Bu Zamanda Cihad ve İnternet

0

Birkaç gün önce kayınbabam Bursa’da Vakıf Kitabevi’ne Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin hayattaki talebelerinden Mehmet Fırıncı ağabeyin ve Metin Karabaşoğlu hocamızın geleceğini haber edince mekâna iştirak ettik.

İçerisi tıklım tıklımdı adım atacak yer yoktu. Konuşulan konu müspet hareket düsturlarıydı. Metin Karabaş hocam Risale-i Nur’dan müspet hareketin nasıl olacağına dair iman kurtarma mesleğindeki yerini anlatıyordu…

Detaylara fazla giremeyeceğim belki başka bir yazımda ele alınabilir. Yalnız birkaç esas vardı ki üzerinde durulması gerekiyor.

Metin Karabaşoğlu hocam “Bu zamanda cihad; kalem ile, söz ile, ilim ile olur.” dedi.

Hemen arkasından Fırıncı Mehmet Ağabey “BİR DE İNTERNET İLE OLUR.” deyince beni tanıyan kardeşler ve kayınbabam ile göz göze geldik. İnanılmaz mutlu oldum. Evet, Üstadımın talebesi aynen bunu diyordu…İNTERNET..

Neden sevinmeyeyim ki Çay House, Sözler Köşkü, Çınaraltı gibi Risale-i Nur derslerinin yapıldığı yerler neredeyse tüm hizmetlerinde interneti yani sosyal medyayı çok iyi kullanıyor. Bu platformu kullanırken yine esas olarak Risale-i Nur mihenk taşı oluyor.

Bediüzzaman bu konuya hayatta iken dikkat çekmiş ve şunları ifade etmişti:

“Bu zamanda Nurlarla hizmet-i imaniye, her tarafta ilanatla ve muhtaç olanların nazar-ı dikkatlerini celbetmekle olur.” ( Lem’alar)

İşte kilit nokta burada çözülüyor. Neredeyse tüm gençlik internette ve sosyal paylaşım alanlarında, Facebook, Twitter, YouTube vs. gibi..

Yapılan bir Risale-i Nur dersinin kayıtları internetten paylaşıldığında milyonlarca gence ulaşıyor. Bunu yaparken kanun-u fıtrata uygun hareket edilmeli, bakın ne diyor Üstadım:

–Hayat-ı içtimaiye-i beşeriyede bir çığır açan, eğer kâinattaki kanun-u fıtrata muvafık hareket etmezse; hayırlı işlerde ve terakkide muvaffak olamaz.

Ki zaten Zübeyir Gündüzalp Ağabeyim şu zamanın gençlerine uygun olan kısa ders konusunda şöyle dikkat çekiyor:

–Bir mesele-i imaniye ve Kur’aniye umuma ders verilirken, mücmel olarak tedrisinde daha fazla istifaza ve istifade vardır.

Evet umuma dersler yapılırken kısa tutmaya çalışıyoruz, yani dersleri bir fragman, tanıtım tadınca veriyoruz, tabiri caiz ise ağzına bal çalmak derler ya, işte ondan. 🙂

Zaten fragmandan lezzet alan ve merak eden “Ben bu KIRMIZI KİTAPLARI yani Kur’an-ı Kerim’in manevi bir tefsiri olan Risale-i Nurları okumalıyım.” diyecektir.

Unutmadan belirteyim Risale-i Nur, 15 yılda verilen medrese eğitimini 15 haftada veriyor, bazen bir adam ise 15 dakikalık ders dinliyor ve Allah’ın izniyle imanı inkişaf ediyor.

İşte Nur talebesi olmanın esaslarından biri de Risale-i Nurların neşrinin yayılmasını sağlamasıdır ve bunu ise hayatının gayesi bilmesidir. Şu zamanda internet neşir için uygun bir zemin, ki zaten Fırıncı Ağabeyim de bunu tasdikliyor.

Bir kişiyi derse çağırmak zor oluyor ama milyonlar kişinin evine internet aracılığı ile rahatça girip ders yapılabiliyor…

Paylaş

İlk yorumu neden sen yapmıyorsun?

Bunları da okumalısın