Kim 500 Milyar İster?

0

  Evet arkadaşlar, bugün size herkesin TV’de muhakkak seyrettiği ve katılmak istediği “Kim 500 Milyar İster?”  yarışmasını ayağınıza getirdim. Kolaydan zora doğru olan sorularda bakalım kazanan kim olacak?

İlk soruyla başlıyorum.
Dipnot: Soruların cevapları klasiktir.

Özgürlüğün tanımını yapın?
Hepinizin bu soruya karşı cevabı farklı olur tabii ki de. Allah’a inanmayan ya da inansa bile O’nun dediklerini yapmayanların ortak düşüncesi; Allah’ın özgürlüklerini ellerinden aldığıdır. Bu tipler, zina yaparken ya da kumar oynarken bu haklarının elinden alındığını savunurlar. Çoğu zaman bütün suçu yaratılışta ararlar. Dinini seçme hakkını kendinde görecek kadar özgür olanlar, bu iradeyi verenin kim olduğunu sorgulamadıkları gibi özgürlüğünün elinden alındığını düşünür. Aynı zamanda dünyada hiç kimse “Ben okula gitmeyeceğim.” diyemez. Belirli bir yaşa gelince gitmek zorundadır. “Ben 1. sınıfı okuyup 5. sınıfa geçeceğim.” de diyemez. Kimse kendine göre özgürlük tayin edemez, bir konser bileti için saatler öncesi yer tutmaya çalışan insan, Allah’ın huzuruna çıkmak için ezanın okunmasını bekler hatta beklemeyen bile olur. Çünkü onun için 15 dakika önemlidir, mesela belli bir forması olan resmi yerlere özgürce bir kıyafet giyip gidemez, uçağın kalkış saatinden sonra binme özgürlüğü yoktur saat 7:00’de ise o uçak 15 dakika gecikse bile o uçağa binemez. Günlük işlerde de  genelde özgür değilizdir, kimse kafasına göre yaşayamaz. Hâl böyle iken bizi yaratan, yoktan var eden, yeryüzündeki ve kâinattaki her şeyin sahibi Allah’ın yasakları bazı insanlara ağır gelir. “Hakimiyet Allah’ındır.” lafı bazılarına nedense ağır gelir ama doğru ya siz özgür değildiniz değil mi, konumuz din olunca kafese konulmuş kuş saydınız kendinizi.

Hayatınızı etkileyecek sınavlar için bile sabahın köründe kalktınız ve saatinden bir saat önce orada bulundunuz. “Ben sınava falan girmiyorum.” deyip de Tıp Fakültesi’ne adımınızı atarsınız tabi ya özgürlük nedense burada aklınıza gelmiyor. “Eminim ki hepsinin bir karşılığı var.” dediğiniz duyar gibiyim. Kiminiz öğretmen olacaktınız o sınavda, kiminiz o uçağın vardığı yerde iş için ortaklık yapacaktı. İnsanız, bu dünyada yaptığımız her şeyin karşılığını hemen ve peşin almak isteriz değil mi? Yaptığı herhangi bir şeyin karşılığını hemen almazsak kızar, küser ya da bir daha o işle ilgilenmeyiz. Genel olarak dini olaylarda da bu yapının bozulmadığını görebiliriz. Birçok insan kıldığı namazın, verdiği zekatın karşılığını hemen alamadığı için yeni başladığı ve bir süre sürdürdüğü ibadetlerini yapmaz olur. Sanki ahiret çok uzaktaymış gibi davranır ya da yaptıklarının karşılığını ahirette alamayacağını zanneder. Onun için o uçak önemlidir ya da dershaneye giderken bir saat erken çıkıp yetişmek ister. Çünkü geleceği söz konusudur…Peki ben size şöyle bir şey söyleyeyim:

Özgürlük sorusu yerine kıldığınız her namaz için 250 TL vererek başlasak ve bu katlanarak artsa böylece herkesin istediğini maddi anlamda da olsa karşılığını ödesek sizce kaçınız namaz kılar? Kaçınız demek baya az olur değil mi?

Hatta bazıları namaz sayısının yeterli olmadığını daha çok olması gerektiğini savunur. Kimler kazalar, teheccüd, kuşluk gibi namazların hepsini kılmak için can atar? Kaç kişi sabah namazının zor olmadığını söyler? Kaç kişi namaz kılmak için kendine her gün ortam oluşturur? Kaç kişi sevdiğinin, ailesinin, patronunun sözünü takmaz ve namazında sürekli olur? Kaç kişi için hayatında en üzüldüğü şeylerden biri namaz vaktini kaçırmak olur? Kaç kişi hayatını namaza göre düzenler? “250 TL çok, 100 TL’ye bile namaz ehli oluruz.” dediğinizi duyar gibiyim. Bu sadece bir yarışma iken esas yarışmayı unuttuk.

Hâl böyle iken bizi yaratan, yoktan var eden, yeryüzündeki ve kâinattaki her şeyin sahibi Allah’ın yasakları bazı insanlara özgürlüğünü yok ettiğini düşündürür.  “Hakimiyet Allah’ındır.” lafını bazıları nedense hiç hesaba katmaz ama gerçek budur. Ahiretiniz için bir an önce emredileni yapın. Eğer başlamak için bir adım attıysanız size 500 bin TL olmasa da çok daha fazlasını verecek olan yaratıcı için doğru cevabı seçin.

Son kararınız mı?

Paylaş

İlk yorumu neden sen yapmıyorsun?