Dünyanın En Zengin İnsanı Olmak İster Misin?

Nasıl ki şehrin aldatıcı yapay ışıkları,gökyüzündeki yıldızların görünmesine engelse aynen öyle de yalancı dünya da,gerçek Dünyayı görmeye engel.Dünya malı adına elde etmediği zenginlik kalmamış ama bir çift bacak için veremeyeceği hiçbir şey de olmayan insanoğlu kime teşekkür eder. Ya da 1 numara olacak bir teknoloji şirketi kurup dünya gündemine oturmuş ama tabutuna tek kuruş götüremeden gitmiş veya Dünyanın öbür ucu Meksika’da yaşayıp tatmadığı lezzet,zenginlik kalmamış bir insana Fakir olduğu söylense vereceği tepki nasıl olur?

Evet,hakikat öyle ki bir şeyin değerli olması kalıcılık süresine bağlıdır.Neden bronz ya da bakır değil de altın veya elmas çok değerlidir? Çünkü uzun yıllar boyunca bozulmadan kalabilen şeyler her zaman değerlidir.Olaya bir de şu açıdan bakacak olursak,bir yıkıntı da ortaya çıkmış binlerce yıllık bir kese para günümüzdeki bir kasa paradan kat kat değerlidir.

Dünya da dahi her şey sağlamlık ve ne kadar uzun süre dayandığına göre hesaplanırken bu hayattan ötekine kalıcı olarak bir şeyler götüremedikten sonra dünyanın en zengin insanı aslında en fakir insanı olabilir. Bir Peygamber (a.s.m) sözüdür:“Sabah namazının iki rekat sünneti,dünya ve üzerindeki her şeyden daha hayırlıdır.” (1)

Demek ki fani olan hiçbir şeye bağlanmamak gerekir,bağlı olduğun ipler çok erken kopabilir.Ancak konu sadece maddiyatla ilgili değil aşklarla,dostluklarla da alakalı.Çünkü”Dünyevi dostlar ve rütbeler Kabir kapısına kadardır.”Dünya seni terk etmeden önce sen onu terk et.Sen zenginliğiyle beraber adaletsiz olan Nemrut,ya da sırf hazine anahtarlarını 70 deve taşıyan Karun olmaya çalışma.Tabutundan elleri sarkıtılıp “Sultan olan Süleyman bile bu dünyadan eli boş gitti”dedirten bir Kanuni ol.

Zenginlik bir secde kadar yakın.Sen yere fısıldarsın çığlıkların göklerde yankılanır.Sultan Süleyman’a kalmadı bu dünya hiç kimseye kalmaz.Ama nefis bunu anlamaz. Zerreden Yıldıza kadar her yeri yöneten Rabb’inin isteklerine kulak ver.Şu mısraları da nefsine gönder. Hayata bakarsan toz pembe Pembesi gider tozu kalır Ama dert etme kendine Çünkü Fani hayatta öyle ya da böyle YALNIZ GİRECEKSİN KABRE !


(1)Hadis-i Şerif | Müslim | Müsâfirîn 96

Paylaş

İlk yorumu neden sen yapmıyorsun?