“Bu asrın en büyük hastalığı, haramın helal şirinliğinde gösterilmesidir.” düsturunca ben de bayrama birkaç gün kala, bu hastalığın bir çeşidini ele alalım istedim.


Bir aylık hızlı bir nefis terbiyesi, hızlandırılmış ameller, Kadir Gecesi’nde tertemiz olmuş amel defterleri (inşâAllah😇), huzur bulmuş kalplerle bitirmek üzere olduğumuz müminlere bahşedilmiş bir ayın sonundayız.
Öyle de güzel geçti ki bu ay, şeytan zincirlere bağlı, hiçbir şekilde bize karışmadan, ibadetlerimizden lezzet aldığımız bir ay oldu. Elhamdülillah. 😊


Tabii nefis terbiyesinden sonra Cenabı Hakk’ın bize Peygamber Efendimiz tarafından hediye buyurduğu Ramazan Bayramı geliyor. ✨
Bu nedenle, bayramda da insani ilişkilerin çok yaygın bir yönü olan sevgi tezahürü olarak kabul edilen el öpmek, el sıkışmak, sarılıp kucaklaşma gibi önemli olan konulara değinmek yerinde olacak.


🎬 Şöyle söyleyelim ki Nur suresi 31. Ayeti kerimede Allah-u Teala:
“Ve mü’min kadınlara söyle, bakışlarını indirsinler (haramdan sakınsınlar) ve ırzlarını korusunlar…” diye bildirerek zinayı kesin olarak yasaklamış, zinaya götürücü olan yolları da kapatmıştır. 📌


💭”El uzattıklarında istemeden de olsa tokalaşıyorum, elimi çeksem yanlış anlayacaklar.” diyen kardeşim!
Rabbimin haram kıldığı bir şeye, sen yeryüzüdeki hangi bahaneyi öne sürebilir bunu yapmama gerekçesi olarak sunabilirsin?
Hâl dilin ile ne demek istiyorsun:


– Razı değilsin Rabbim ama ben yine de yapacağım. İnsanların düşüncelerini senin emrine tercih ediyorum. -haşa-
Belki nefsinize ağır gelecek fakat hakikat bu. Hayır kardeşim, seni, senin sayamayacağın kadar hediye yağmuruna tutan Rabbine bu kadar da karşı gelemez, nankörlük edemezsin. Sen bu kadar da cesaretli değilsin.


💎Karşı cinsten olan birine bakmak bile haram iken, ona dokunmak seninde idrakın üzere mutlaka haramdır.💎


😱 Benim kalbim temiz deyip elini uzatan kardeşim peki Resulümüz (a.s.m.) hanımlarla musâfahalaşmış mıydı? Elini vermiş miydi? Evet şimdi sana soruyorum: Hangimizin kalbi Peygamberimizin (a.s.m) kalbi kadar temiz olabilir? Hı?


🎬 Resulallah (s.a.v) Medine’ye hicret edince, erkekler ile tek tek el sıkışarak onlardan söz aldı. Hepsi de birer birer musâfahalaşıp biat ettiler.


Müslüman kadınlar kendisine gelerek:
– “Ya Resulallah! Erkeklerimiz sizinle biat ettiler. Biz de sana biat etmek istiyoruz!” dediler.
Bunun üzerine Resulallah (s.a.v) kap içinde bir miktar su istedi.


Elini suya batırdı, sonra onu kadınlara verdi. Onlar da teker teker ellerini suya batırdılar. Söylenen sözleri tekrar ettiler. Bu şekilde biat yapmış oldular. Bu uygulama onlarla musâfaha gibi oldu.


