Namaz kılarken aklıma kötü kötü sözler geliyor acaba nedendir?
Evet en çok rastlanan vesvese türüdür namaza yeni başlayan hemen hemen herkeste görülür fakat bazen içinden çıkılmaz bir hâl alıp, başını secdeye vura vura ya da dilini ısırıp çenesini var gücüyle sıkarak namaz kılmaya kadar gider, hatta namazı bile terk ettirir..

Şeytan bu vesveseyi verirken nasıl bir yol izliyor, gelin bir bakalım:

Şeytan ilk olarak kalbe bir şüphe atar, kalp kabul etmeyip rahat bir şekilde namaza devam ederse, şeytanın attığı şüphe küfre, sövmeye ve edepsiz sözlere döner, hatta bazı pis hatıraları ve çirkin hâlleri aklında canlandırır. Ve namazın ortasında, kişinin aklından ağza alınmayacak derecede küfürler geçer. O küfürlerin ve edepsiz sözlerin de etkisiyle “Eyvah! Ben Rabbime karşı nasıl bir edepsizlik ediyorum derhal namazı terk etmeliyim.” der namazdan çıkar ve ümitsizliğe düşer. Bu durum daha da devam ederse namazı bütün bütün bırakır, gaflete dalar. Bu vesvesenin dermanı ise şudur:

Bu hâlleri yaşamış ve kurtulmak isteyen arkadaş! Telaş etme. Çünkü senin aklından geçenler gerçek bir küfür ya da edepsiz bir söz değil sadece hayaldir, ortada ne bir ses var ne bir hakikat sadece hayal. Hayal kurmanın hiç bir hükmü, geçerliliği olmadığı gibi bu kötü sözlerin hayalinden geçmesi de seni günaha sokmaz çünkü hükümsüzdür. Ayrıca o sözler senin kalbinin sözleri değil çünkü senin kalbin o sözlerden rahatsızlık duyuyor, belli ki kalbe yakın olan Lümmeyi Şeytaniye’den gelen şeytanın sözleri onlar. Vesvesenin asıl zararı ise: “Eyvah!” deyip, hiçbir hükmü olmayan, o vesveseyi yani şeytanın sözlerini kendi sözlerin zannedip, kalben rahatsız olmaktır. Şeytan da zaten bunu istiyor, rahatsız olup namazı bıraksın, huzurdan kaçsın istiyor. Üzülme o sözler senin değil, yani sen Rabb’ine edepsizlik etmiyorsun. (Risale-i Nur/Sözler/21. Söz/ 2. Makam/ 1. Vecih’inin izahıdır yerinden okumanızı da tavsiye ederim.)
Çözüm için ise şu sözleri hatırla:

“Ey maraz-ı vesvese ile mübtela! Biliyor musun vesvesen neye benzer? Musibete benzer. Ehemmiyet verdikçe şişer, ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür. Küçük görsen, küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder. Havf etmezsen (korkmazsan) hafif olur, mahfî (gizli) kalır. Mahiyetini bilmezsen devam eder, yerleşir. Mahiyetini bilsen, onu tanısan gider.”

1. Bölüm: Vesvese, OKB, Takıntı ve Kuruntudan Kurtulmanın Kesin Yolu

2. Bölüm: Namazda Hayale Gelen Çirkin Sözler, Küfürler ve Şeytanın İzlediği Yol

3. Bölüm: Namazda Hayale Gelen Edepsiz Görüntüler, Münafi Edep Çıplak Hâller..

4. Bölüm: Gördüğün En güzel Bir Şeyin Kirli Pis Bir Şeyi Hatırına Getirmesi (Mesela Kabe resmini gördüğünde aklına edepsiz bir durum gelmesi…)

5. Bölüm: Takvalı Olma Zannıyla Gelen Vesveseler (Yaptığım ibadet en iyi olsun derken harama düşülen durumlar…)

6. Bölüm: İman Noktasından Gelen Vesveseler (İnanç ile ilgili konularda şüphelere düşüp içinden çıkamamak…)

4, 5 ve 6. Bölümler için yazarla iletişime geçebilirsiniz.

Instagram: iskndrogz571  

fb.com/esansa10

Konuyla ilgili videolarımız:

Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB)
10 Yıllık OKB Hastasını Kurtaran Garip Olay

1.Bölümü Okumak İçin Tıklayın

3. Bölüm Yarın Sözler Köşkü Blog’da