Artık yeter!

Şeytana uymaya son!

Nefsini ve şeytanı dize getirmek ister misin?

“Bu zamana kadar hep şeytana uydum ama artık yeter, nefsimin öğretmeni olmalıyım.”

demek istiyor musun?

Artık Kur’an’da anlatılan Müslüman mı olmak istiyorsun? (Hiç değilse deneme sürecini başlatabilirsin.)

İşte tüm bu soruların çözümleri ve daha fazlası için lütfen okuyarak sayfa sonuna ilerleyiniz. 😀

İlk öncelikle düşmanımızı iyi tanımak gerekiyor. Bize ne gibi etkileri, tepkileri var bunları bilmemiz gerek ki ona göre savunmaya geçmeliyiz.

Bediüzzzaman diyor ki şeytanın fiili ademdir. Yani bir icraatı yoktur. Şeytan bir bardağı oynatamaz. Bizimle nasıl uğraşır? Bize dürtü verir. Neye en çok meylimiz var, dünya malına mı? Bir dürtü ile dünya malı gözünün önünde. Artık ona müptela olur kalırsın. Artık neye ilginiz varsa… İşin sonunda bizi fasit dairesine alır. İçinden çıkılamayan helazonik bir yapı. Yani nasıl oluyor, şöyle ki:

Gözlerinizin önünde annenizi öldürsem, babanızı öldürsem ama vahşi şekilde paramparça edercesine üzerine de kardeşinizin kafasını koparıp üzerinize atsam 30 saniyelik çılgınca sinirlendiğin anı hisset ve bunu milyon ile çarp, milyar ile çarp ŞEYTAN hep o hâldedir bize karşı.

Yahya İbni Meaz diyor ki:

-Şeytan boştur. Sen meşgulsün. O seni görür. Fırsat kollar. O hile yapmak için seni hiçbir zaman unutmaz. Sen onu unutuverirsin, onun başka planları vardır. O hâlde onunla savaşmalı, tepmelisin. Yoksa sonun felakettir.

Felaket kelimesi çok da fazla ürkütmesin bence, düşünen bir varlığız. Allah’ın izniyle yazı sonunda düşmana karşı önlemlerimizi alıp felaket kısmında olmayacağız inşâAllah. 😉

– Ey ademoğulları (ŞEYTANA TAPMAYIN. ÇÜNKÜ O, SİZİ RABBİNİZ’DEN UZAKLAŞTIRAN BİR DÜŞMANDIR.) diye size emretmedim mi? (Yasin Sûresi- 60)

-Şeytan sizin düşmanınızdır. Siz de onu düşman edinin. ( Fatır Sûresi- 6)

ŞEYTANLA NASIL SAVAŞMALIYIM?

Âlimlerimizin açıkladıklarına göre şeytanla savaşmak 3 yolla olur:

1-  Onun hile ve desiselerini iyi bilmektir. Nasıl hırsız ev sahibinin uyanık olduğunu bildiği zaman eve girmeye cesaret edemezse şeytan da basiretli kimseye hile yapamaz.

2- Onun vesveselerine karşı aldırış etmemek, kalp ile en ufak bir meyil göstermemek ona uymamaktır. Çünkü şeytan ürken bir köpek gibidir. Üzerine saldırırsan azar ve inatlaşır. Geri çekilirsen sakinleşir.

3- Lisan ve kalp ile daima Allah’ı anmaktır. Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) buyuruyor ki: “Şeytanın yanında Allah’ı anmak insan yanında öldürücü bir hastalık gibidir.”

 

ŞEYTANIN ALDATMACALARINI ANLAMININ YOLLARI

İmam Gazali “Abidler Yolu” eserinde diyor ki:

a- Nefse bakılır. Eğer nefs bu düşünce zuhur ettiği anda sevinçle hemen onu yapmak istiyor, sonunu hiç düşünmüyorsa şeytandandır.

b- Eğer nefs neşesiz, isteksiz ve sonunu düşünme yoluna gidiyorsa Allah’tan veya melektendir.

Nefs, şeytanın arkadaşıdır. Mevlana der ki:

“Su geminin içine girerse onu batırır. Altında bulunursa onu yüzdürür.” Yani insan, nefis ve şeytana hâkim olsa derecesi artar, selamete ulaşır. Fakat o iki düşmana mahkûm olursa ilerleyemez, batar.

Nefsi yola getirmek içinde âlimlerimize göre 3 şekilde nefsimizi yola getirilebilir. Bunlar:

1- Nefsin isteklerini azaltmak. Meşrû olmayan istekleri reddetmek.

2- Ağır yük yüklemek yani çok ibadet yapmak suretiyle.

3-Nefsi uslandırma yolunda Allah’tan yardım talep etmekle. Hz. Yusuf buyurur: “Ben nefsimi temize çıkaramam. Çünkü o olanca şiddetiyle kötülüğü emreder. Meğer ki Rabbim esirgemiş ola.” (Yusuf suresi – 53)

Son olarak şeytanın en büyük hilesini söylemek istiyorum. En büyük hilesi kendini kendine tabî olanlara inkâr ettirmesidir. Öyle inkâr ettirir ki kendini mazhar zannedersin. Bir süre sonra öleceğini unutursun, öleceğini hatırlayanlar da ne için öleceğini unutur.

Sevgili okur kardeşlerim, ben size su ile ilgili 10 bin sayfalı bir makale yazsam, açıklasam benim susuzluğumu giderir mi? Gidermez değil mi? Şeytanı da hafife alarak arkasından boş sözler söyleyerek geçiştirerek bu meseleyi bitirmeyecektir.

Velhasıl harekete geçmenin zamanı gelmedi mi? Şurada kaç yılımız, ayımız veya günümüz kaldı? Daha neyi bekliyoruz? Allah samimi tüm tövbeleri kabul edendir. Allah diyor ki “Kulum, sen şer düşünürsen günah yazmam. Hayrına sevap yazarım. Bir kötülük işle bir günah yazacağım ama bir hayır işle 10 sevap yazacağım. Mübarek gün ve aylar da 100 yapacağım, 1000 yapacağım, Kadir Gecesi gelecek 30 bin yapacağım. Tüm bunlar olurken hâlâ günahlarını bir yazacağım.” Sen hâlâ “Allah neden cehenneme gönderiyor?” diyorsun. Kardeşim bir günahla sen cehenneme gitmeyi başarıyorsan biz seni tebrik edelim sonsuz merhametten nasıl istifade edemediğin için.

– Ey insanlar! Yeryüzünde bulunanların helal ve temiz olanlarından yiyin, şeytanın peşine düşmeyin. Zira şeytan serin açık bir düşmanınızdır. (Bakara-168)

Şunu da unutmayalım ki eğer hem Allah’a sığınıp hem de savaştığımız hâlde şeytana karşı koyamıyorsak; bilmeliyiz ki sahibi sırf bizi denemek için onu üzerimize musallat etmektedir. Böyle durumlarda sabır göstermeli karşı gelmekten geri durmamalıyız. Nitekim bazen Allah imansızları imanlılar ile uğraştırır. Çünkü imanlıları imtihan etmek, onlara cihad ve şehitlik zevkini tattırmak için.