Düşen Uçakta Ateist Bulunmaz!

0

Dün Mehmet kardeşim ve ailesi ile iftarımızı yaparken bir an duraksamak geldi içimden. Başımı dahi kaldıramadım, o derece acıkmıştım ve olduğum yerden masadaki yemeklere göz gezdirip acizliğimi iliklerime kadar hissettim diyebilirim. Tamam, her şey önümdeydi ve masada hiç eksik yoktu. Şükürler olsun Mehmet kardeşimin annesi tam bir ziyafet hazırlamış. Kuş üzümlü dolmasından tutun da peynirli böreklere kadar…

Gün içinde şu fani hayatta âciz, kuvvetsiz, miskin olduğunu anlaman ve o Kadir-i Zülcelal’i hatırlaman için uçaktan düşen bir ateist mi olmamız gerekir? Ya da hastane avlusunda tek başına mı kalmamız gerekir?

Yemekten sonra işte tam bu konumuzla ilgili İzzet Çapa’nın Serdar Turgut röportajını okudum ve üzüldüm açıkçası. Uçaktan düşerken Allah’a dua eden ateist misali hastaneye düştüğünde dua ettiğini söyleyen Serdar Turgut’un röportajı aynen şöyle:

– “Ateistim” diyorsunuz ama hastanede dua okumuşsunuz… Bu ne perhiz bu ne hamburger?

–Ya, ateist de bir gün hastaneye düşüp elinin ayağının tutmadığını görürse dua edebilir. O zaman da ateizmini sorgulaması gerekir. Ben o hastalıktan sonra çok sorguladım ve ateizm galip geldi.

–İyileşince ateist oldunuz yine?

–İyileşmekle ilgisi yok. Kendimi sorguladım. “Dua ettiğine göre ateist olmaman gerekir.” dedim, sonra dediğim gibi ateizm baskın çıktı işte…

Evet, dua ettiğinize göre ateist olmamanız gerekir. Fakat hastalıktan kurtulduğunuz için âcizliğinizi unuttunuz ve yine gurur ve kibir galip geldi. Ben yaparım, ben en iyisiyim, benim kimseye ihtiyacım yok dediniz. Hastalıktan kurtulmasaydınız durum farklı olacaktı ve dua eden elleriniz hiç inmeyecekti ve başka ellerden dua isteyecektiniz. Sizi doktorlar kurtardı değil mi ya da arkadaşlarınızın size verdiği moraller?

O hastane bahçelerine düşmeyeceğinize garanti veren herhangi bir şirket var da bizim mi haberimiz yok? Farkında mısınız hiç ölmeyecek gibi yaşamak size bu cesareti veriyor? Fakat ensenize konan bir sinekten ürkerken size koşarak gelen ölümü uzakta gördüğünüzden hâlâ ateist olmanıza şaşırmıyorum.

Fakat ölüm döşeği hiç hastane bahçelerine benzemeyecek. Milyonlarca doktor başınızda olsa dahi.

Biliyorum şu an hâlâ kabul etmeyeceksiniz çünkü dünya sizinle nişanlı fakat kimseyle evlenmediği gibi sizinle de evlenmeyecek ve ölüm geldiğinde o yüzüğü önünüze atacak. Yoksa sizi evlenme vaatleriyle kandırdı mı?

Size bir sır vereyim mi ecel gizli olduğu için genç ihtiyar fark etmeyerek, her vakit ecel celladı başını kesmek için gelebilir.

“Kendimi sorguladım. ‘Dua ettiğine göre ateist olmaman gerekir.’ dedim.” dediniz fakat bunu sorgulamaya vaktiniz kalmayacak belki de. Dua için ellerini dahi açmaya fırsatın olmayabilir. İnsanların size övgüleri ya da medyada yazılarınızın çok konuşulması gündem olmanız yerin dibine girecektir. Nefsiniz benim dediklerime karşı inat edecek direnecek biliyorum.

Fakat elden ne gelir? Hastane bahçelerine ya da hastane yataklarına düşünce bu sefer gazetecilerden saklanarak ellerinizi açacağınız gizli bir köşe mi arayacaksınız? O da faydasız sizi gören görüyor. Hastaneden önce şu an olduğunuz yerden sizi bekliyor bir daha deneyin ellerinizi açmayı. İnşâallah bu kafa tutmanıza karşılık Allah size kendini unutturmamıştır.

Sanki eller sadece kötü bir hadise yaşadığımızda açılır zannediyorsunuz. Fakat sizi ve beni cansız bir madde olarak yaratmayan, bir bitki olarak yaratmayan, bir hayvan olarak yaratmayan Allah bizi İNSAN olarak yaratıyor ve hayatı tattırıyor. Sadece bunun için bile o eller hiç inmese az gelir. Boş ver siz ellerinizi cebinizde saklayın onlara ölüm gelince ihtiyaç olacak…

“Allah’ı unuttular, Allah da onlara kendi nefislerini unutturdu…”(59/19)

Paylaş

İlk yorumu neden sen yapmıyorsun?