Dikkat! Ahiret Biletin Yanmasın

Malumdur ki yeni yıla yaklaşmaktayız.Her yıl olduğu gibi bu yılda da insanların piyango bileti için,kışın soğuklarına rağmen dakikalarca uzun kuyruklarda beklediklerine şahit oluyoruz. Kimisi fazla fazla alıyor bileti, paranın çıkma ihtimali yükselsin diye…

Bediüzzaman Hazretleri diyor ki;
“Zira bin adamın iştirak ettiği bir piyango kumarına yarı malını vermek, akıl kabûl ederse; halbuki kazanç ihtimali binde birdir. Sonra yirmidörtten bir malını, yüzde doksandokuz ihtimal ile kazancı Mûsaddak bir hazine-i ebediyeye vermemek; ne kadar hilâf-ı akıl ve hikmet hareket ettiğini, ne kadar akıldan uzak düştüğünü, kendini âkıl zanneden adam anlamaz mı?”

Biraz sonra vereceğim örnek,Bediüzzaman Hazretlerinin verdiği örneği destekleyecek nitelikte olacak. Başlayalım.

Kardeşim; senin bu gün trafik kazasında ölme ihtimalin, piyango biletinin sana çıkma ihtimalinden daha yüksek.Piyangoyu tutturma ihtimalin; tam 10.000.000’da 1’dir.Ama bu küçük olasılığın umudu bile insanların o bileti alması için yeterli maalesef… Bu ihtimal için değer mi hiç ahiret biletini riske atmaya?

Kimileri ise o kadar ilginç şeyler yapıyorlar ki; sırf bir kaç bilet için, en çok biletin çıktığı illere ve bayilere gidiyorlar.Saat 00.00 olduğunda ise gözler ekrana kitleniyor.Sabahın erken saatlerinde,gazeteler peynir ekmek gibi gidiyor.Merak edilen tek şey; acaba bana mı çıktı ?

Dikkat ettiniz mi bilmiyorum, Biletleri satmak için şu söz çok kullanılıyor: “Size de çıkabilir!

Ya Rab! Nasıl bir telaştır bu ?
Nedir o çıkacak olan şey? Para mı ?

İsterse trilyonlar çıksın,helal olmadıktan sonra,Cenab-ı Hak razı olmadıktan sonra, benim ebedi hayatımı kurtarmadıktan sonra ne yapayım ben o parayı ? “Haramda huzur ararsan huzur haram olur.” sözünü, sadece haram olan aşklar için söylenmediğini anlaması lazım insanın…Piyango ve piyango parası da haram olduğu için, kim piyango parasında huzur arar ise, o huzur ona haram olur.Değer mi hiç bu kısacık dünya hayatı için, ebedi hayatımızı tehlikeye atmaya?

Ne buyuruyor Alemlerin Rabbi Kur’an-ı Kerimde: “Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz
Şeytan, içki ve kumarla sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?” (MAİDE/90-91)

Dikkat ettiniz mi ? Rabbimiz yukarıda örnek verilen ilk ayette iman edenlere sesleniyor.Kendimize Müslüman diyor isek; bizleri de ilgilendiriyor bu ayetler. Demek ki; piyango ve piyango gibi diğer haram olan adetleri terk edersek kurtuluşa erebiliriz. Kurtuluşa ermek istemez miyiz ?

Ayrıca bu tip kumarların insanların arasına düşmanlık verdiğini ve bizi kendisine yakınlaştıracak ibadetlerden(başta namaz olmak üzere) uzaklaştırmakta olduğunu söylüyor Rabbimiz… Allah’tan uzaklaşmak ister mi hiç hakiki Müslüman olan bir insan?Ama bu haramlar, bizi Rabbimizden uzaklaştırıyor.İşin garip noktası bunun farkında değiliz maalesef…

Zaten haramda huzur olmadığını söylemiştik. Önceki yıllarda kendisine piyango çıkmış,fakat mutlu olamamış insanların hayatından bir kaç örnek vermek istiyorum.

Birkaç internet sitesinde dolaşırken şu haberi gördüm:
“Evli ve 3 çocuk babası olan N.Ç’YE Milli Piyango’dan 6 milyar çıktı. Önce yurt dışına giden N.Ç Turhal’a dönerek şehirlerarası otobüs şirketi kurdu. İşler iyi gitmedi ve 1995 yılında iflas etti.N.Ç, yaşadıklarını şöyle anlatıyor; “Sefa kısa sürdü. Milyonlarca kişinin para verdiği biletlerden bir iki kişi yararlanırsa böyle olur. Hepsinin ahı var üstünde, hayrı olmaz. Sonradan araştırdım, kimseye hayır getirmemiş…

Bu sadece bir örnek. Araştırırsan bu tarzda daha bir çok örnek olduğunu görebilirsin. Dediğimiz gibi haram para kimseye huzur getirmiyor.

Ey Müslüman kardeşím! Dünya malı için ebedi hayatını tehlikeye atana akıllı denir mi hiç? Ne olursa olsun harama bulaşmamamız, Cenab-ı Allah için her zorluğa sabretmemiz lazım.Bırak onların olsun trilyonlar…Belki sırf sen bu haram işe bulaşmadın diye Rabbin senden razı olacak.Rabbini razı etmeye bak.
Belki şu anda “Ama herkes alıyor” diyorsun. Ama insanların çoğunun bu işi yapıyor olması bu işin doğru olduğu anlamına gelmez. Bu yüzden insanlara değil, İslama, Allah’ın emrine bak.

Yılbaşıyla Alakalı Sözler Köşkü’nün Hazırlamış Olduğu Video İçin Buraya Tıklayın.

Vesselam…

Paylaş

1 yorum

  1. Avatar
    izzettin bedir 25 Aralık, 2015 at 10:04 Reply

    Paraya verilen değerden dolayı insan geçici olan dünya için sonsuz olan ebedi hayatını mahvediyor. Şeytan bu konuda insanlara rahatlıkla vesvese verebiliyor. İnsanlar para için her türlü günaha gidebiliyor. Milli piyango haramdır. Çünkü mili piyango kumardır, şans işidir.
    Kardeşim senin için helal ve sonsuz güzellikleri verecek bir ilah varken sen neden kısa süreli bir zevk için sonsuz hayatını mahvediyorsun.
    İnsan ile hayvanı ayıran en önemli özellik akıldır. Rabbim bizlere akıl gibi bir nimet vermiş, neden bu nimeti kullanmıyoruz? Haram ve helali tartıp doğru yola gitmiyoruz. Hepimiz hakkında hayırlısı, Allah a emanet olunuz. Ali Adıgüzel e Teşşekkürler.

Yorum Yap