Ortalama 70 Sene Değil 1 Dakikadır Ömür!

Yaşadığın an sadece 1 dakikadır.
Bir gün ömrü var diye üzüldüğümüz kelebek yerine bir dakika hayatı olan kendimize üzülmemek niye?
Şu andan öncesi yok ve de şuandan sonrası. Geçmiş artık mazi gelecek ise bilinmezlik. Ama insanoğlu hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamaya talip. İki çift kelimeydi Abdul Muttalip’i kurtaracak. İki nefesti bir dakika ömürden, Sonsuz mutluluğa çıkartacak. Vakit, nakittir diyorlar.

Vakit en değerli nakittir. Her şeyi kaybedip kazanabilirsin ama geçip giden yılları asla. İnsanoğlu hayatına dikkatle baksa o zaman anlar ki paranın, pulun, evin, arabanın, petrolün hiçbirinin Zamana karşı bir değeri yok. Kazanmak için çaba harcanacak tek şeyin zaman olduğunu anlar. Ne savaşlar geldi geçti, ne katliamlar. Çile çeken de şuan toprak, çileyi çektiren de.

Hani nerede fark ? İşte bu yüzden olmalı sonsuza kadar iyisiyle kötüsüyle yaşamak. Sanki hiç ölmeyecekmiş gibi yapılan planların tek sonucu yine ölüm oluyor. Herkesin sonu aynı olan bu dünya filminde başrol sensin. Ama bir gün “The End” yazacak. Bunu film bitmeden önce bilmelisin. Evet geçmiş artık mazi, gelecek ise gelecek mi bilinmez. Ancak hiç bitmeyecekmiş gibi dünyaya sarılır insan. Bunu hep unutur: “Acaba sırf dünya için mi yaratılmışsın ki bütün vaktini ona sarf ediyorsun?”

Bir köşe yazısında yaşı 120’nin üstünde birisi Azrail beni unuttu demişti. Bu mümkün olsa, eğer ölümü öldürüp kabir kapısını kapatabiliyorsa insan istediğini yapsın, yoksa kendisinden istenileni yapsın. Aksi halde gemi batarken güvertede keman çalıp bomboş geçirdiği hayatında ölümünü beklerken bulacak kendini. Titanik için de “Yaratıcı bile batıramaz!” demişlerdi. Bak ne hale geldi. Aklının başına gelmesi için illa buz dağına çarpman mı gerekli?

Düne tövbe, bugüne secde, yarına dua yakışır. İnsanoğlu kendine yakıştıramadığı şeyleri duymak istemez. O halde sana yakıştığı gibi ol. Allah’a emanet ol.

Paylaş

İlk yorumu neden sen yapmıyorsun?