Ne kadar zengin olursa olsun paralarına kıyamayan insanları görürüz. Ama ıssız bir okyanusun ortasındayken batan bir geminin içinde yüzme bilmeden ortada öylece kalsa bir tutunacak tahta parçası için tüm servetini gözünü kırpmadan vermeye hazır olduğunu da biliriz.

İçinde bulunulan duruma göre davranışlarımız değiştiği gibi asırlara göre de şartlar değişir.(1) Bulunduğun konum ve zaman farklıysa sen de farklısındır. Bu yüzden ilk yaratılıştan beri farklı emirler farklı yasaklar farklı kitaplar gelmiştir. Çünkü, içinde bulunulan zaman diliminin gereksinimleri artık eski kurallarla sağlanamamakta bu yüzden yeni şartlar gelmek zorundadır. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta şu ki; “Ricalar” değil “Şartlar”. Yani mutlaka yapman gereken, yapmazsan düzensizliğe ve karışıklığa yol açacak gerekliliklerdir bunlar. “Çöp dökülmez” denilen bir yere çöp dökmek gibi. Hayatta kalmak için yemek yemek bir gereksinimse yaşam standartlarını hayatta tutmak içinde ASRIN ŞARTLARINA uymak gerektir.

Yoksa günümümüzde de örnekleri görüldüğü gibi muhteşem bir karmaşa ortamı yaşanır. Uymasak aynı, Hz.İbrahim’e ve beraberinde gelen şartlara asi gelip onu ateşe atmak isteyenlerden ne farkımız kalır? Kıyamete kadar gelecek tüm asırlarda geçerli olup kendinden sonra başka kurala ihtiyaç bırakmayan, tüm alemlere gönderilip,hayatın her karesini eksiksiz anlatıp ne yapılması gerektiğini bildiren Kur’an’ın ve Efendimiz’in (a.s.m) getirdiğiyle amel etmezsen, inandığın gibi değil de yaşadığın gibi inanırsan sen de ateşe odun atanlardan olmaz mısın?

Sen yangına körükle gidenlerden değil, ıssız bir okyanusta boğulurken durum veya şartlar ne kadar zor olsa da Rabbine el açıp her koşulda ondan yardım isteyen bir Yunus (A.S) ol. Rabbinin indirdiğiyle hareket et. O zaman kuyudan çıkıp Mısır’a hükümran olan bir Yusuf olursun. İbrahimileri ateş yakamaz, Yusufları kuyu tutamaz, Yunusları karanlık yutamaz. Geceleri aydınlatan Rabbine varlığınla verdiğin sözünü tut. Artık çocukların ulaşamayacağı tozlu raflardan Kur’anı al ve oku!
Çünkü, Kur’an seni, Kur’an Kainatı okuyor.


(1) Risale-i Nur | Sözler | 29.Sözün Hatimesi