Bu Ne Biçim Paradoks!

0

Ehl-i dünya insanların çok eğlendiklerini, çılgınlar gibi hayatın tadını çıkarttıklarını, özgürce her şeyi yapabildiklerini, dünyayı tatlı bir marshmallow gibi bizlere sunduklarını görüyoruz. Hiçbir korku ve şüpheleri olmadan yürek yemişçesine yaşıyorlar. Bu tür insanlar “Hiç zaman geçmesin, sürekli yaşayalım, hep genç kalalım.” derler. Ölümü istemezler… Sevmezler. Onlar için ölüm bir korkudur, sondur. Bu kelimeyi duymaya bile tahammül edemezler. “Ya kapatalım bu konuları.” derler ve kapatılan şeyin başlangıç olduklarını bilmezler…
Ama bir sorun vardır. Hesaba katılmayan bir sorun… Bu eğlence aslında bir paradokstan ibarettir. Nasıl ki güzel yapılarak, eğlenilerek, severek yapılan faaliyetlerin zamanı âdeta avcuna aldığın kum misali parmaklarının arasından akıp gider. Zamanın nasıl geçtiğini bilmezsin. Tıpkı 45 dk’lık beden eğitimi dersinin 10 dk’da bitivermesi gibi. Aynen öyle de bu hayatı eğlenerek yaşarsak zamanın hemen bitmesi an meselesi değil midir?
Peki, sürekli eğlenelim ama hiç yaşlanmayalım diyen birinin nasıl bir paradoksun içinde olduğunu fark etmesi gerekmez mi? Zaman geçmesin istiyorsan eğlenmeyeceksin. Eğlenmek istiyorsan zaman geçecektir.

Bu ne biçim paradoks!

Bir çıkış yolu yok mu bunun? Var. Nasıl mı?
Allah için yaşayacaksın. Eğleneceksin ama helal dairede eğleneceksin. Zaman geçecek ama Allah için geçireceksin. Ve yıllar sonra artık yüzünün kırışıklığı çok eski bir ağacın kavuğundaki çizgiler gibi olduğunda geriye dönüp bakacaksın. Hüzünleneceksin. Ama bu sana azap vermeyecek. Üstad’ın dediği gibi:

“Zevâl-i lezzet elem olduğu gibi, zevâl-i elem dahi lezzettir.” diyeceksin.

Ve sen “Allah için yaşadım… Bu sonun başlangıcında zafer benim olacak.” diyecek ve o hüzün sana lezzet verecektir. Hiç değilse ahiretine çalışmış ve hayatı da yaşamış olacaksın. Helal dairede…😊
Bu yüzden vicdanın rahat olacak. Ölüm geldiğinde “Ehlen ve sehlen” deyip ölüme sarılacaksın. Ölüm canını almak için gelmeyecek. Ölüm ödülünü vermek için götürecek seni.
Neticesinde:
Dünyayı sevenlere özenmeyin. Bırakın onlar yaşasınlar. Biz hep garip olalım. Efendimizin “Ne Mutlu Ki O Gariplere!” dediği mutlu olacak gariplerden olalım. Dünya bizi cezbetmesin. Biz dünyayı cezbedelim. Dünya bizi gömmesin. Biz dünyayı gömelim.
Bu dünyada bazı eğlencelerin “haram” olma sınırından dolayı doyasıya yaşayamasak da biz de cennette tantuni yiyip balık tadı alır, uçağa kafa atarız, ejderhalarla yarışırız, iPhone 7 kullanmak değil de İPhone sonsuz kullanırız belki 😂… Neden olmasın? 60 senelik ömürde kısıtlı eğlenceden mantıklıdır sonsuz eğlence. Kazanabilene tabii… Hakkıyla İslam’ı yaşayabilene…
Kazanamazsak, cehennem bekçileri kelepçeyi takmaya öfkelerinden kudurarak geleceklerdir…

Garip olman duası ile…

Paylaş

İlk yorumu neden sen yapmıyorsun?