Şşşt..

Sessizlik…

Beyinler çok yorgun… Biraz soluklanalım lütfen. 

Her gün aynı şeyler: sabahtan akşama kadar çalışıyorsun, sürekli bir telaş içindesin. Ancak hiçbir şey yetişmiyor, hep bir şeyler eksik kalıyor.

Yetişmen gereken birçok iş var; arkadaşlarına ve ailene vakit ayırmalısın, yemeye, içmeye gitmelisin, en sevdiğin bilgisayar oyunlarını oynamalısın, alışverişe gitmelisin, “Genel kültür sahibi olayım.” diye film izlemeli, kitap-dergi okumalısın, işinde iyi yerlere gelmek için sürekli bir şeyleri takip etmelisin…

Yoruluyorsun, sıkılıyorsun artık.. 

Hayatında bir şeyler ters gidince, planların da olmayınca çok kızıyorsun: “Bunun olmaması gerekiyordu.”

Hemen moralin bozuluyor: “Bu hemen ortadan kaldırılması gereken bir problem!”

Her şeyi yapıyorsun problemi çözmek için, çözemeyince sıkılıyor ve psikolojik olarak çöküyorsun. Sürekli seni meşgul ediyor. Sanki bu problem çözülse her şey mükemmel olacak…

Boğuşuyorsun sürekli, yaşamak senin için bir savaş hâline gelmiş: “Yaşamalıyım! Hayatta var olduğumu göstermeliyim! İnsanlar beni sevmeli! Sağlıklı olmalıyım! Güçlü olmalıyım! Mücadeleye devam etmeliyim!”

Hayır, kardeşim bu değildi. 

Hayatın sana bunun için verilmedi. Sen kendine ve tüm kâinata zulmediyorsun. Farkında değilsin. 

Gel bak, gencecik ölen insanlara bak. Her gün yaşlanan bedenine bak. Düşen bir saç telini bile tutmaktan acizsin. Her an ölümüne biraz daha yaklaşıyorsun.  

Kaybolup gideceğini mi zannediyorsun? Hayır kardeşim kaybolmayacaksın. 

Bütün kâinatı insana hizmet ettiren, boyun eğdiren, seni yedirip içiren, ellerini, kollarını yaratan ve onları hareket ettiren sana sahip olduğunu zannettiğin her şeyi veren Allah, seni yaratan ve seni bu kadar değerli kılan Allah, sana akıl veren Allah seni hiç toprak altında yok olmaya mahkum eder mi? 

Hayır kardeşim etmez, kalkacaksın ve hesap vereceksin… Rabbine itaat etmediğin her anın hesabını vereceksin. Kendi nefsin için çalıştığın, hep kendi kariyerini, geleceğini düşündüğün, nefsin için yalan söylediğin, gıybet ettiğin, hayvan gibi düşünmeden, şükretmeden yiyip içtiğin her anın hesabını vereceksin. Öyle çürüyüp gitmek yok!

Bu kadar dengeyi, düzeni yaratan, her şeyi her an hikmetle hareket ettiren, yöneten, yaşatan Allah’tır. Görmüyor musun? Nefes almanı, düşünmeni, gözünü kırpmanı, yemeni, içmeni, hayatını yöneten sen değilsin. Sen daha gözünü kırpmak için beyninin neresinden uyarı çıktığını bile bilmiyorsun. Gözünü kırpmayı düşünmeden kırpıyorsun. Bunu düşünmen gerekseydi eğer, kırpmayı unuttuğun için gözlerin kuruyacak, acı çekecektin. Bundan başka bir şey düşünemeyecektin. Kuruluktan gözünde keratit gelişecekti ve giderek kör olacaktın. 

Allah sen hissetmeden bütün organlarını sana hizmet ettiriyor. Bu kadar güzel, muhteşem bir sanat eseri, saçma sapan yaşayıp toprak altında yok olmak için olabilir mi? Yiyip içip, canın ne istiyorsa onu yapıp sonra da yok olacağını mı zannediyorsun? Sen hayvan değilsin, Allah sana akıl vermiş, peygamberler gönderip doğru yolu göstermiş niye kaçıyorsun ki? Niye kulaklarını tıkıyorsun, niye kitabını okumuyorsun? Ebedi bir hayat için sana lazım olacak amellerden, Allah’a kulluk etmekten neden kaçıyorsun? Ne gücün var senin? Hiç… Hiçbir gücün yok. Ne yapabilirsin? Sara nöbeti geçiren insanları görüyorsun. Beynindeki ufak bir alandan çıkan anormal elektrik deşarjı bütün vücudu bir anda yere seriyor. Kendinin zannettiğin o beden hâkimiyetinin sende olmadığını anlıyorsun. Çünkü hâkimiyet senin elinde değil sen hükmediyor olsaydın buna izin vermezdin. 

Bir görsen, Rabbin sana her baharda yeniden dirilmeyi gösteriyor. Vücudunda her saniye ölen ve yenilenen hücreler, çürüyen tohumlardan çıkan olağanüstü güzellikteki bitkiler hep birer örnek. Onlar gibi toprağa düştükten sonra sur’a üflenip uygun koşullar oluştuğunda sen de yeniden diriltileceksin. 

Sen, Allah’ın yarattığı bir kulsun, O (c.c.) sana ne istiyorsa yapar. Oradan oraya giden, türlü türlü maddelerde kullanılan atomlar, eritilip eğilip bükülüp şekil verilen madenler, kayaları delen incecik kökler, kendi yörüngesinde şaşmadan dönen gezegenler ve yıldızlar, her şeyin Rabbinin tasarrufunda olduğunu gösteriyor. O dilerse seni de ikiye katlar, acıdan kıvrandırır, belki ağzını bile açamazsın. 

Her sıkıntı senin bunları önlemekten aciz olduğunu gösteriyor. Benim elim dediğin el, beynine giden damarlara ufak bir emboli atmasıyla senin kontrolünden çıkıyor. Hiçbir şey senin değil. 

Nefsin için yaşayarak ve Rabbinin dediklerini umursamayarak hem dünya hayatını, hem ahiretini mahvediyorsun, bütün kâinatın hukukuna tecavüz ediyorsun. Onlara anlamsız gibi bakıyor ve tahkir ediyorsun. Başına gelen bir olayda hemen isyan ediyorsun. Hâlbuki hepsi sana Allah’ı tanıttırmak için gönderiliyor. O’ndan gelen her şey şükür vesilesi olmalı. Yaşadığın zorluklar senin imtihanın, bunlara sabretmen, Rabbine sığınman, ibret alman, Rabbinin esmasını görmen, buradan aldığın dersler ve öğrendiklerinden sonra Allah’a şükretmen gerekiyor. Hiçbiri hikmetsiz değil. Ancak bunu anlayabilen bir ruha sahip olmalısın. “Kime hikmet verilmişse ona pek çok hayır verilmiştir.” (1)

Bırak artık şu fani hayat için çabalayıp durmayı. Hiç beklemediğin bir anda ölüp gideceksin. Ne kalacak elinde? Sadece işlediğin ameller. 

Yaratıcının rızasını hiç düşünmezsen, O’nun verdiği hayatı O’nun istediği şekilde değil de kendi kafana göre kullanırsan akıbetin ne olacak? Bunları bir düşün kardeşim. Düşün ve ne yapacağına karar ver artık, ölüm gelmeden!

Dipnot

  1. Bakara suresi 269. ayet