EMANET

0

Bembeyaz boş bir A4 kağıdı. Herkes için farklı şeyler çağrıştırabilir ilk anda. Ama hayatımızın başlangıç hâli olduğunu hatırlamak zor olabilir biraz.

9 ay sonra dünyaya gelen bir minik insan. Gelişiyle başlıyor ses vermeye. Ağlama sesiyle ilk ve son kez etrafındakileri sevindiriyor ve başlıyor bir ömür…

Size emanet olarak gelen bu canlı varlığın kalbi beyni bomboş ve tertemiz iken günler, haftalar oluyor; haftalar, aylar oluyor; aylar yıllar… O boş temiz sayfa yavaş yavaş dolmaya başlıyor. Anne, baba, dayı, komşu teyze, bakkal amca vb. herkes o boş olan kağıda bir şeyler ekliyor. Çocuk herkesten etkilenmeye başlıyor yavaş yavaş ve çocuk başka biri olacakken etkiler sonucu değişen biri olabiliyor.

Anne-baba çocuklarının sahibi değil, emanetçisidir. Çünkü Allah, yeryüzüne yeni bir can göndermeyi murat etmiş ve bu canın oluşumu, doğumu ve gelişimi için anne-babayı görevlendirmiştir. Dolayısıyla emanetin sahibi olan yüce Rabbimiz’e karşı ciddi bir sorumluluk yüklenen ebeveyn, O’nun kendilerine teslim ettiği küçük insanı layıkıyla büyütmekle mükelleftir.

Eğitimin ilk basamağı, çocuğun varlığını tanımak, ona insan olmakla doğuştan hak ettiği saygıyı göstermektir.

Yapılan araştırmalara göre çocukların günde 8 saat enerji harcaması gerekiyor. Siz çocuğunuza istediğiniz kadar “Susun, oturun!” deyin nafile. O çocuğun o enerjiyi boşaltması lazım. Çocuğun olduğu ev dağılacak, çocuk kirlenecek bu şekilde büyüyecek, öğrenecek. Onlar bir robot değil. Yaşları tek sayı haneli olan minik insanlar. Onlarında fikirleri sorulmalı, onların da tercih hakları olmalı. Tabii ki  tamamıyla özgür bırakılıp istenileni yapılan bir çocukluk hayatı olmamalı. Her çocuğun kurala ihtiyacı vardır. Ama bu kural askeri düzende bir kural değil. İlk baştan ne şekilde bir yaşam hayatı olmasını belirleyip daha sonra ona uygun kurallar verilip o şekilde çevreyle uyum sağlanacak bir yaşamı olmalı.

Çocuklar “me – ma” eklerini duymazlar. Koşma dersin gözünün içine baka baka koşarlar. Çünkü ilk fiile odaklanıyorlar. Olumsuz algılamıyorlar. “Koşma!” demek yerine “Aslı, yürüyerek gidelim.” dersin. Davranışı hemen olumlu yöne çevirmeliyiz.

Bugün bizim yetiştirdiğimiz çocuklar yarın öbür gün başkalarının hayatını değiştirebilir, hem olumlu hem olumsuz anlamda. Bu bizim elimizde. Vatana, millete en önemlisi ahiretimize hayırlı bir birey yetiştirmek büyük sorumluluk. Bilinçli hareket etmek de bizim elimizde.  

Çocuklar muhtaç canlılardır. Tek başına ihtiyaçlarını gideremezler. En basitinden yemek vermezseniz yiyemezler. Savunmasızlardır.

En çok sevgiye muhtaçlar.  En çok sevilmeye muhtaçtırlar.

Çocuk sevgiyle filizlenir, şefkatle serpilir, merhametle büyür. Bunun içindir ki sevgili Peygamberimiz (s.a.v) çocuklara karşı hiç çekinmeden sevgi sunumunda bulunmuştur. O (sallahu aleyhi ve sellem), kimi zaman çocukları sımsıkı kucaklamış ve öpmüş, kimi zaman da mis kokulu elleriyle okşamıştır. Çocuğun en az disiplin ve ciddiyet kadar şaka ve oyuna da ihtiyacı olduğunu bildiğinden ağzına su alıp çocuklara püskürtmekten ya da atçılık oynayıp torunlarını sırtında gezdirmekten geri durmamıştır. Çocuğuna şefkat gösterenleri hayırla anarken sevgisini çocuktan esirgeyen esefle kınamış ve “Küçüğümüze merhamet etmeyen ve büyüğümüzün saygınlığını kabul etmeyen bizden değildir.” (Tirmizi) şeklinde buyurmuştur.  

Gazali’ye göre “Çocuk, kalbi kıymetli bir cevher gibi temizdir. Mum gibi her şekli alabilir. Bütün yazı ve şekillerden uzaktır. Tema bir toprak gibi olup hangi tohum atılırsa büyür. İyilik tohumu ekilirse din ve dünya saadetine kavuşur.”

Ve son olarak:

Zor ya da kolay, neşeli ya da hüzünlü, umutlu ya da ümitsiz… Hangi şartlarda olursa olsun hayata “Merhaba!” diyen bir bebek, Allah’ın emanetine yakışır bir karşılamayı hak eder.

Paylaş

İlk yorumu neden sen yapmıyorsun?

Bunları da okumalısın