Peygamber Meslekleri

0

Peygamber Meslekleri

Kur’an-ı Kerim’de isimleri zikredilen peygamberlerin her birileri bir veya birkaç dünya işiyle meşgul olmuşlar ve geçimlerini bu şekilde sağlamışlardır. Böylece hem insanlara güzel ve faydalı meslekleri öğretmişler, örnek olmuşlar hem de insanlara boyun bükmekten kurtulmuşlardır. Bundan dolayı da “tevhid” akidesini kimseden korkmadan savunmuşlardır.


Evet, peygamberler dahi “Biz Allah’ın elçisiyiz, insanlar bize hizmet etmeli.” diye düşünmeyip; “Biz insanlığa nasıl hizmet ederiz?” derdine düşmüşlerdir.


Necm Sûresi 39. ayette “Kişiye ancak çalıştığının karşılığı vardır.” buyuran Rabb’imiz, bu ayette ter döküp emek sarf eden ile tembel tembel oturanı asla bir tutmayacağının haberini veriyor.

Şimdi sırayla peygamber mesleklerini inceleyelim. Bakalım hangi peygamber hangi yaptığı işi ile bize örnek olmuştur. 😉

📌 Hz.Adem (a.s): İlk ziraat mühendisi ve çiftçiydi. Dünyaya gönderildiği ilk dakikalardan itibaren ekip biçmeye başlamış, tarımcılığın temellerini atmıştır.

📌 Hz.İdris (a.s): İğneyi ilk icat eden, ona delik açan, iplik geçiren olduğundan terzilerin piri sayılır. Ömrünü parmağında yüksük, dikiş makinesinin başında geçirmiştir.

📌 Hz.Nuh (a.s): Marangozların, gemicilerin ve barbarosların piridir. Gemiciliğin temellerini atmıştır. 5 bin sene sonra insanoğlunun son teknolojisiyle yaptığı devasa Titanik bile batmış, onun yaptığı gemi tufanda bile batmamıştır. Hayatın sürdürülmesinin garantörlüğünü yapmıştır.

📌 Hz. Salih (a.s): Sürülerle develer yetiştirirdi. Sütlerini hem içer hem de satıp dünyalığını temin ederdi. Salih peygamberin devesi meşhurdur.

📌 Hz. İbrahim (a.s): Kabeyi yeniden inşa edişiyle, Hz. Süleyman (as)’a ve Mimar Sinan’a önderlik etmiştir.

📌 Hz. İsmail (a.s): Kara ve deniz avcılığı ile geçimini sağlardı. Avcıların piri sayılır. Yetmiş dil bilirdi. Tercümanların da piridir.

📌 Hz. İshak (a.s): Çobandı.

📌 Hz. Yakup (a.s): Çobandı. Hayvancılığı yaymış ve geliştirmiştir.

📌 Hz. Yusuf (a.s): Saati ilk icat eden, toprak mahsulleri ofisini ilk defa kuran, bolluk zamanında depolamayı, kıtlık zamanında halka dağıtmayı düşünen bir peygamberdir. Rüya tabirciliği de yapmıştır.

📌 Hz. Eyyub (a.s): Ziraatçiydi.

📌 Hz. Zülkilf (a.s): Ekmek pişirirdi. Fırıncıların piriydi.

📌Hz. Yunus (a.s): Balık avlayıp geçinirdi.

📌Hz. Üzeyr (a.s): Bahçıvandı. Meyve ağaçlarını ilk defa aşılayan, fidan yetiştiren, budama işlerini insanlara öğretendir. Bağ ve bahçe ile uğraşanların piridir.

📌Hz. Davud (a.s): Demir ustasıdır. Savunma sanayinin temellerini atmıştır. İlk zırhı kendisi üretmiştir, insanlığın hizmetine sunmuştur.

📌Hz. Süleyman (a.s): Emir, hükümdardı. Sazlardan zenbil yapmıştır. Bakır madenini ilk işleyen odur. Çalışmayı çok severmiş ve etrafındakilerin de boş durmasından haz etmezmiş. Emrindeki cinleri dahi 24 saat çalıştırmıştır.

📌Lokman Hekim: Adı üzerinde doktor.

📌Hz. Musa (a.s): Hem çoban hem duvar ustasıdır. 2 mesleği birden ustaca ifa etmiştir. Hz. Şuayb’a hizmetçilik etmiştir. Bir büyüğe hizmet etmek de peygamber mesleklerinden biridir.

📌Hz. İsa (a.s): Avcıydı. Av aleti ile geçimini temin ederdi. Avcıların piriydi. Aynı zamanda doktorların da piriydi.

📌Hz. Muhammed (a.s): Küçük yaşlarda çobanlık yapmış. Daha sonraları ise ticaretle uğraşmıştır. Cihadla meşgul olmuştur.

Paylaş

İlk yorumu neden sen yapmıyorsun?

Bunları da okumalısın