Hayvan Gibi Olamazsın

İnsan,kainattaki yaratılmışlar içerisinde en üstün varlıktır.Nitekim Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim’de buyuruyor ki :

“Andolsun, biz insanoğlunu şerefli kıldık. Onları karada ve denizde taşıdık. Kendilerini en güzel ve temiz şeylerden rızıklandırdık ve onları yarattıklarımızın birçoğundan üstün kıldık” ( İsra Suresi, 70 )

“Biz insanı en güzel biçimde yarattık” (Tin Suresi, 4)

Bu ayetler gibi daha pek çok ayetler vardır. İnsan öyle bir fıtratta yaratılmıştır ki ; aklını iyiye kullanırsa meleklerin, canlı ve cansız bütün varlıkların üstünde bir mevki ve makam kazanır. Ama aklını kötüye kullanırsa hayvandan dahi daha aşağı düşer. Neden mi böyle? İsterseniz bu konuları açalım biraz.

Az önce dediğimiz gibi,insan aklını iyiye kullansa meleğin bile makamını geçebilir.Çünkü meleklerde akıl ve nefis yok.Kötülük yapamazlar.Nurani varlıklardır.Dolayısı ile Allah’ın emri dışında bir şey yapmaları mümkün değildir. Hatta “Miraç” hadisesinde Cebrail Aleyhisselam, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)ile gayb alemini dolaşırken,belli bir mertebeden sonra Cebrail (a.s) ona eşlik etmiyor.Ne olursa olsun Cebrail aleyhisselam da bir melek çünkü… Geriye kalan gayb alemlerini Hz.Muhammed (s.a.v.) tek başına devam ediyor. Bu nedenle dereceleri yani makamları bir değildir,insan daha üstündür. İnsanın mertebe ve makam olarak önü açıktır.İstediği kadar yükselebilir.

İnsan hayvan gibi de olamaz ama… Çünkü hayvanın aklı yoktur. Geçmişten gelen acı ve sıkıntıları yoktur.Gelecek endişesi de yoktur. Bu nedenle hayvan lezzetini tam alır. Allah’a şükreder. Hatta kesilecek bir hayvan dahi tam kesileceği anda çok kısa bir acı hisseder, o da geçer hemen zaten…
Bazen insanların geçmişte yaşadığı kötü olayların etkisi zaman zaman hatıra geliyor. Hatıra geldikçe insan o durum ve olaylardan üzülüyor, etkisinde kalıyor. Keşke bu böyle olmasaydı diyor. Bazen de sabır kuvvetini dağıtıp; “Gelecekte neler olacak acaba? Şu olay ne olacak?” gibi sorular ve endişeler geliyor insanın aklına… Hayvan gibi dahi mutlu olamıyor insan.

Hayvanın aklı olmadığı için fıtratı itibariyle yemeğini yer, uyur, çiftleşir. Vazifeleri bunlardır. Örneğin serçe kuşu ufacık bir kuştur. Yer, içer, günde onlarca defa çiftleşir, keyfine bakar. Hayattan tam bir lezzet alır. İnsan bir serçe kuşu gibi bile olamaz.

Ama yararatılmış varlıklar içinde en şerefli olan insan, yaratılış amacını unutup hayvan gibi yaşarsa; hayvandan dahi bin derece aşağı bir vaziyette yer alır.

İnsanın diğer varlıklardan üstün olduğunu Allah’ın isimlerinin yansımasıyla da açıklayabiliriz.
Allah’ın isimlerinin ve güzelliklerinin yansıması diğer varlıklarda kısıtlıdır. Allah insanı küçük bir alem olarak yaratmıştır. Alemi ise büyük bir insan olarak… Allah’ın her ismi ve güzelliğinin gölgesi aleme, yani kainata tecelli etmiştir. İnsan da küçük bir kainat olduğundan, Allah’ın isimleri ve güzelliklerinin gölgesi insanda toplanmıştır.

Ey İnsan! İnsan olduğunu unutma. Sen hayvan değilsin,hayvan gibi yaşama. Melek de değilsin, insansın, merteben sonuna kadar açık. Yüksel o mertebeye…

Paylaş

İlk yorumu neden sen yapmıyorsun?