Öncelikle Evlilik Nedir?

Evlilik sonsuz hayata giden bir birlikteliktir, hayata dört elle sarılmak için iki ele daha ihtiyaç duyup o dört ele çıkmaktır. 🙂 Otuz-kırk yıllık bir beraberlik değil, ahirette dahi birlikte olacağını düşünmek, hissetmektir. Otuz-kırk yıllık evlilik dediğimizde akla şu geliyor; artık tamam ben islami çerçevede evleneceğim derken bazı yanlış anlaşılmalar ortaya çıkıyor; islami evlilik olayları başlıyor, tamamı ile gayri meşruya girebiliyor, hatta islami sözlerle kız ayarlıyım gibi düşünceler de dışarıda ki islam algısını inceleyen bir insan için çok itici olabiliyor, ”İslamiyet böyleyse, ben böyle bir şey istemiyorum hem zaten bunu bende yapıyorum onlarda yapıyor, ne farkımız kalıyor ki?”

Yani evliliği dahi haram yoldan sunmaya çalışıyorlar ama bunun da bir yolu var, bu yazıda ki konumuz da bu zaten;
Nasıl Evleneceğiz?

Flört Etmeden, Hiç Tanımadığımız, Yoldan Geçen Biriyle mi?

Zamanımızın, en büyük sorunu, evliliği sadece güzelliğe, paraya, mala, yada mülke bina etmek. Ayrıca şöyle bir şey de var adam flört dönemin de alabileceği ne kadar zevk varsa alıyor evlilik hayatında o aldığı lezzetler bir alışkanlığa ve acılaşmaya dönüşüyor. Bazen de bakıyorsun çok mutlu gözüküyorlar ama bir şeyin iyi yada kötü olması sonucuna bakarak anlaşılır değil mi mesela bir bal yedin çok tatlıydı evet ama ben sana onun zehirli olduğunu söyledikten sonra fikirlerin değişti demek ki tatlı değilmiş, zehirli olduğu için aslında kötüymüş. Şimdi flörtteyken de yaşadığın bütün o tatlı haller, aldığın zevkler evliliğin kısmında hem sana alışkanlık olarak geliyor hem sıkıntı olarak dönüyor hemde;

-Artık sen çok değiştin, sen eskiden böyle değildin.

-Eee Sende eskiden böyle değildin.

Moduna girmeye başlanıyor. Ama kardeşim ben müslümanım diyen bir insanın ilişki durumu helalini bekliyor olmalı. Bir hanımla malı, soyu, dini birde güzelliğine göre evlenilir ama siz dini olan tarafına daha çok önem verin diyor Efendimiz(sav).

İslami çerçevede evlendik diyelim, bizim hiç sıkıntılarımız olmayacak mı?
Arada mutsuz olmayacak mıyız?

Tabiki mutsuz da olacağız, sonuçta Efendimizin evinde bile küçük tartışmalar olmuş. Sen evliliğin boyunca İslami literatürden çıkma; Haram, helal kısmından tut da israf, samimiyet, ihlas kısmına kadar bu muhabbetlerini besle koru daima sıkıntılar kalmayacaktır ama buna rağmen ”Ee abi Biz her şeye uyduğumuz halde huzursuzluk çıkıyor.” bu da işin imtihan kısmı, bu dünya zaten mutlu olmaya geldiğimiz bir yer değil.
Toplumumuzun bazı bireylerinde şu algı var başka bir karşı cinsle arkadaş olarak konuştuğunda bunu sadakatsizlik olarak algılamıyor, bayanda giyimiyle olsun, hareketleriyle olsun dışarıdaki erkeklerin bakışlarını kendine çekiyor buda eşinde çok fazla kıskançlık damarını uyandırıyor, evlilik güzelliğe bina edildiği için artık evliliğin yerini boşanmalar, muhabbetin yerini nefret, tahammülün yerini tahammülsüzlük alıyor. Gayri meşru muhabbet illa cinsel bir birliktelik değil ki yani bir kızla bir erkeğin göz göze bakıp konuşmasında bile gayri meşru bir muhabbet esintileri vardır. Gayri meşrunun sınırları da Kur’an ve Hadislerdir, sen Allah’ın kurallarının dışına çıkıyorsan, mesela; Allah yapma diyor, bakma diyor, açık gezme diyor, haram bakışları üzerine toplama diyor ve sen bunları yapıyorsun ondan sonra da;

-Benim ailem de neden huzur kalmadı..

