Bahçede Deli Var Dediler

3

Beş yıl boyunca şu okulun neyini sevdin diye soranlara tek cevabım bahçesi derim. Evet, biyoloji okuduğumdan opsiyonum botanikti. Ve hâliyle işimiz gücümüz bitkilerle uğraşmak. Hepsi birbirinden güzel ve her yerde göremeyeceğiniz tropik bitkilerle dolu bir botanik bahçesi…

Botanik bahçesinde çardakta oturup çayı yudumlarken dalıp giderdim. Hepsi sanatlı, hepsi muhteşem bir düzen içinde çiçekler, meyveler. Her ağacın meyvesindeki ve çiçeğindeki renkler gözüme göre tanzim edilmiş, kokuları burnuma göre, meyveler damak tadıma göre. Bahçeden meyve koparmak yasak ama baktım yerde bir tane nar. Kocaman ve o kadar olgunlaşmış ki çatlamış, üç parçaya ayrılmış. Şapur şupur yedim ama yeni aldığım gömleğe suyu damladı tam lekeyi çıkarmak için çeşmeye gittim ki. Hocalardan biri yanıma yanaştı. “Oğlum işin gücün yok mu? Ne işin var bu bahçede, sürekli buradasın?” dedi. Ben de: “Hocam çiçekler çok güzel onlara bakmayı seviyorum.” deyince. Şaka ile karışık “Al işte yine başlama.” dedi. Bıkmıştı benden fakat ben anlatmaktan bıkmıyordum. Bir daha duyamayacaktı belki de. Laboratuvarda namaz kıldığımı ve Risale-i Nur okuduğumu biliyordu ve evrim kongresindeki çıkışımdan dolayı soğuk davranıyordu. Ama bahçede baş başaydık. Galiba içinden şimdi yedim seni Serkan dedi. Ve konuyu kendisi açtı ve birden: “Bu çiçekler seni Allah’a mı yakınlaştırıyor?” dedi. Elleri cepte bir ayağıyla ritim tutmuş ve gözlerini bana dikmiş, belli ki cevap bekliyor.

“Başka bir ihtimali mi var hocam?” Hemen elime gelen ilk çiçeği kopardım. Hocam gelin şunu bir inceleyelim var mısınız dedim. “Benim yıllarım bunları incelemekle geçti kime anlatıyorsun oğlum sen?” dedi. Evet, yıllarını vermişti bunlara fakat mesleğinin iç yüzünü görememiş dedim içimden. İlmin ve gururun verdiği enaniyet gözlerinden fışkırıyordu ve kaşları çatıldı hafiften. O esnada Üstad’ın sözü canlandı aklımda: ”Bilirsiniz ki, eğer dalalet (yanlış yola sapma) cehaletten gelse, izalesi kolaydır. Fakat dalalet fenden ve ilimden gelse, izalesi müşküldür (zordur). Çünkü öyleler kendilerini beğeniyorlar. Hem bilmiyorlar, hem kendilerini bilir zannediyorlar.”

Devam ettim çiçeği ona uzatarak. Hocam aynı toprağa binlerce tohum atıyoruz ve hepsinden farklı çiçek çıkıyor. Şu üzerine bastığımız, tükürdüğümüz, affedersiniz pislettiğimiz bu toprakta bu bitkilerin rengini, kokusunu, şeklini verecek bir ilim kudret akıl irade bulunuyor mu? Ve vitaminleri mineralleri tam benim vücuduma göre ayarlayacak tıp ilmi nerede? Toprağa tatsız, tuzsuz, acı üzüm tohumu ekiyoruz bize şerbet gibi salkım salkım üzüm geliyor. Köküne döktüğümüz suda üzüm tadı yok, toprakta şeker tadı yok, fotosentez ve solunum için kullandığı havada da tat yok koku yok, maalesef yapraklarında ve kökünde yine üzüm tadı yok. Aynı toprağa başka bir tohum atıyoruz bu sefer mis kokulu sümbül çıkıyor. Başka bir tohum atıyoruz bu sefer kocaman çam ağacı oluyor. Hepsinde ayrı bir sanat, ayrı bir mizan, ayrı bir nizam. Toprakta bunları idare edecek, bunları düzenleyecek ve her bir tohum için ayrı bir program yazacak hafıza var mı demeye kalmadı. Ve…“Bu kadar derine inmene gerek yok Serkan. Bilimde bunların cevabını hâlâ öğrenemedin mi?” dedi.

