Kavanozdaki Taşlar

2

Selâmün aleyküm kardeşlerim, uzun bir aradan sonra tekrar sizinleyim.

Birçoğumuzun yaptığı yanlışlardan bahsetmek istiyorum. Müslüman veya kendini Müslüman sanan bazı kardeşlerime birkaç soru sormak istiyorum.

Diyelim ki elimizde bir kavanozumuz var, bu kavanozu yaptığımız ibadetlerle dolduracağız. “Ben 5 vakit namazımı kılıyorum.” diyenler bu yazıyı okurken sinsice bir el kaldırsın bakayım, evet oradasınız biliyorum. Başlayalım kavanozu kaya parçaları ile doldurmaya… Malum bu devirde namaz kılanı bulmak zor oluyor değil mi, ne yazık ki! Her “Kılıyorum.” diyen için bir kaya parçası koydum sizin için tâ ki kavanozda taş parçası için yer kalmayıncaya kadar.

“Kavanoz doldu mu?” hepinizin “Doldu.” dediğini düşünüyorum çünkü yer kalmadı.

Demek “Doldu.” dediniz.

Peki “Namaz kılmakla iş bitiyor mu?” diye sorarım size. Sadece namaz kılıp diğer ibadetleri es geçen arkadaşlar buradalarsa elleri göreyim. Her neyse devam ediyorum. “Ee yazar hanım, biz sadece namaz kılmıyoruz, ayrıca Kur’an-ı Kerim de okuyoruz, oruç da tutuyoruz, her gün teheccüde de kalkıyoruz, Peygamber Efendimiz’in (sav) sünnetlerini de yerine getiriyoruz.” diyenleriniz de vardır. Sizin için de bu taşların arasına bir kova çakıl taşı döküyorum.

Kavanozu elime alıp salladım da biraz, küçük parçalar büyük taşların sağına soluna yerleştiler, artık eminiz değil mi? Kavanoz doldu? İşin sanıldığı kadar basit olmadığını anlayanlar olmuştur. Fakat somuta bakacak olursak kavanoz doldu çünkü kavanozda boş yer kalmadı. Peki, ben size verdiğiniz sadakalar, yaptığınız yardımlar anne babanıza hürmetiniz, güzel ahlakınız için bir kova dolusu kumu, kaya parçaları ve küçük taşların arasındaki bölgeler tümüyle doluncaya kadar döksem sizce kavanozun içinde tek bir boşluk kalır mı?

Hayır kalmaz gençler. “Bundan çıkarılacak ders ne?” diye sorarken ben de kavanozu temizleyeyim artık bir sürahi su iyi temizler, değil mi? Aaa bir de bakmışız ki su da kavanozun içine girdi mi en ufak bir delik bile bırakmadı. Biliyorum bazı zekiler tahmin etti fakat bazılarına da bunlar yetti, tabi ki suyun yerine ne olabilir ki? Bütün her şeyi dolduran, yer bırakmayan o da duadır kardeşim. Allah-u Teâlâ’yla sınırsızca konuşabileceğin hatta dua ederken sana “The person you have called can not be reached at the moment please try again later.” da demiyor değil mi?

Suyun yerine ancak bu kadar etkili bir şey olmalıydı bence. Her neyse gençler, verdiğim örneklere sınırsız ibadet koyabiliriz burada vardığımız sonuç nedir? Sizce de günlük işlerimiz ne kadar dolu olursa olsun her zaman ibadetimiz için bir fırsat bulamaz mıyız? Sadece namazla iş bitiyor mu yoksa bir türlü boş vakit mi bulamıyoruz? Ben söyleyeyim hayatımızın merkezi ibadet, iman olmadığı için “Kavanozu daha ne kadar doldurabilirim?” diye düşünmüyorsunuz çünkü “Ben bunları yapsam yeter.” diyorsunuz. “Benim kalbim temiz, ben Müslüman’ım, inşâallah yaşlanınca namaz kılarım.” diyorsunuz. “Aman bu sıcakta kim oruç tutacak? Kimse tutmuyor.” diyorsunuz. “5 vakit namazımı kıldım ya teheccüde kalkmasam ne olur ki? Hatta bazıları kaza ederim.” diyor. Peki sorarım size   çıkartılması gereken asıl mesele  bunlar mıdır? Sizce neden yapmanız gereken ibadetleri en başında değil de sonraya erteliyorsunuz?

Neyin güvencesi varsa sana 24 saatini veren Allah(c.c) için 1 saatini geçtim, 10 dakikanı vermekten acizsin kardeşim. Şeytana boyun eğiyorsun kardeşim, seninle uğraşmıyor bile. Diyor ki “Bu nasılsa namazı zamanında kılmıyor, kaza ederim diyor, şimdi yapması gereken ibadetleri sonraya erteliyor, ben neden bununla uğraşayım ki?” Sizi ciddiye bile almıyor. Esas uğraştığı kişiler o kavanoza baştan büyük parça koyan kişiler. Siz hâlâ uyuyun. Bunu okurken bile içinde ibadet isteği yoksa kardeşim, bu dünya senin için önemliyse, hep sonra sonra diyerek geçiştirip kendini  kandırıyorsan, o kadar da önemli değilsin demektir. Eğer ki gözünüzde büyüttüğünüz o büyük taş parçalarını baştan kavanoza koymazsanız daha sonra asla koyamazsınız. Tercih sizin ya şimdi kalkıp “Bismillahirrahmanirrahim” diyerek o kaya parçasını en başta o kavanoza koyarsınız ya da o kayanın gücünün altında ezilerek kavanozu kumlarla ve suyla doldurup büyük parçaları dışarıda bırakarak devam edersiniz.

“Unutma taş ihtiyarlar, servi çürür ama ölüm yıpranmaz.”(N.F.K)

Seçim sizin…

Paylaş

2 yorum yapılmış. Sende yap :)

Yorum Yap

Bunları da okumalısın