-Sence?
Her işin bir adabı olduğu gibi evliliğin de bir adabı var kardeşim.

Bu işin adabı da şu; Sen evlenmek niyetine girdiğin zaman gidersin büyüklerine bu kararını söylersin onlarda sana uygun bir talip bulurlar.

-Anneannemin bulduğu kadınla, dedemin bulduğu adamla ben niye evleneyim?

Yani onlar benim kafamda değil ki onlar benim nasıl birisini aradığımı bilmiyorlar belki o yüzden kriterlerini de söylersin, ben şu özelliklerde ki birini istiyorum; namazında niyazında vs. Efendimize bir gün bir sahabe;

-Ben şu bayanla evlenmek istiyorum ya Resulullah. der.

-Gözlerine baktı mı? diye sorar Peygamber Efendimiz (s.a.v)

-Bakmadım ya Resulullah. deyince;

-O zaman git ve bak. der ve o sahabe gidip bakıyor ve şaşı olduğunu görüyor. Onun aradığı kriterdeki kişinin şaşı olmaması gerektiği için o da evlilikten vazgeçiyor. İslamiyet aslında en ince meseleye kadar girmiştir, gözünün içine bakmaya bile evlenme niyetinde olduktan sonra fetva var kardeşim.
Ailelerinizin haberi olmadan, ben islami olarak evleneyim deyip imam nikahı kıyayım gibi düşüncelere girip imam nikahı kıyıyorlar. Toplum hem sosyolojik hem psikolojik müthiş bir ahlaki parçalanmaya gidiyor. İmam nikahını yapıyor ”Bize her şey serbest” düşüncesiyle harama giriliyor ondan sonra kızın ailesi yok ben seni onunla evlendirmem dediğinde azap başlıyor, e gayri meşru bir muhabbet neticesinde bir merhametsiz tokat bu sefer ailesiyle imtihan oluyor. Sakın kardeşim sakın kandırmayın kendinizi ”Biz evleneceğiz zaten 5 yıl sonra, imam nikahı yapalım.” Boş verin öyle şeyleri sakın sakın girmeyin bu tarz bir işe, ailenizden gizli yaptığınız nikahta bir sıkıntı yaşama ihtimaliniz çok yüksektir.

Sosyal medyada tanıştığım biriyle evlenebilir miyim?

Sosyal medyanın çok da güvenilir olmayan bir yer olduğunu biliyorsun. Sonuçta tanımadığın ömrünün nasıl geçtiğini yada nasıl bir hayatının olduğunu bilmediğin insanlar, ha ötekini zaten çok mu biliyorum hayır bilmiyorsun ama burada tamamen meçhul yani. İnternet evliliklerinden ciddi manada uzak durulmasını öneriyorum. Evlilik dediğin müessese de sonsuz hayatta da birlikte yaşayacağım dediğin insanla bu kadar basit ve lakayt bir şekilde evlenmek seninde içine sinmeyecektir zaten.

‘Birisi var hayatımda hatta ben onunla evlenmeyi düşünüyorum, belki de ileride evleneceğim ama şuanda onunla çıkıyoruz, sevgiliyiz, ne yapmam lazım şimdi?”

Evet bunda 2 ihtimal var kardeşim; ya ayrılacaksın yada evleneceksin. Çünkü soruyorum kardeşlere mesela;

-Kardeşim sevgilin var mı?

-Var.

-Ne zaman evleneceksin? Ciddimisiniz? diyorum.

-Ciddiyiz. diyor. Ama Ne zaman evleneceksiniz sorusuna;

-Abi okul bitecek 4 yıl sonra, 4 yıl sonra işte askerlik var 6 ay onu yapıcam, sonra iş bulucam abi, ondan sonra bilmem ne falan bana bir söylüyor 5-6 yıla tekabül ediyor, 5-6 yıl olmasına gerek yok 1-2 yıl bile olsa bu sürecin çok uzun olduğundan bahsediyor. Bunu öğrendikten sonra artık tamam 1 yıl içinde evleneceğim dese bile o 1 yıl içerisinde artık bu islami literatürde olması lazım yoksa battı balık yan gider mantığıyla devam etmemeli, ”Nasıl olsa evleneceğim her şey serbest, arttık iş işten geçti ne yapacağız biz zaten bunları şimdiye kadar bilmiyorduk o zaman ayrılmayalım.”

