”Allah, onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözleri üzerinde de bir perde vardır. Onlar için büyük bir azap vardır.”  (Bakara Suresi 7.Ayet Meali) Bu ayette kimlerden bahsediyor gelin biraz inceleyelim.

İnsan Cenab-ı Hakkın emir ve yasaklarına uymadığı zaman itaatsizlik etmiş olur hatta isyana sevk olur ve günaha girer eğer bu günahlarda bile bile özellikle devam ederse onda inkar yani günümüz deyimiyle ”Ateizm” tohumu vardır.

Çünkü o günahlar bir noktadan sonra alışkanlık haline gelir ve normalleşir günah olarak algılanmaz. Sonra insan o günahlara bağımlı olur bu içinden çıkılamaz bir aşk gibidir. En sonunda o günahtan vazgeçemeyecek duruma gelip terkine imkan bulamaz. Sonra o girdiği günahların cehennem azabına sebep olmayacağını temenniye başlar. Bu hal böyle devam ettikçe o inkar ve inançsızlık yani ateizm tohumları yeşillenmeye başlar. Ve en sonunda hem azabı hem cehennemi inkara sebep olur.
Cennet, Cehennem yada bir Yaratıcı yok diyen birini dinlediğinde fikir mantıksız da olsa ”İşte tam aradığım düşünce” der ve sorgusuz sualsiz kabul eder.. (1)

Ve o günahlarından pişmanlık edip dönmeyenlerin kalpleri güneş tutulması gibi kararır tutulur ve mahvolur gider.

Sen o mahvolup gidenlerden değilsin inşallah kardeşim Allah sadece samimi bir tövbeni bekliyor, hem bak Zümer Suresinde ne diyor Cenab-ı Hak;
”De ki: “Ey nefisleri aleyhine (günah işlemekle ömürlerini) isrâf eden kullarım! (Günahlara bulaştık diye) Allah’ın rahmetinden ümid kesmeyin! Şübhesiz ki Allah, bütün günahları bağışlar!” Doğrusu, Gafûr (çok bağışlayan), Rahîm (kullarına çok merhamet eden) ancak O’dur.”  (Zümer 53)

Tertemiz olmaya sadece bir secde ve samimi bir tövbe kadar uzaksın kardeşim!!

Ayrıca günahlara müptela oldun ve vazgeçemiyorsan bu videoyu da mutlaka ama mutlaka izlemelisin;
Günahkar ve Umutsuz Musun?


(1) Risale-i Nur Külliyatı |  Mesnevi Nuriye | sf.126