Bazen o kadar kalabalığın içinde yalnız kalırsın. Yanında bir sürü insan varmış gibi gözükür ama yanında olmadan vardırlar. Biliyorum seni anlamıyorlar, duymuyorlar içindeki çığlığı.


Sıkıntıların gitgide artıyor. Bunun bir sonu olmalı diyorsun…
Diyorlar ya her kışın bir baharı vardır diye o baharı özlemle bekliyorsun, belki de seni en iyi ben anlarım. Kaleminden düşen bu sözler yazılmak için yazılmadı. Seni beni anlatıyor. Ben sadece kalemi tutuyorum o döküyor içimi.


Sonra içime dolu dolu bir nefes çekerek diyorum ki Allah’tan Allah var. Çünkü derdimi, sevincimi, hüznümü, şükrümü her şeyi O’na borçluyum. O her şeyi elinde tuttuğu gibi bizi de elinde tutuyor, kalbimize ondan başkası erişemiyor.


Ey Allah’ım hani diyor ya aşık: “Benim sadık yârim kara topraktır.” diye. Sen o toprağın da sahibisin. Benim kalbim, ruhum, bedenim çok yoruldu. Sen beni bana bırakma çünkü sen bana benden daha yakınsın. Ne dünyanın geçici sevgileri ne de saçma sapan dünya meşgalesi…
Dünyayı, dünyayı sevenlere bırakıyorum…


İçimizde büyüttüğümüz sıkıntılara bir cevap, bir inşirah ferahlığı…
Elbette her zorlukla beraber bir kolaylık vardır ve deniliyor ki: Allah sabredenleri sever.


O bizi terk etmedi bize darılmadı da…
Biz yalnızca unuttuk! Masivâyı her şey zannettik.
Bediüzzaman ne güzel söylemiş: “Acaba sırf dünya için mi yaratılmışsın ki, bütün vaktini ona sarf ediyorsun?” (1) sırf bu dünya için yaratılmadık. Unutmayalım ki burası sadece bir misafirhane. Ebedî kalacağımız yeri kalbimiz nasıl özlemle bekliyor biliyorum. Hazırlığını yap, hazırlıksız yola çıkılmaz.


Selametle…

Fatih SUSAM

Dipnot:

  1. Risale-i Nur, Sözler, 21. Söz, 1. Makam, 5. İkaz