‼️ Efendimiz, ümmeti olan kadınlarına karşı böyle davranıyorsa diğer insanlar için konu daha da önemlidir.
Ki, bu şekilde dikkat eden, Kur-an’ın, ahkâmının ve dininin kıyamete kadar devam etmesi ve tüm insanlara gönderilmiş olan bir Peygamber (s.a.v), O’nun aklından kötü düşünce geçtiği için mi hanımlarla el sıkışmadı?
Aksine Resulallah şöyle buyuruyor:


“Sizden birinizin kafasına demirden bir iğne sokulması, onun için kendisine helal olmayan bir kadına dokunmasından daha hayırlıdır.”
Bu olay bizim, yani bir tür adet haline gelen “tokalaşma” (karşı cinsle) Allah’ın emir buyurduğu şeriatın çiğnendiği durumlardan biridir.
😞 Haşa insanların gelenekleri Allah’ın hükmü üzerine çıkmış gibi oluyor.


Namahrem bir kadınla tokalaşmak şüphesiz elin zinasındandır. Resulallah (s.a.v) şöyle buyuruyor:
“Gözler zina eder, eller zina eder, ayaklar zina eder..”


Sevgili Peygamberimiz’in (asm) vefatından sonra, Hz. Fâ­tıma, âhiret hazırlığını daha ciddi bir şekilde yapmaya başla­mıştı. Hz.Esmâ (ra) ziyare­tine gelmiş, konuşurlarken Hz. Fâtıma, günlerdir kalbini huzursuz eden bir hususu açmak istedi.
Peygamber kızı Fatıma validemiz ne istiyordu:


“Yâ Esma, beni günlerdir düşündüren şey, vefatımdan sonra üzerine konarak götürüleceğim tabutun şeklidir. Çünkü bu tabutlar dümdüz tahtadan ibarettir. Bu tabuta konan cesede, bir kilim örtülmekte ise de, cesede yapışan örtü ölünün vücudunu belli ediyor. Bakanlar cesedin vücut hatlarını anlıyor. Benim cesedimin de nâmahreme böyle gö­rünmesini istemiyorum. Kalbimi huzursuz eden, şimdiden üzüntüsünü çektiğim şey budur”


Hz. Fatıma validemizdeki hassasiyete bakınız ki, vefatından sonraki durumu düşünmektedir. Zaten kefenin üzerine kilim örtülmesine rağmen o bu denli dikkat edip, bu konudan üzüntü duyuyor.


Hz. Esma (ra), Hz. Fâtıma’nın bu hüznünü dindirecek bir müjde ile cevap vermişti:
“Yâ Fâtıma, biz Habeşistan’a hicret ettiğimizde, onların cenazelerini taşıdıkları tabutları gördüm. Dümdüz tahtaların üzerine çatı yapıp, bu çatının üzerine de hasır örtüyorlar ve böylece tabutun içinde bulunan cesedi başkaları görmüyor.”


Hz. Fâtıma o kadar çok sevinmişti ki:
“Bunu çok beğendim, vasiyet ediyorum, beni taşıyacağınız tabutu böyle yapın ve kefene sarılı cesedimi, bakanların nazarından gizli tutun.” diye ricada bulundu.


Artık o günden sonra tabutların üzerine çatılar yapılıp örtülerek, bilhassa kadınların cenazeleri gözlerden saklanmış oldu.
✨ İffet timsali Nebîler Efendisinin son çiçeği,
ehl-i beyti teşkil eden ümmetin hanımlarının seyyidesi… ✨


📌 Kardeşim, batıdan gelen adetlere tabi olanlara değil, hak din olan inandığın İslam’a tâbi olanlara göre yaşa!


