Haydi Felaha!

6

İnsanlık yine zor bir sınav döneminden geçiyor ve görünüşe bakılırsa bu sınavdan geçer bir not alamadık.. Başta Ortadoğu olmak üzere Asya’dan Afrika’ya Dünyanın çeşitli iklimlerinde insanın en doğal hakkı olan yaşama hakkı dahi inancı ,rengi, ırkı, siyasi görüşü bahane edilerek elinden alınmak isteniyor ve ne yazık ki, bizler bu olaylara seyirci kalmaktan başka bir çıkar yolumuz olduğunun farkında bile değiliz .. Anlaşılan o ki Beşeri Sistemler insanlığın hayat damarlarına gereken anjiyo müdahalesini yapamaz hale gelmiş ve beşeri sistemler çökmeye , insanlık çürümeye yüz tutmuştur. Bir takım eli sopalı yarasa fıtratlılar , maddi manevi insanlık onurunu ayaklar altına alırcasına Asya’dan Afrika’ya İslam diyarlarında bebek kanlarıyla tarihe utanç notları düşürtmekteler.

Netice gösteriyor ki insanlığın bir kurtarıcıya ihtiyacı var ve bu ihtiyaç Hollywood’un bile dikkatini çekmiş olacak ki onlarca süper kahramanına dünyayı korutmakta. Bakın, asrın fikir doktorlarından Bediüzzaman Said Nursi 70 YIL ÖNCESİNDEN bu hastalığın İMANSIZLIK olduğunu teşhis etmiş ve reçetesini de yazmıştır : “İnsan, nur-u iman ile âlâ-yı illiyyîne çıkar, Cennete lâyık bir kıymet alır. Ve zulmet-i küfür ile esfel-i sâfilîne düşer, Cehenneme ehil olacak bir vaziyete girer. Çünkü, iman, insanı Sâni-i Zülcelâline nisbet ediyor. İman bir intisaptır. Öyle ise, insan, iman ile insanda tezahür eden san’at-ı İlâhiye ve nukuş-u esmâ-i Rabbâniye itibarıyla bir kıymet alır.Küfür o nisbeti kat’ eder. O kat’dan, san’at-ı Rabbâniye gizlenir. Kıymeti dahi yalnız madde itibarıyla olur. Madde ise, hem fâniye, hem zâile, hem muvakkat bir hayat-ı hayvanî olduğundan, kıymeti hiç hükmündedir.” (1) İnsanı hayvan olarak nitelendiren materyalist düşünce sistemi dünyaya medeniyet adı altında sahte geçici lezzetlerle insanların heva ve nefislerini esir eden medeniyet fanteziyelerini imansız gönüllerin dayanamayacağı büyüklükteki ; acı, hüzün, savaş, soy kırım, hırs, ırkçılık, gibi toplum hayatını derinden etkileyen toplumsal travmaları atlatmak için adeta bir kitlesel uyuşturucu gibi kullanılmaktalar..  “İman, insanı insan eder. Belki insanı sultan eder. Öyle ise, insanın vazife-i asliyesi, iman ve duadır. Küfür, insanı gayet âciz bir canavar hayvan eder.” (2)

Evet, Rasullullah’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) 1400 sene öncesinde yapmış olduğu devrim insanlık tarihinin gidişatını değiştirmiş çöl bedevilerine Roma İmparatorluğun kapılarını aralamış ve tarihin en şanlı devletlerini kurdurmuştur. Kız çocuklarını diri diri toprağa gömecek kadar vahşileşmiş insanları 15 sene gibi kısa bir sürede yavru köpeklere zarar gelir düşüncesiyle teyakkuz haline geçirten ancak ve ancak Rabbani bir güç olan İMANdır. İnsanlığa yeni bir bahar sunmak bizim ellerimizde ve bizler bunun farkına varmalıyız aynı Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) ve sahabeler gibi Kur’ani bir ruhla ayağa kalkmanın vakti gelmedi mi? Avrupa’ya İnsan Hakları dersi vermenin zamanı gelmedi mi? Afrika’daki mazlum halkın hakkını savunmanın zamanı gelmedi mi? Arakana sahip çıkmanın zamanı gelmedi mi? Kendi topraklarında mülteci durumunu düşürülen Filistin ile bir bütün olmanın zamanı gelmedi mi? Batı her ne kadar maddi anlamda çok hızlı bir terakki kaydetse de insanın sadece et ve kemikten oluşmadığı aşikar bilhassa manevi hasselerle yaşam sürecini şekillendirip hayatını devam ettirmektedir şefkat, hürmet, sadakat gibi toplum hayatına adeta ab-ı hayat hükmünde olan hasseler bir an önce toplum müessesesinin içine yerleştirilmeli.. Yaşasın sıdk, Yaşasın ittifak, Yaşasın Yaradan dan dan ötürü sevme ahlakı. İnsanlığa Asr-ı Saadet’i anlatın ve onlara bir gün İslam sabahına uyanacaklarını hatırlatın. Ve bende Üstadım gibi derim “ÜMİTVAR OLUNUZ! ŞU İSTİKBAL İNKILABI İÇİNDE EN GÜR SADA İSLAMIN SADASI OLACAKTIR.” (3)
“Allah nurunu tamamlayacaktır…” (4) Peki sen bütün bunların neresinde olacaksın?
O halde, oku, Yaratan Rabbinin adıyla oku ki anlayasın. Anlatasın… İnsanlık bir şeye muhtaç. Orijinal bir fikir…


(1) Risale-i Nur |Sözler | 23.Söz
(2) Risale-i Nur |Sözler | 23.Söz
(3) Risale-i Nur |Tarihçe-i Hayat| İlk Hayatı
(4) Kur’an-ı Kerim |Saff Suresi 8.Ayet Meali

Paylaş

6 yorum yapılmış. Sende yap :)

  1. Avatar
    Mert Yeşilyurt 5 Eylül, 2015 at 02:21 Reply

    Avrupa’ya İnsan Hakları dersi vermenin zamanı gelmedi mi? Emeğine kalemine sağlık çok manidar bir yazı olmuş…

  2. Avatar
    Orhan Tosun 5 Eylül, 2015 at 00:56 Reply

    Allah’ın vaadi haktır Nurunu tamamlayacaktır. Ümitlerimizin tekrar yeşermesine vesile olan Hasan kardeşimi tebrik ederim.

Yorum Yap

Bunları da okumalısın