Haramın Tatlılığı

Selamun Aleyküm kardeşlerim,
Günümüzde en sık karşılaştığımız ve eminim ki birçoğumuzun başına gelen sorunlardan birinden bahsetmek istiyorum: Haramın helal gibi gözükmesi sorunu.
Sen henüz 14-20 yaşları arasındasın belki daha az veya daha fazla… Sınıfında bir kız vardır, başta bakarsın sonra onda hoşlanacak bir şeyler ararsın; aaa demek sen de o filmi seviyorsun demekle başlar sonra yaş ilerledikçe demek sen de o kitapta aynı cümlenin altını çizdin, demek sen de aynı düğündeydin vs. diyerek devam eder.
Sorunca “Biz ciddiyiz evleneceğiz.” dersiniz değil mi? Ne zaman peki kardeşim?
“Bu hislerini ailene söylemeye ne dersin? Madem ciddiysen?” dediğimizde ise
“Hayır aileme söyleyemem babam beni öldürür.”
Gibi cümleler kurarsınız, hani ciddiydiniz? Onsuz yaşayamayacak kadar aşıksın ama ailene söyleyemeyecek kadar korkaksın kardeşim!
Nasıl devam ediyor sonrasında? Sosyal ağlarda takip etmeyle sonra fotoğraflarını tık tık beğenerek değil mi? Zaman geçtikçe yorum atarak, tabii çok masum, “Bunun nesi haram?” demekle başlar işte kardeşim. Şeytan burada devreye giriyor. Sana ne var bunda biz kötü bir şey yapmıyoruz dedirtmeyle başlıyor seni tanıyor çünkü kardeşim bir anda WhatsApp’tan konuş demiyor sana önce bir dini paylaşım yap yorum yapsın sonra birkaç soru sorsun öyle devam et diyor. Bu evre devam ettikçe seyrettiğiniz dizilerde, okuduğunuz kitaplarda haram helalmiş gibi gözüküyor.
İstifadeli olsun diye Wattpad hesabı açmıştım, bir hikaye önerisi okudum keşke okumaz olsaydım. Okulda çok yakışıklı ulaşılmaz bir çocuk ve o okula yeni gelen basit ama narin güzel bir kız var. Oğlan en başta çok kötü davranıyor ama sonra çok seviyor evine davet ediyor, penceresinden giriyor, sürprizler hazırlıyor… Bildiniz değil mi hikayenin adını? Hepinizin aklına gelen birden fazla hikaye vardır eminim. Peki ya gerçek hayatta? Balkondan bir erkek sizin odanıza girecek ve birlikte uyuyacaksınız… Sizin aklınıza şaşarım! Kardeşlerim görmüyor musunuz şeytan sizin içinizde bir dost, bir kitap kadar yakın; uyanın kardeşlerim, uyanın aileler, uyanın büyüklerim!
Haramın helal gibi gözükmesinin de ötesinde olan bu problem gelecekteki çocuklarımız için çok büyük bir sorun. Onlar şimdiden sadece arkadaşız diyerek başlıyor ve sonrasında ne var ki sadece WhatsApp’tan kapalı resmimi atıyorum ya da resmimi atıyorum, elini tutmadım ki sarılmadım ki diyerek devam ediyor. Görüyor musun, şeytan ne kadar içinde?
Sonra uyarınca “Ne var bu haram mı?” diye soranlara cevabımız “Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur.”(İsra, 32) ayeti olmalı. Neden mi? Çünkü Allah zinaya yaklaşmayın diyerek zinaya gidecek bütün yolları kapatıyor. Bugün “sadece resmini atanlar” yarın “sadece” el ele tutuşacak sonrası böyle gidecek. Birçok genç bu yolla farkına varmadan kendini zina gibi çirkin bir işi yaparken buldu. Üstelik bayan kardeşim, tesettürlü veya tesettürsüz fark etmez, sen o fotoğrafı atarak karşındakine sana istediği zaman bakabilme yetkisi vermiyor musun? Tesettürlüysen nerede kaldı o tesettür? Tesettürsüzsen de kendini neden bu kadar basitleştiriyorsun? Fark et artık şeytan sana ilişmiş bak yanında cirit atıyor. Unutulmamalı ki yeni nesil haramın ne olduğunu bilmezse belki de çok daha farklı bir boyutta başlayacak her şey “Baba bak bu sevgilim onu takip etsene.” diyebilir. Çok abes geliyor değil mi? Eminim ki 10 yıl öncesinde de bunlar başkalarına garip geliyordu.
Benim çocuğum yapmaz, ben böyle bir şey yapmam, biz çok ciddiyiz gibi şeytanın modernleşmiş hâliyle hâlâ iç içeyseniz bir düşünün derim. Durma hadi sil o erkekleri, temizle WhatsApp mesajlarını, değiştir numaranı, kontrol et çocuğunu, ona kızma ona haramı anlat, anlat ki o da arkadaşlarına, çocuğuna anlatsın.
Hadi o adımı at kardeşim!
Selametle…

Paylaş

8 yorum yapılmış. Sende yap :)

 1. Avatar
  Özden klhl 26 Ekim, 2017 at 17:39 Reply

  Nefse ve şeytana rağmen şükürler olsun ki onlara karşı doğruyu öneren ve teşvik edenler var sayılarını artır ALLAHIM…..

 2. Avatar
  Anonim 26 Ekim, 2017 at 17:38 Reply

  Nefse ve şeytana rağmen şükürler olsun ki onlara karşı doğruyu öneren ve teşvik edenler var sayılarını artır ALLAHIM…..

 3. Avatar
  Anonim 12 Ekim, 2017 at 20:58 Reply

  Çok çok yakın bir arkadaşım bu yalancı sevdalara kapıldı (platonik) ve onu uyarmak için daha azıcık birşey dememe rağmen hemen duygusuz musun demeye başladı ki daha bu yaptığın haram demeden.
  Nasıl bir yol izlemeyelim?
  Onu çok seviyorum ve üzülmesini istemiyorum, canının yanmasını istemiyorum.
  Lütfen cevap verin.

Yorum Yap

Bunları da okumalısın