Dostluk göstergesi olarak adlandırılan masum bir hareketmiş gibi görülen (karşı cinsle) tokalaşma… İçten içe, haram kılınan bir fiili işleme çabasına girip haramda ısrarcı olma kardeşim. Üstad Bediüzzaman Said Nursi’nin de dediği gibi: “Her günahta küfre giden bir yol vardır.” 🎬
Hedef O’nun rızası, bu yüzden kardeşim, önüne çıkmış ve çıkacak olan bütün haramları elinin tersi ile iteceksin. Haramla tokalaşmamak için köşe bucak kaçan kardeşim, cansın. 😊


İnsanların, sen doğru olanı yaptığın zaman seni bu konuda eleştirdiklerine gül geç. Üstad Bediüzzaman’ın da söylediği üzere:
“Amelinizde rıza-yı İlâhî olmalı. Eğer O razı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok. Eğer O kabul etse, bütün halk reddetse tesiri yok. O razı olduktan ve kabul ettikten sonra, isterse ve hikmeti iktiza ederse, sizler istemek talebinde olmadığınız hâlde, halklara da kabul ettirir, onları da razı eder. Onun için, bu hizmette, doğrudan doğruya, yalnız Cenâb-ı Hakkın rızasını esas maksat yapmak gerektir.”


Senin inandığın din, İslam, öyle bir dava ki kardeşim, azmin kırıldığı zaman tekrar toparlanıp sürdürdüğün davanı düşüneceksin.
… ve yine; unutma ki, dinimiz baştan sona edeptir. İman edepten ibarettir. ✨


Büyüklerimiz de öyle buyurmuşlar:
Edep bir tac imiş Nur-i Hüda’dan
Giy ol tacı, emin ol her beladan..
Şu da ince bir çizgi ki, takvalı olmak her zaman bir üst seviyedir. Rabbim her daim takvamızı arttırmayı nasip etsin inşâAllah.

Ayrıca: “Allah, karşılaştıklarında müsâfaha eden (tokalaşan) iki Müslüman’ı birbirlerinden ayrılmadan mutlaka bağışlar.” hadisi şerifini duyup kendine cevaz çıkarmaya çalışan kardeşim bas frene bas bas.


Şöyle açıklıyayım: Müslüman erkeklerin ve kadınların karşılaştıklarında erkek erkeğe ve kadın kadına tokalaşmaları Peygamber Efendimizi’n sünnetidir.


“Şüphesiz Allah, âdemoğlunu günaha eğilimli olarak yaratmıştır ve evlilik bağı olmaksızın bir kadının eli içine dokunan kişinin Kıyamet gününde eline ateşten kor konulur.”
(Nasbu’r-Raye 4/240)


Şimdi sen karar ver: Birkaç saniyelik bir hareket için değer mi kardeşim ahiretini yakmaya?
Elini uzatma kardeşim!


Sana .Şimdi seninle tokalaşırsam benim kalbimden kötü duygu mu geçecek?” Diye soran olursa “Nefsin ve şeytanın insan ayağını hangi yolla ve ne zaman kaydıracağını bilemeyiz ki.” de.


Bu en büyük günaha gidecek vasıtadır. O yüzden senin elini uzatmaman küçümsenemez bir tedbirdir. 😉


📌 İçerisin de çok önemli evrakların bulunduğu bir amirin odasını kilitlemesi oradaki polis arkadaşlarının hepsine hırsız demek için mi? Elbette hayır. Tedbir almak için, herhangi bir kötü niyetliye karşı tedbir.
Evet tedbir alıyor ve kapıyı kilitliyor.

Gerekçesi ise kötü niyetliler olabilir. Kimseyi açıkça suçlamıyorsunuz fakat “olabilir” şıkkı sizi tedbir almaya zorluyor. 😌
📌 Hâlbuki NEFSİN ve ŞEYTANIN olabilirlik derecesi çok daha kuvvetli. 📌 O yüzden kardeşim pişman olma ve uzatma o elini. Dünyada olmasa bile ahirette pişmanlık mutlaktır!


.. yine son olarak: Bu ülkenin bayanlarla tokalaşmaması  gerektiğini bilen erkeklere ihtiyacı var ve o elleri geri çeviren hanım kardeşlerime de ihtiyacı var. 😊


Sevdiklerinizle en mutlu ve huzurlu geçirebileceğiniz bir bayram olması duası ile.. Şimdiden Hayırlı Bayramlar. ✨
Allah’a emanet olun. 😇