İbadetlerimden Lezzet Alamıyorum, Çok Boş Gibi Geliyor…

İbadetlerde 3 dönem vardır, şevk, sebat ve şükür dönemleri.

İlk başlangıç şevk dönemidir. Her yaptığın ibadetten müthiş lezzet alırsın, namaza durunca evliya gibi zannedersin kendini, her ibadet çok lezzetli olur.

2. Dönem sebat (devamlılık) dönemidir, bütün ibadetler çok boş gelir, hiçbir manevi his olmaz, “Acaba namazlarım kabul olmuyor mu?” Demeye başlarsın. Namaz kılarken bom boş, yatıp kalkıyormuşsun gibi gelir.

3. Dönem şükür dönemidir; ne çok ne az, standart bir haz aldığımız vakittir, daimi o hale şükür etmek gerekir.

1. Ve 2. Dönemlerin hikmetleri nedir?
1. Dönem de Allah her ibadetine muazzam bir manevi lezzet verir ki sen ibadetlerini terk etme ve ibadetlere iyice alış diye.
2. Dönemde ise Allah o tadı manevi lezzeti birden bire çeker alır ve kulunu imtihan eder. Acaba kul aldığı manevi lezzet için mi namaz kılıyor yoksa Sırf Allah Rızası için mi? Eğer lezzet almadan da aynı ibadetlere devam ederse, aldığı tat ve zevk için değil, Sırf Allah Rızası için ibadet etmiş olur. Ve lezzetlerin bu dünya da verilmemesi, bütünüyle o ibadetlerin meyvelerinin Ahiret’e bırakıldığına delildir.

Hem “Dünyanın yüz bahçesi, fâni(geçici) olmak haysiyetiyle âhiretin bâki olan bir ağacına mukabil gelemez.” Hem insanım yaratılışında hazır lezzeti tercih etmek vardır. Mesela ilk defa bir cep telefonu almaya karar verdin ama eski model alacak paran var, 5 ay sabredersen son modeli alma imkanın da olacak, hiç kimse böyle bir durumda 5 ay beklemek istemez, insan fıtratı 5 ay sabretmek yerine hazır olan lezzeti tercih edecektir.

Aynen öyle de namazda ya da ibadetlerde alınan haz ve zevk eski model telefon gibi hazır bir lezzettir, fakat hakiki ücret, lezzet ve zevk Ahiret’te verilecektir. Bu sebeple o manevi lezzetleri dünyada aramamak lazım ve elzemdir. Eğer sizde lezzet alamıyorsanız demir gibi sebat ediniz, sabrediniz ve o meyvelerin bütünüyle Ahirete bırakıldığını unutmayınız vesselam.


Ayrıca bu videoya da bakabilirsiniz:
Namazları Lezzet Alarak Kılmanın Taktikleri Bu Videoda

Paylaş

İlk yorumu neden sen yapmıyorsun?

Bunları da okumalısın