iPhone 6 Plus ile Duvara Çivi Çakan Adam

Allah’ını seven söylesin ne için gelmiştik şu dünyaya? Bir işe girip günde 12 saat çalışmak için mi? Senelerce okullarda dirsek çürütmek için mi? Evlilik mi? Çocuk sahibi olmak için mi? İnsanoğlunun var olmasındaki amaç bunlardan hangisi?

Cihazın Mükemmelliği Amacına Uygunluğuyla Ölçülür.  Kusursuzluğun ölçüsü nedir? İnsan ne kadar kusurludur? Bir cihaz ne kadar mükemmeldir ya da ne kadar kusurludur bilmek istiyorsak evvela o cihazın yapılış gayesini öğrenmemiz gerekir. Zira cihazın mahiyeti, yaptığı icraatıyla yapılış gayesi mihenge vurulunca ortaya çıkar. Eğer yapabildikleri ondan beklenileni karşılıyorsa o cihaz kusursuzdur.  Şimdi insanoğlunu da bir cihaz nazarıyla düşünürsek bu cihazın yapılış gayesi nedir? Bunu kim bilebilir? Elbette Bediüzzaman’ın da dediği gibi “Yapan bilir, bilen konuşur.” (1) Bu takdirde insanoğlunun yaratılış gayesini mutlak hüküm sahibi olan Cenab-ı Allah’a sormak lazım ve elzemdir. Bakın kâinatta an ve an tasarruf eden Cenab-ı Hak: “Cinleri ve insanları ancak Bana kulluk etmeleri için yarattım.” (2) buyurarak bu sorumuzu açıklığa kavuşturuyor. Zaten insan kendini karşısına alıp bir düşünse bu mükemmel cihazın, ancak bu kadar ulvi bir maksat için yaratıldığının farkına varacaktır.

Peki ya bu cihazı yaratılış amacına uygun kullanmazsak ne olur? İçinde kâinatın en değerli bilgilerini barındıran bir kitabı, halı zarar görmesin diye çaydanlığın altına koymak ne kadar mantıklı? Ya da güneş gözlüğünü geceleri takmak ne kadar doğru be dostum? Ey benim lise diplomasını çerçeveletip asmak için iPhone 6 Plus ile duvara çivi çakan kardeşim, bilmiyor musun ki o değerli kitabın yeri çaydanlık altı değil, peki ya hiç mi “Yahu güneş gözlüğünün geceleri bir tesiri yok. Hatta aksine geceleri yarardan ziyade zararı vardır.” diyen olmadı. Peki ya o canım iPhone 6 Plus’a ne demeli, onun ne suçu vardı ki öyle hor kullanıp amacından saptırmakla birlikte mahiyetine zarar verdin be vicdansız?  Her şey yolunda mı? iPhone 6 Plus ile çivi çaktın da ne oldu? Artık bırak yolunu kaybettiğinde Siri’ye sormayı, arama bile yapamıyorsun değil mi?

İşte eğer insan dediğimiz şu cihaz dahi yaratılış gayesine uygun kullanılmazsa bütün bütün değerini yitirir ve bir zaman sonra bozduğun cihazından “Şu hayatta hiçbir şey yolunda gitmiyor.” diye tıkırtılar duymaya başlarsın DİKKAT ET!  Ne İçin yaratıldın, ne yapıyorsun? Bugüne kadar Allah’ı unutup gaflet uykusunda gördüğün rüyalarla, yaşın kadar sezon sayısı olan bir dizi çekilir ismi de “Artık Uyan” olurdu herhâlde. Konusu mu? Çırpındıkça batan bir adam…  Diyor ya Bediüzzaman “Hakiki bütün elem dalalette, bütün lezzet imandadır.” (3) diye. Hâlâ fark etmedin mi Allah’ın haram kıldığı her şeyin zehirli bir bal olduğunu? Hâlâ fark etmedin mi fıtratının helal dairede kalmayı iktiza ettiğini? Yetmedi mi şu insan denen cihazı bozup mutsuz bir hayat sürdüğün? Huzuru özlemedin mi hâlâ? Neden çocukluğunu geri istersin bir an önce büyümek isteyen sen değil miydin yoksa? Farkına varamadın mı hâlâ cihazı amacına uygun kullanmayıp haramda huzur arayana, huzur haram oluyor?

Paylaş

1 yorum

Yorum Yap