Yada şeytan şöyle kandırıyor;

-Yahu sen bırakırsan o kız ne hale gelir, yıllardır birlikteydiniz. Yada sen bırakırsan bu çocuk ne hale gelir.

EĞER Kİ sevdiğin kişiyi de ALLAH rızası için bırakırsan yada islami literatüre sokarsan görüşmende o zaman tamam caizlik boyutu var. Ama öteki türlü şunu unutma kardeşim; ”Hakkın hatırı en üsttür, Hiçbir hatıra hem de hiçbir hatıra tercih edilmez yani arkadaşının da annenin de babanın da hiç bir kimsenin hatırına tercih edilemeyecek bir olaydan bahsediyoruz çünkü ALLAH’ın hatırı var bir yerde. Allah yapma diyor öteki yap diyor sen hangisini tercih edersin?

“Eğer O razı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok. Eğer O kabul etse, bütün halk reddetse tesiri yok. ”
İslamiyet görüşmeye izin vermiş ama görüşmeden önce şu kuralları yerine getirmek lazım;

Aileler uyuşuyor mu? kız erkeğe uygun mudur? değil midir? önce bunlar görüşülecek eğer bunlar ve diğer bütün şartlar uygun olursa bu erkekle bu kızın görüşmesi uygun olur yani ilk başta aileler sonra kız erkek görüşebilir. Mesela bir odada görüşülecekse mahremi olan biri yanında olacak ve kızla erkeğin yanında oturacak, evlilik hakkında ileriye dönük mesela 10 yıl sonra kendini nerde görüyorsundan tut da ben şunu istiyorum misal; çocuğumun şu okulda okumasını istiyorum’a kadar her şeyi konuşabilirsin. Burada da tabi şu açıklar ortaya çıkıyor; insanın en çok merak ettiği herşey, ses tonundan tutun da ten rengine göz rengine kadar hepsini orada görebilecek. Bir kere uzun bir süre görüşmen onun hakkında verebileceğin puanları sana sunar zaten önceden hazırladığın sorularını da soracağın için ve aklına ne geliyorsa artık onun geçmişi ile ilgili geleceği ile ilgili her şeyi sorabilirsin.

-Peki o anda anlayamazsam?

O görüşme gününden sonra da belirli bir süre 3. bir kişiyle birlikte görüşmeler devam edecek. Hemen aldın tak yarına düğün, durum böyle değil, daha nişanlılık süreci var ama en kısa sürede bunu halletmek gerekir en uygun şekilde böyle olacaktır diye düşünüyoruz.
Mutlaka Samimi Olmak Lazım

Hem samimiyet olsa bir şey kaybetmezsin, istediğini söyle yani, bir özrün varsa bundan mutlaka bahsetmen lazım, psikolojik olarak bir sıkıntın varsa mutlaka bahsetmen lazım yani olabildiğince doğal olmak ve samimi olmak lazım, zaten yapmacıklık bir zamandan sonra ortaya çıkarsa çok iğrenç bir görüntü oluşur ve çıkacak da zaten, sen ne kadar saklayabilirsin ki? Senin kötü bir huyun var mesela sigara kullanıyorsun ama hiç sigara içmediğini söylüyorsun, evlenince görmeyecek mi? duymayacak mı? Yada başka bir yalan, daha çirkin, daha pis bu sebeple aklına gelmeyecek özelliklerin varsa söylemelisin. Çok kıskancım’a kadar bütün her şey söylenebilir, bütün özelliklerini psikolojik durumunu dahi ve ondan da öğrenmek zorundasın. Çünkü bilemiyoruz o kızın durumunu mesela zorlamı evlendiriliyor? Bir babanın bir annenin zorla bir kızı evlendirmesi kadar kötü ve iç parçalayıcı bir durum olamaz, diri diri toprağa gömmek olur. Görüşmeler tamamlandıktan sonra sordun soruşturdun, araştırdın, öğrendin, kalbinde bir titreme oldu bunları hallettikten sonra kardeşim en hızlı bir şekilde bir söz töreni bu da islami literatüre uygun bir şekilde yapılıp, nişan ve evlilik dönemide hiç uzatılmadan, olabildiğince mümkün süreçte yapılmalı, eğer ki bir nebze uzatılmak gerekiyorsa da islami kuralların dışına çıkmadan devam etmek gereklidir.
”Sözlendik o zaman biz el ele gezebiliriz.”

Öyle bir durum söz konusu bile olamaz. Neden elini tutuyorsun diyoruz;

-Abi nişanlım ya,

-Kardeşim elini tutuyorsun ama imam nikahı yaptınız mı?