Hocam ben 4 yıllık bir öğrenciyim ama siz yıllarınızı vermişsiniz bırakın şu son senemde biraz derinlere ineyim. Hazineler hep derinde belki bana nasip olur. Derslerde bilimin bu olayların kendi kendine tesadüfen olduğunu deyip durdunuz ama yıllardır beni tatmin etmedi dedim. Ses çıkarmadı ve devam ettim. Sanatlı bir iş sanatkârı icap eder. Bunlar tesadüfen, kendi kendine ya da sebeplerin bir araya gelerek yapacağı işler değil hocam. Bakın bizler akıl sahibi olarak bu akıllı işleri, mükemmellikleri akılsız, kendini bilemeyen, ilimden mahrum, iradesi olmayan, kudreti olmayan, bizi tanımayan bu atomlara ve tabiata verirsek bizim gibi akıl sahiplerine yakışır mı? Eğer yakışır dersek bize akıllı denilir mi hocam deyince; tek cevap: “Herkesin inancına saygı duymak lazım. Ama senden biyolog olmaz ben derse gidiyorum. Ben bu konuları bilimi bilen adamla konuşurum.” dedi ve gitti. Ben sanki bilimi inkâr ediyorum. Tek farkımız bu işler var ama bu işleri yapan bir Kadir-i Zülcelal ve Sani-i Zülcelal var diyorum. Aradan belli bir zaman geçti sağda solda birilerinden bir şeyler duyuyorum.

Hocalar bir odada toplanmış Serkan’ı kurtaralım bu çocuk böyle değildi. Kafayı yemek üzere. Tarikatlara bulaşmış, cemaatçi olmuş, ders aralarında garip garip kitaplar okuyor. Olmadı ailesine durumu anlatalım demişler…

Bunları duyunca ister istemez sinirlendim. İçimden hepsinin araba egzozuna patates koyacağım diye geçirirken sonra akşam Sözler Köşkü’ne geldim. Fatih Abime okulda böyle laflar çıkmış diye durumu anlattım. O benim tam tersine “Yürü be koçum!” deyip sarıldı ve ardından: “Sekoooo bak Üstad’a, bu adam meczup, deli olmuş dediklerinde Üstad onlara teşekkür ediyor ve Hadis-i sahihte vardır ki: ‘Bir adam kemal-i imanı kazandığına, avam-ı nâsın akıllarının tavrı haricindeki yüksek hâllerini mecnunluk, divanelik saymaları, onun kemal-i imanına ve tam itikadına delalet eder diye ferman ediyor.” dedi.

Elhamdülillah inşâallah biz de bu yolda mecnun, deli oluruz.

Fakat hocam sizler bahçedeki üstüne basıp geçtiğim bir bitkiden daha şuursuz oldunuz. Ben inandım ne kaybettim, siz inanmadınız gurur, kibir yaptınız ne kazandınız? Bahçedeki tüm bitkiler, üstüne bastığın toprak, soluduğun hava, köküne döktüğümüz su bence hâline şükrediyor çünkü o HÂLIK’ını tanıyor, biliyor ve vazifesini yapıyor, sizin gibi nankörlük yapmıyor. Allah bu güzel pencereleri onlara da nasip eder diye dua etmeliyiz…

EEE ŞİMDİ VAR MISINIZ MECNUN OLMAYA?

Paylaş

3 yorum yapılmış. Sende yap :)

 1. Avatar
  Zozan 2 Ocak, 2019 at 14:52 Reply

  Ne doğrular var ki bilinmez ne yanlışlar var ki unutulmaz .Rabbim hepimizin kalbine güçlü bir iman versin inşallah.

 2. Avatar
  Zulfikar 31 Ocak, 2016 at 20:30 Reply

  Allah razı olsun. .
  “Bilirsiniz ki, eğer dalalet (yanlış yola sapma) cehaletten gelse, izalesi kolaydır. Fakat dalalet fenden ve ilimden gelse, izalesi müşküldür (zordur). çünkü öyleler kendilerini beğeniyorlar. Hem bilmiyorlar, hem kendilerini bilir zannediyorlar.”
  Zorsa ecri daha coktur o zaman..bunun canlı örneği universitede hem de biyoloji bölümünde değil; psikoloji, felsefe (bünyesinde ilk ateist toplulugu kuruldu) ve hatta dilbilim derslerinde okutuluyor. Ve dil lazım, çünkü okulun dili ingilizce. Kardeşler hakikati haykıriniz bunun için zamaninda Musa’ya lazim olan ne idiyse simdi o asayi edininiz. Medya ise medyayı, ilim ise ilmi, dil ise dili, alan okuması ise hukuk ise en iyisini ogreniniz.
  Hangi okul mu,,ilk misyonerlik faaliyetlerinin yapıldığı öyle bir okul işte. Lazımdır, buralar imanlı gençler bekliyor, hakta sebat etmeye yürekli, bu zorluğu ustlenmeye.

Yorum Yap