Büyük İkramiyenin Büyük Kaybedenleri

0

Yılbaşı yaklaşıyor. Birkaç gün sonra yılın günah oranının en yüksek olduğu günlerden biri bizi bekliyor. Normalde başka kavimlerin helak olmasına sebep olan bütün özelliklerin tek bir geceye paket program yapıldığı bir gün.

Kumarın, zinanın, içkinin ve büsbüyük günahın olduğu bu gecede insanın aklını başına alıp bir dua kalkanıyla koruması lazım. Yoksa gerçekten büyük bir musibetin başa gelmesi hiç sürpriz değil.

Bir de şu var ki: Kurban Bayramına katliam deyip, ağaçların kesilmesinde geziler geziler yapanların, YILBAŞINDA topraktan yetiştirdikleri(!) Hindileri yemediğini ve kesilen binlerce Çam ağacına laf etmemelerine yıllardır anlam verememişimdir. Neyse bu kadar laf sokma şimdilik yeter.

Devam ediyorum… İnsanların çaresizce büyük ikramiye için yok Ayşe Abla yok Nuriye Teyze gişesinin bilet kuyruğunda acizce sıra beklediklerini gördükçe insanın içi cız ediyor. Düşünsenize ya adam çoluğunun çocuğunun rızkını kumara yatırıyor ve milyonda bir ihtimal KAZANABİLME(!) ihtimali olan bir şey için.

Tabi adı KAZANMA. Yoksa kazanmakla yakından uzaktan alakası olmayan aksine belki de SONSUZ KAYBETMENİN olduğu bir kumar. Bk.: Kumardan para kazanıp taklaya gelen adamların hayatına.

Bir de bizde şu şuur var: “Tamam, oynayayım ben kumar, alayım ben bilet, ee, işte çıkmazsa zaten haram yemeyeceğim.”

Affedersin de ahmak herif! Kumardan çıkan parayı yemek değil sadece haram olan, SEN İLK HARAMI KUMAR OYNAYARAK yapıyorsun. Bir de amorti çıktı diye sevinenler var.

Ahh Saf arkadaşım benim Ahh beynini kullanamayan adam. Ne güzel helal 20 liran vardı. Gittin bilet aldın sonra amorti çıktı. E yine 20 lira aldın. Oldu mu senin ”helal 20 lira” “haram 20 lira” ? Ahmak demezler mi adama? Dedirtme kendine.

Tam burada söylenecek bir söz daha var ki Bediüzzaman Said Nursi hazretleri bak ne güzel diyor:

”Bin lira ikramiye kazancı için, bin adam iştirak etmiş bir piyango kumarına yirmi dört lirasından beş-on lirayı veren ve yirmi dörtten birisini ebedi bir mücevherat hazinesinin biletine vermeyen; hâlbuki dünyevi piyangoda o bin lirayı kazanmak ihtimali binden birdir, çünkü bin hissedar daha var.

Ve uhrevi mukadderat-ı beşer piyangosunda, hüsn-ü hatimeye mazhar ehl-i iman için kazanç ihtimali binden dokuz yüz doksan dokuz olduğuna -yüz yirmi dört bin enbiyanın ona dair ihbarını keşf ile tasdik eden evliyadan ve asfiyadan- hadd ve hesaba gelmez sadık muhbirler haber verdikleri hâlde, evvelki piyangoya koşmak, ikincisinden kaçmak ne derece maslahata muhalif düşer mukayese edilsin.”

Anladın de mi? Hâlâ anlamak istemiyor musun yoksa?

Son olarak bu ”SINIRSIZ ALKOL” menülü eğlence yerlerini seçen arkadaşlara bunun yalan olduğunu, en fazla sabah 4-5’e kadar olan bir şeyin SINIRLI olduğunu ama bir kişinin Allah korusun küfür üzerine ölmesinin cezasının ”SINIRSIZ CEHENNEM” olduğunu unutmamalarını istiyorum.

Sonra SINIRSIZ ALKOL alayım derken bir anda SINIRSIZ CEHENNEM’E gitmeyin.
Bu uyarıyı umarım dikkate alırsınız. Haydi, Allah’a emanet. Kalın sağlıcakla…

Paylaş

İlk yorumu neden sen yapmıyorsun?