-Abi nişanlım o benim evlencez biz ya…

Şimdi bazı kardeşlerin aklına gelebilir abi ne kadar katısınız ne kadar katı kurallarınız var diyebilir. Haklı değiller ne yazık ki. Nişanlılık da el ele gezmenin doğru olmama sebebi de şu kardeşim; bir erkek veya bir kız evleneceği kişiyle ilk defa el ele tutuşacak ve ”Ya nasıl olsa helalimdir” diye şeytan vesveseyi veriyor ve tutuşuyorlar ondan sonrada ayrılıyorlar ne oldu?

Başka birinin eşi olarak giderken artık kirlenmiş, yani kirlenmek illa cinsel birliktelikten sonra olacak bir şey değil bu şekilde bir kirlenmişlikle o evleneceği kişinin yanına eş olarak gidiyor ve bu çok acı bir tablo. Herhalde bu aldanma oluyor;

”Allah Rahmetlidir affeder”
Her zaman söylüyoruz bunu kardeşim ama Allah bir o kadar da adaletlidir, mesela sen el ele tutuştuysan, sonra beraber sarıldıysan, haram ilişki yaptıysan Allah’da adaletli olduğu için senin karşına bunları yapmış birini çıkarabilir kardeşim, malesef çok acı; “Zina eden erkek zina eden kadınla, zina etmeyen erkek zina etmeyen kadınla evlenmek zorundadır, zina etmeyen erkek zina eden kadını alırsa o ona helal değildir”(1) diyor. Siz bunu okuyunca ‘yok artık ya’ tepkileri oldu değil mi ama “Tövbe edenler müstesna”(2) kardeşim. Adam bilmiyordu belki de bu yazıyı okuyunca öğrendi ve dedi ki;

”Aa evet ya harammış ne yapıcam şimdi ben gidip zina eden biriyle mi evlenmek zorundayım” tabiki böyle değil kardeşim günahını samimi bir tövbe ile temizlersen hiç günah işlememiş biri gibi olursun, burada da şeytan şöyle söyletiyor;

-Takıl, takıl, takıl evlenme niyetine girmeden bir tık öncesinde, tamam ya tövbe edersin bundan kolay bir şey var mı?

Hayır sen kimi kandırıyorsun? Allah sana o tövbeyi o vakitte nasip edecek mi zannediyorsun?
Facebook’da gayri meşru bir muhabbet bulan Facebook’da kaybeder kardeşim;

Bak şöyle sokaklara haram ilişkiler tüketiliyor, gayri meşru muhabbetler hat safhada yaşanıyor ve aynı sokaklarda bu ilişkiler bitiyor. Birde şöyle zanneden arkadaşlar var;

-Benim 4-5 yıllık bir ilişkim var evlenince zaten bütün günahlar silinecek.

Tamamen kendini kandırmaktır kardeşim, o ana kadar girdiğin günahların hepsi gayri meşru bir muhabbet olduğu için neticesinde de merhametsiz azap çekeceğin garantidir.

-Yok abi benim tanıdığım adamlar var 4-5 yıl sevgili oldular ondan sonra evlendiler şuanda çok da güzel mutlu bir yuvaları var buna ne diyeceksin?

İlk ben bunu duydum gerçekten ya böyle insanlar var, ama sonra dedim ki az önce söylediğimiz gibi olayın neticesine bakmak lazım, Firavununda ayağına taş bile değmemiş. Sen ohoo bunlar iyi gözüküyor diyorsun da belki de o kadar büyük bir günaha girdiler ki, bu dünyada temizlenecek bir şey olmadığı için, Allah onları cehenneme bıraktı ve büyük mahkemede onların hesabı sorulacak, bu daha acı değil mi?
”Keşke bu dünyada başına bir musibet gelse de öteki dünyaya kalmasa.”
Der, diye düşünüyorum bunu okuyan şuan ki kardeşlerim.

Gayri meşru bir ilişkinin neticesi, merhametsizce azap çekmektir kardeşim hem,
Madem haram da bu dünyada dahi çok elemler var, hem madem helal dairesi keyfe kafidir, harama girmeye hiç lüzum yoktur.

Bu arada kardeşim @sevdagunlugum instagram sayfasına mesaj atarak aklına takılan meseleleri sorabilirsin.

Allah’a emanet olun kardeşim.


(1) (2) Nur Suresi 1-5 Ayet Meali