvi turra-i vahdet, gayet parlak bir surette koymuştur.”

DUYDUN MU?

Paylaş

1 yorum

Yorum Yap

Bunları da okumalısın