Eşin Seni Aldatıyor

6

Eşinizle lüks bir restorana çok lezzetli bir akşam yemeğine gitmişsiniz. Öncesinde ara sıcaklar, ardından aperatifler, ana yemek, üstüne leziz bir tatlı ve son olarak bol köpüklü orta kahvelerde içilmiş hesap ödeme vakti gelmiştir. Hesap geldiğinde sizi şok eden bir şey yazıyor: “Hesap: Eşiniz!”

Ne alaka ya, hâlbuki çok keyifli dakikalar geçirmiştiniz, bu hesap da neyin nesi? Nereden çıktı bu şimdi?
Buna sebep olacak ne yaptın ki?

Biraz başa alalım olayları ve sonrasında yaşanacak muhtemel sonları…
Yeni evli, cici mi cici, mutlu mu mutlu bir yaşantınız olsun. Eşiniz çok güzel ya da çok yakışıklı, öyle olmasa bile size göre dünyanın en güzeli veya en yakışıklısı gelmeye başlayacak bir zaman sonra. Tahmin ediyorum ki; gözünüzden sakınıp, en ufak bir rahatsızlığında ortalığı yerinden kaldırıp, en iyi imkânı sunmaya çalışıp, en küçük bir kıskançlık durumunda olayın hasını çıkartma ihtimalini yüksek görüyorum.

Namuslu erkeğin özelliğidir ki; sevdiğini korur, kollar, sahip çıkar. Hatta Hz. Ali, “Kıskanmayan erkekten hayır gelmez.” (1) derken çok net olduğunu fark ediyoruz. Olay bu kadar ciddi yani. Kıskanmayan erkekten hayır gelmez. Düşündüğün zaman kıskanmayan kızdan da hayır gelmez aslında. Bunları biliyoruz, normal şeyler neden söylüyorsun diyecek olursanız da şu sebeple açıklayayım.

Hani burada gözünden sakındığın, başka bir erkeğin ufacık bir yan bakmasından bile olay çıkartıp namus meselesine dönüştürdüğün, canın, ciğerin, sevgilin, biricik eşin var ya hani o dünyalar kadar sevdiğin… Eğer sen namazlarını kılmaz, Allah’ın istediği yolda gitmez, kafana göre yaşayıp, kendini güya mutlu ettiğin birkaç geçici lezzete kapılıp, hayatını boş yaşarsan o dediğin her şey yalan olur. Bana deme ben eşimi sonsuz seviyorum diye! Senin sevgin hepi topu 50-60 yıllıkmış.

Sana daha acı gelecek bir şey söyleyeyim mi? Eğer eşin namazında niyazında Rabbinin rızasını kazanmak için çalışıp ömrünü de bu yolda harcıyorsa o zaman çok daha acı bir tablo çıkıyor karşımıza. Çünkü senin eşin cennette mutluyken sen cehennemi iliklerine kadar işleyecek şekilde hissedeceksin. Yani kardeşim eşini gerçekten seven onun ebedî hayatını da düşünür.

Eşini göz göre göre, adım adım cehenneme götüren biri nasıl eşini seviyor olabilir?

Bakın Bediüzzaman ne harika ifade ediyor: “Bahtiyardır o adam ki, refika-i ebediyesini kaybetmemek için saliha zevcesini taklit eder, o da salih olur. Hem bahtiyardır o kadın ki, kocasını mütedeyyin görür, ebedî dostunu ve arkadaşını kaybetmemek için o da tam mütedeyyin olur, saadet-i dünyeviyesi içinde saadet-i uhreviyesini kazanır.

Bedbahttır o adam ki, sefahate girmiş zevcesine ittibâ eder, vazgeçirmeye çalışmaz, kendisi de iştirak eder. Bedbahttır o kadın ki, zevcinin fıskına bakar, onu başka bir surette taklit eder. Veyl o zevc ve zevceye ki, birbirini ateşe atmakta yardım eder. Yani, medeniyet fantaziyelerine birbirini teşvik eder.” (2)
60-70 yıllık değil, bitmeyecek sonsuz aileler kurabilmek duasıyla…


(1) M. Yusuf Kandehlevi | Hayatü’s-Sahabe, .3/276
(2) Risale-i Nur | Lem’alar | 24.Lem’a

Paylaş

6 yorum yapılmış. Sende yap :)

 1. Avatar
  rumeysazengn 10 Eylül, 2015 at 16:14 Reply

  Selamunaleyküm kardeşim yazınızı çok beğendim.Bu yazıyı paylaştığınız ve biliçlendirdiğiniz için ALLAH RAZI OLSUN… 🙂

 2. Avatar
  rumeysa zengin 10 Eylül, 2015 at 15:07 Reply

  Selamunaleyküm kardeşim bu yazıyı çok beğendim.ALLAH razı olsun paylaştığın ve bilinçlendirdiğin için.

 3. Avatar
  eliifyiilmaz 10 Eylül, 2015 at 14:33 Reply

  Amin inşallah. Yazarın tatlı dili okuyucunun daha bir hevesle okumasını sagliyor. Allah razı olsun. Bende begendim bu yazarı 😀

Yorum Yap