Koca dünyamız herkes için yeterinden fazla büyük olduğu halde, neden savaşlar çıkar ve milyonlarca insan tatlı canını kaybeder ve cansız bedeni toprağın altında yerini alır?

Neden felsefe, etik ve ahlak anlayışı günümüze kadar üzerine koyarak geliştiği halde daha kötü bir hal alıyor?

Elimizde 10 ekmek var ve 5 kişiyiz. Neden kavga yapıyoruz? Anlamakta zorlanıyorum.

Kainatın Sultanı, üzerinde yaşadığımız bu küreyi, keşfedilmeyi bekleyen uçsuz bucaksız genişlikte ve güzellikte yaratmış.

İnsanın midesinin ihtiyacından gözünün görmek isteyeceği manzaralara kadar sayılamayacak kadar nimetlerle donatmış.

Bu genişliğe kıyasla 7 milyar insan, devede kulak kadar bile kalmıyor. Kaynak ve zenginlik olarak ise 7 katrilyon insanı besleyecek bir bolluk var.

Peki insan neyin kavgasını yapıyor? Neye acıkıyor? İnsanın midesini doyuracak kaynak olsa da dünyayı ateşe veren şerur insanların doymak bilmediği bazı mideleri var. Hırs, ego, kanaatsizlik…

Kanaatsiz insana Bill Gates’in servetini de versen fakirdir, ihtiyaç sahibidir. Çünkü doymuyor, doymuyor… Daha fazlasını istiyor.

Hırslı adam ise hedefi yolunda hiçbir kural ve değeri tanımadan çiğniyor. Ona göre hedefe ulaşmak için her yol mübah.

Egoist ise en güçlü olup başkalarının küçülmesini istiyor. Asabiyet-i milliye fikri varsa bunu sadece şahsı adına değil milleti, ırkı adına da yapıyor. “Filan ırk, dünyanın en büyük süper gücü” cümlesi için masumların kanını içiyor ve ikinci dünya savaşında 50 milyondan fazla insan hayata gözlerini yumuyor.

“Allahım bir insan nasıl bu kadar ahmak olabilir ?” diye düşünüp duruyorum. Dikkat ettiyseniz bütün sorunların başında ahiret inancının eksikliği göze çarpıyor. Cehenneme inanan bir insan bu işin sonrasını düşünmez mi?

Dinsiz felsefe, ahireti tanımadığı için her geçen gün dünyayı içinden çıkılmaz bir bataklık haline getiriyor. Ağlayan anaların sesiyle keyfine keyif katan, özgürüm zannedip şeytanın kölesi olan herifler bir gün bu meseleyi tam anlayacak.

Yeter artık çekin pis ellerinizi orta doğudan. Barış içinde yaşayacağımız, İslam’ın gönülleri fetih edeceği o günlere engel olamayacaksınız. Çünkü Rabbim vaad etmiş Kur’anında, nurumu tamamlayacağım diye…