Bu Yazı Bakış Açınızı Değiştirebilir

0

Bir ignliiz üvnsertsinede ypalın arşaıtramya gröe, kleimleirn
hrfalreiinn hnagi srıdaa yzalıdkılraı ömelni dğeliimş. Öenlmi oaln
brnci ve snonucnu hrfain yrenide omlsaımyış.Ardakai hfraliren srısaı
krıaışk oslada ouknyuorumş.Çnükü kleimlrei hraf hraf dğeil bri
btüün oalark oykuorumuşz.

Bakın nasıl da düzgün okudunuz, ilginç geldi değil mi?

 Aslında bundan çok daha ilginç her an gördüğümüz fakat bizim farkına varamadığımız müthiş bir sanat eseri var. Adı Sinek.

Evet  bazen varlığından rahatsızlık duyduğumuz “Ya bu sinek niye var ki?” dediğimiz, (belki de küçükken kanatlarını yaktığımız 😉 )  bazı geceler bizi uyutmayan bir canlı. Aslında her an gördüğümüz için basit bir hayvan gibi görünse de mükemmel bir dizayn, hiçbir faydası ve hikmeti yok zannedilse de aslında birçok faydası, hayretler içerisinde kalacağınız özellikleri vardır. Bunlardan birkaç tanesini sayacak olursak;

  • Sinekte muhteşem bir uçma kabiliyeti vardır ve saniyede 500 defa kanat çırparlar bu uçuş sistemi en iyi helikopter de bile yoktur.
  • Sinekte sağda 4000, solda 4000 olmak üzere 8000 petek göz vardır ve bu petekler görüş açısını arttırır.
  • Sinekler düz duvarda durabilir bunu sağlayan ayaklarındaki kılların ucunda bulunan vantuzlardır. Böylece sinek yerçekimine meydan okur.

Birde sineğin faydalarına bakalım;

  •  Sinekler mikropları toplayarak onları içinde imha ederler.
  • Bazı sinekler çiçeklerin aşılanmasında rol alırlar.
  • Sinekler mikropları yedikleri halde dışkıları zararsızdır. Bu açıdan sinekler, mikropları zararsız hale dönüştüren bir sistemdir .

“Felsefe hakikattan udûl etmiş, kâinata mânâ-yı ismiyle(kendisine bakan yönü) ile bakarak, kâinatı kâinat hesabına istihdam ediyor. Kur’ân ise, Haktan hak ile nâzil olmuş, hakikate gidiyor. Mevcudata mânâ-yı harfiyle (Allah’a bakan yönü) bakarak  Halikının hesabına istihdam ediyor.” (1)

Evet bu kadar enteresan özelliği, yaratılışında bu kadar hikmetleri olan bir sineğe sinek deyip elbette biraz(!) haksızlık olmaz mı? Sineğin faydalarını hikmetlerini ve yaratılışındaki mükemmelliği düşünüp Allah’ın  sonsuz gücünün mucizesi ve rahmetinin bir hediyesi olduğunu anlamalıyız. Bir düşünsene küçücük  sinekte bile bu kadar hikmet ve özellik varsa   attığımız her adımda baktığımız her yerde ve gördüğümüz her canlıda  ne hikmetler ne sanatlar vardır.

Bizde, etrafımızda olan canlılara ve güzelliklere mevcudat hesabına değil Allah’ın bir sanat eseri olarak bakmalıyız , yani “Ne kadar güzel…” demek yerine “Ne kadar da güzel yaratılmış…” demeliyiz ve  tefekkür etmeliyiz.

Bir saat tefekkür bazen bir sene ibadetten daha hayırlıdır.”(2)

Sen de hayatınını her anını tefekkürle güzelliştirebilirsin. Unutma ki güzel görürsen güzel düşünürsün güzel düşünürsen hayatından lezzet alırsın 🙂

Allaha emanet ol.


(1) Risale-i Nur | Mesnevi-i Nuriye | 14.Reşha
(2) Hadis-i Şerif | Suyutî, Camiu’s-Sağir, II/127; Aclûnî, I/31
(3) Risale-i Nur | Mesnevi-i Nuriye | 14.Reşha

Paylaş

İlk yorumu neden sen yapmıyorsun?