Aşık Olmak da Haram mı?

Gittiğimiz lise seminerlerinde bu soruyu soran arkadaşlar oluyordu ben de dilim döndüğünce anlatayım istedim. Aslında bayağı tatlı bir soru belli ki soran arkadaş aşk acısı çekiyor, dertli. ☺


‘’Abi siz durmadan haram sevdalardan bahsediyorsunuz, biz ne yapalım aşık da mı olmayalım, sevmek de haram mı?’’ (Hani yaralıyım, kalbimden vurulmuşum ABEYY diyor aslında. ☺ )

Sorunun ardından ergenusların birden bire hormonal dengeleri değişti ve pür dikkat vereceğim cevaba kitlendiler.
(Biz de ergendik biliriz o hâlleri; en ufak bir duygusallıkta, hatta sevdiğin birisi olması da şart değil, bir yolunu bulup aşk acısı çekebiliyorsun, o dönemler yani. 😀 )

Cevap veriyorum; Tabii ki hayır. Fakat 😀 :

Aşık olmak için evvela (bir) karşı cinse ilgi duymak ve onunla az da olsa vakit geçirmek gerekir değil mi? Evet. O hâlde eğer biz evlenme niyeti olmadan; sınıftan ya da çevremizden bir karşı cinse ilgi duyup, ona aşık olacak kadar baktıysak zaten en başından harama girmiş oluyoruz, bu tarz bir aşk haram oluyor çünkü haram temeller üzerine helal bina inşa edilemez.Yani senin haram yollar üzerinden kurduğun aşk binası elbet yıkılacak ve sana sadece acılar ve elemler bırakacak “Sory.”

Hem zaten öyle aşklarda acayip sıkıntılar var. Mesela kıskançlık elemi: “O şimdi nerede kimlerle geziyor, senin o ayar olduğun kişiyle mi?” veya  “WhatsApp’ta son görülmesi neden 02:34, kimle konuşmuş, ne çeviriyor yine?” gibi gibi ya da karşılık görememe elemi; hiçbir zaman senin onu sevdiğin kadar o seni sevemez, bazen de sen onun kadar sevemezsin yani sendeki sonsuz sevgiyi kaldıramaz, tam karşılık veremez. Bir de 5-10 yıllık platonik aşıklar var. 😀  Sonra ayrılık elemi: “Ya senden ayrılırsa ne yaparsın, mahvolursun ölürsün, bitersin ya da başkasını severse sen ne yaparsın, kafayı yersin.” gibi gibi biiiisürüü ızdırabı içinde barındırır bu haram aşklar…

Son olarak bizler Müslüman insanlarız, bizim için aşk mevzusu çok daha kaliteli ilerler, mesela evlenme niyetiyle (ailelerin haberi olarak, flört gibi değil yani.) ve İslami literatürün dışına çıkmadan yapılan görüşmede âşık olmak günah değildir, helaldir bileeee. O hâlde âşık olacaksak da helalinden olsun, vakti geldiğinde olsun kardeşim.


SORU
“Şu an birine âşığım ve sevgiliyiz ne yapmam lazım?


Evet, bunda 2 ihtimal var kardeşim: ya ayrılacaksın ya da evleneceksin. Ayette zina etmeyin demiyor: “Zinaya yaklaşmayın…” (1)  diyor, o hâlde yaklaşmak da haramdır değil mi? 

Bazen soruyorum kardeşlere:
— Kardeşim sevgilin var mı?

— Var.
— Ciddi misiniz?
— Ciddiyiz abi diyor.

“Demek ciddi ciddi harama giriyorsunuz kardeşim.” deyip:

— Ne zaman evleneceksiniz? diye soruyorum.

Başlıyor anlatmaya:

-Abi okul bitecek 4 yıl sonra; 4 yıl sonra işte askerlik var, 6 ay onu yapacağım, sonra iş bulacağım abi, ondan sonra bilmem ne falan, bana bir söylüyor 5-6 yıla tekabül ediyor, sen o 5-6 yıl boyunca Allah’ın emrinin dışına çıkacaksın. 5-6 yıl olmasına gerek yok 1-2 yıl bile olsa bu sürecin çok uzun olduğundan bahsediyor. Bunu öğrendikten sonra artık “Tamam 1 yıl içinde evleneceğim.” dese bile o 1 yıl içerisinde artık bu İslami literatürde olması lazım yoksa “Battı balık yan gider.” mantığıyla devam etmemeli…

Şeytan bir de şöyle kandırıyor:

-Yahu sen bırakırsan o kız ne hâle gelir, yıllardır birlikteydiniz. Ya da sen bırakırsan bu çocuk ne hâle gelir? Onun ailesine ne dersin, kayınbiraderle de aranız çok iyiydi…(Kul hakkı olmaz mı diyorlar bir de abi, nasıl bir kafa kul hakkını düşünüyor haram sevdayı düşünmüyor anlamıyorum. Mert Alan)


EĞER Kİ sevdiğin kişiyi ALLAH rızası için bırakırsan ya da İslami literatüre sokarsan görüşmende o zaman tamam, caizlik boyutu var. Ama öteki türlü şunu unutma kardeşim:  ”Hakkın hatırı âlidir; hiçbir hatıra feda edilmez. Kimin hatırı kırılırsa kırılsın, yalnız hak sağ olsun..” Arkadaşının da annenin de babanın da hiçbir kimsenin hatırına tercih edilemeyecek bir olaydan bahsediyoruz çünkü ALLAH’ın hatırı var bir yerde. Allah “Yapma”  diyor öteki “Yap!” diyor sen hangisini tercih edersin? “Zinaya yaklaşmayın.” Allah diyor bunu kardeşim senin okuldaki müdürün, ülkendeki vali ya da cumhurbaşkanı falan ya da gözünde büyüttüğün bir insan söylemiyor ALLAH söylüyor diyorum; anla artık bu öyle basit bir cümle değil. Sen de artık haram ilişkini helale çevir ve ayette RABBİNİN “Yaklaşma!” dediği o korkunç günahtan Allah’ın emrine uymak ve sadece O’nun rızasını kazanmak için vazgeç ve kardeşim hep hatırla bunu:

“Eğer O razı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok. Eğer O kabul etse, bütün halk reddetse tesiri yok.”(2)

Ayrıca “Flört Etmeden Nasıl Evleneceğiz?” isimli yazıyı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Ayrıca bu konuda merak ettiğiniz sorularınızı @sevdagunlugum instagram hesabına iletebilirsiniz.


(1) İsra Suresi 32.Ayet

(2)  İhlas Risalesi

Paylaş

2 yorum yapılmış. Sende yap :)

  • Avatar
   Salih Bindak 7 Mart, 2019 at 00:22 Reply

   Kardeşim @sevdagunlugum instagram sayfamıza
   yazabilirsin. Oradaki ablaların bu konuda yardımcı olacaklardır sana

Yorum Yap