Azrailden Bir Yumruk! (Muhammed Ali)

0

“Allah’tan Zenginlik İstedim Bana İslamı Verdi.”
Genç yaşta İslam ile şereflenen , ismini Holywood sokağına koymak isteyenlere “Ben efendimizin ismini taşıyorum yere yazdırmaya müsade etmem” diyen , İslamı anlatmak için üniversite üniversite dolaşan ,İslamın savaş değil barış dini olduğunu anlatan, İsmi gibi şerefli bir insan “Muhammet Ali” Bu sabah sosyal medya ile duydum vefat ettiğini Allah rahmet eylesin.Peki kimdir Muhammed Ali? ve nasıl müslüman olmuştur? Hikayesi nedir? Gelin beraber inceleyelim.

1942’de Kentucky Louisville’de doğan Muhammed Ali Afroamerika ,İrlanda kökenlidir.Müslüman olmadan önceki ismi Casius Clay’dı.12 yaşında boksla tanıştı ve kısa bir sürede National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası’nda amatör kayıtlara girdi. Yine 1960’ta Roma’da ağır hafif sıklette altın madalyayı alarak profesyonel lige döndü. 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları’nda altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı.1964 yılında 22 yaşındayken, S. Liston’u yenip Dünya Şampiyonu oldu. Bu galibiyetten sonra dinini değiştirdiğini ve İslam’a geçtiğini açıkladı.Bu geçiş hikayesi çok ilginçti.

Cassius Clay 1964 yılında 22 yaşındayken S. Liston’u yenip dünya şampiyonu olmuştu.Dünya şampiyonu olduğu ülkesi Amerikayı gururlandırdığı için Çok fazla özgüvenliydi.Amerikaya döndüğü zaman artık kendisine siyah gözüyle aşağılayıcı bir şekilde bakılamayacağını ve beyazların kendisine saygı duyacağını düşündü.

1960’lı yıllarda siyahlara resterauntlarda servis yapılmamaktaydı.Ancak Cassius Clay dünya şampiyonu olmanın da verdiği özgüven ile bir resteraunta gidip bir sandviç istedi garson siyahlara servis yapmayacağını sandviçin olmadığı söyleyince Cassius Clay “ben sizin için bu ülke için savaştım ve şampiyon oldum bunu mu hak ediyorum” diye sinirlendi ve garson ile tartışmaya başladı ancak tartışma bir işe yaramadı ve garson servis yapmadı.

İşte bugünden sonra Cassius Clay kendini sorgulamaya başladı ve kendi köklerini araştırmaya koyuldu. Afrikalı kökenli olduğunu ve dedelerinin islam dinine inandığını fark etti ve daha sonra İslam dinini araştırdı ve Bu dinin siyah beyaz ayrımına karşı olduğunu öğrendi.

“Beyazın siyaha siyahın beyaza bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük Takvadadır.”(1)

Hak ve eşitliği savunduğu için islamı seçti.Ve müslüman oldu.Müslüman olduktan sonra ismini Muhammed ali olarak değiştirdi.Artık Müslümanlık onun karekterine bir hayli işlemişti. Ve ruhunda yardımseverlik hissi artmıştı.Hatta 11 Eylül saldırıları yaşandığında Muhammed Ali, Sıfır Noktasına giderek destek ve dayanışmasını göstermek gereği duymuş ve şöyle demiştir:
“Beni asıl inciten, ‘İslam’ adının bulaştırılması ve ‘Müslüman’ [adının] bulaştırılması ve sorun çıkarılıp nefret ve şiddete yol açılması. İslam, katil dini değildir. İslam, barış demektir. Evde öylece oturup insanların sorunun kaynağı olarak Müslümanları yaftalamalarına seyirci kalamazdım.” demiştir.

Müslüman olduktan sonra bu mutluluga herkesin ulaşması için tebliğ vazifeside yapmıştır. Üniversite üniversite dolaşıp islamiyetin güzelliklerini anlatmaya çalışmıştır.Hayatında büyük değişiklikler olan muhammed Ali bir gün şu sözleri söylemiştir.
Ben sigara içmem, fakat her zaman kibrit paketini cebimde taşırım. Ne zaman günah işlemeye kalksam, bir kibriti yakıp elimi o ateşle ısıtırım ve kendime derim ki:
“Ali sen bu ateşe dayanamıyorsun, Cehennem ateşine nasıl dayanacaksın?

“Mevt,(Ölüm) ehl-i hidâyet ve ehl-i Kur’ân için, öteki âleme gitmiş eski dost ve ahbablarına kavuşmaya vesîledir. Hem, hakiki vatanlarına ve ebedî makam-ı saadetlerine girmeye vâsıtadır. Hem, zindan-ı dünyadan bostan-ı cinâna (cennet bostanlarına) bir dâvettir. Hem, Rahmân-ı Rahîmin fazlından, kendi hizmetine mukabil, ahz-ı ücret etmeye (ücret almaya) bir nöbettir. Hem, vazife-i hayat külfetinden bir terhistir. Hem, ubûdiyet ve imtihanın tâlim ve tâlimâtından bir paydostur.”
Evet Bir hayatımız var, yakında geçmişte kalacak; yalnızca Allah için yaptıklarımız sonsuza dek kalacak..

Mekanın Cennet olsun koca yürekli adam.

Paylaş

İlk yorumu neden sen yapmıyorsun?