Hayatına Format At

0

Bugün yeni bir başlangıç olsun mu hayatında ne dersin? Günahlarla geçmiş bir hayatın olabilir. Biliyorum sen de istemiyorsun böyle bir yaşam sürmek, içten içe hep bir burukluk ve acı var hayatında. Hep bir zaman kolluyorsun, artık yeter diyorsun düzelteceğim kendimi, şu günah çukurundan çıkacağım, hayatımı düzene sokacağım. “Allah’ın rızası dairesin de bir hayat geçireceğim.” diyorsun. Fakat şeytan senin karşına türlü türlü bahanelerle çıkıyor ve diyor ki;

“Dur, daha erken şu okul bitsin.”,
” Güzel bir işe başla, o zaman sokarsın düzene hayatını.”,
” Sen çok günahkar birisin. Tevbe etsen de Allah seni affetmez!”,
“Bu kadar zaman yapacağını yaptın, şimdi temizleneceğini mi sanıyorsun?”,
”Şimdi tövbe etsen de tekrar bozulacaksın.”,
“Bu günahlarla Allah’ın karşısına nasıl çıkacaksın?”

Seni Rabbinin huzurundan alıkoymak için bunları söylüyor. Allah’ın seni affetmeyeceğini tekrarlayıp seni buna inandırmaya çalışıyor. Halbuki ayette diyor ki;
“Ey kendi aleyhlerine haddi aşmış kullarım, Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah, bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.” (1)

Bırak şeytanın dediklerini Rabbin bütün günahları affederim diyor sen yeter ki ona yönel. Senin günahın Allah’ın sonsuz rahmetinden fazla değil! “Kulumun yeryüzü kadar günahı olsa Benimde yeryüzü kadar rahmetim vardır.”(2)

Artık şeytanın bizi aldattığı yeter. At seccadeni, kıl namazını ve aç ellerini Rabbine, af dile.

“Allah beni affetmez.” deme. Şöyle düşün, sen 10 sene boyunca annen ile kavgalı duruyorsun, 10 sene sonra ağlaya ağlaya annenden af diliyorsun. O şefkatli anne affetmez mi seni ? Evet birazcık olsun şefkati varsa affeder.
Şimdi bir de bütün annelerin şefkatini yaratan Rabbinin şefkatini düşün ve bil ki onun şefkati sonsuzdur.

Nefsini ittiham eden, kusurunu görür. Kusurunu itiraf eden, istiğfar eder. İstiğfar eden, istiaze eder. İstiaze eden, şeytanın şerrinden kurtulur.

Sende Kurtul artık şu şeytanın şerrinden ! Haydi dostum Bugün senin için tertemiz bir sayfa açma zamanı. Temizlenmek bir tövbe kadar yakınında. Sakın şeytan sana sonra tövbe edersin demesin. Unutma, mezarlık sonra tövbe ederim diyen insanlarla dolu.


(1)Kur’an-ı Kerim | Zümer Suresi 53.Ayet Meali
(2) Hadis-i Kudsi |  Tirmizî, Daavât 98.

Paylaş

İlk yorumu neden sen yapmıyorsun?