Normal yaşantınızda hiç yokken, namaza durduğunuz anda, anlatmaktan utanacağınız edepsiz hâller, resimler hatta videolar gözünüzün önünde canlanır. Yani “Manalar kalbden çıktıkları vakit, suretlerden çıplak olarak hayale girerler; oradan suretleri giyerler.”
Vesveseli kişi der ki: “Kalbim ne kadar bozulmuş, bu aşağılık, alçak ve sefil şeyler gözümün önünden hiç gitmiyor, demek ki ben Allah’ın huzuruna layık değilim..” der ve şeytan ise onu bu zayıf damarından yakalar namazdan uzaklaştırır.. Bu vesvesenin dermanı ise şudur:

Bu hâlleri yaşamış ve kurtulmak isteyen arkadaş! Nasıl ki namaz öncesinde yapılan temizliğe, iç dünyamızdaki bir kirlilik tesir etmez, namazı bozmaz, etkisi de olmaz. Aynen bunun gibi birden hayale gelen o görüntüler de ne bir beis, ne bir manevi kirlilik ne de bir zarar kesinlikle yoktur. Yalnız tehlike ise bütün dikkatini vermek ve onları zarar zannetmektir. Korkma o görüntüler senin değil, yani sen Rabb’ine edepsizlik etmiyorsun. (Risale-i Nur/Sözler/21. Söz/ 2. Makam/ 2. Vecih’inin izahıdır yerinden okumanızı da tavsiye ederim.)

Çözüm için ise şu sözleri hatırla:

“Ey maraz-ı vesvese ile mübtela! Biliyor musun vesvesen neye benzer? Musibete benzer. Ehemmiyet verdikçe şişer, ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür. Küçük görsen, küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder. Havf etmezsen (korkmazsan) hafif olur, mahfî (gizli) kalır. Mahiyetini bilmezsen devam eder, yerleşir. Mahiyetini bilsen, onu tanısan gider.”

1. Bölüm: Vesvese, OKB, Takıntı ve Kuruntudan Kurtulmanın Kesin Yolu

2. Bölüm: Namazda Hayale Gelen Çirkin Sözler, Küfürler ve Şeytanın İzlediği Yol

3. Bölüm: Namazda Hayale Gelen Edepsiz Görüntüler, Münafi Edep Çıplak Hâller..

4. Bölüm: Gördüğün En güzel Bir Şeyin Kirli Pis Bir Şeyi Hatırına Getirmesi (Mesela Kabe resmini gördüğünde aklına edepsiz bir durum gelmesi…)

5. Bölüm: Takvalı Olma Zannıyla Gelen Vesveseler (Yaptığım ibadet en iyi olsun derken harama düşülen durumlar…)

6. Bölüm: İman Noktasından Gelen Vesveseler (İnanç ile ilgili konularda şüphelere düşüp içinden çıkamamak…)

4, 5 ve 6. Bölümler için yazarla iletişime geçebilirsiniz. Instagram: iskndrogz571 |  Facebook Hesabım

Konuyla ilgili videolarımız:

Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB)
10 Yıllık OKB Hastasını Kurtaran Garip Olay

Serinin 4. Yazısı İçin Sözler Köşkü Blog’u Takipte Kalın