Selamün Aleyküm kardeşim,
“İman hakikatlerini tüm dünyaya duyurma yolunda sen de bizimle kaleminle var mısın?”

Sözler Köşkü Blog sayfamız bu amaç üzere kurulmuştur.

Yeryüzünde çok kötülük var dediler. Biz iyiye hasret göklere baktık. Göğü yaratan güneşsiz bırakır mı hiç? Biz o güneşin aydınlattığı yolda ebede hasret, ebede müştak yürürken Resûlullah sallallâhu aleyhi vesellem’in ayak izini gördük. O zaman gitti her korkumuz. İnandık, kesin delillerle her sözüne. Yeryüzünde çok kötülük var dediler ya hani, Kur’an Güneşi o aydınlattı göz yanılması canavarları… Biz o Güneşin yolunda başka karanlık yüreklere ışık yetiştirmek için çıktık yolumuza. Hayır, “bize ne” diyemezdik. Çünkü ayak izini takip ettiğimiz gül kokuludan öğrendik “bize ne” değil “bizimle!” demeyi. Beraber geçmeliydik o boğucu yerinden kum saatinin, dünyadan ahirete akarken zaman…
İslâmî, felsefî, bilimsel sorulara beraber cevap aradığımız bu yolda, akılla bilimle mantıkla iman ettik Rabbimiz’e. İlk emre aşık olduk, okuduk; baktık ki “Okumak bir şeydir ama her şey o bir şeyden çıkıyor. “

Eğer sen de “bizimle!” bu yolda yürümek istersen hakikat içeren yazılarınla katkıda bulunabilirsin.

Eğer yazını göndermeye karar verirsen bununla birlikte yazacağın bir yazıda sana yol gösterecek birkaç ipucumuz var:

  • Yazılan yazıda paragraflar belli bir düzende olmalı. Yazıda giriş, gelişme, sonuç bölümleri dikkate alınmalı. Aralarında mana ve alaka bakımından kopukluk olmamalı, yazı bir bütün olarak birbirini tamamlayıcı olup gereksiz cümlelerden ve fikirlerden kaçınılmalı.
  • Yazının içeriği cevabı aranılan bir soruya net cevap verecek ya da açıklanmak istenilen konuyu net olarak açıklayacak şekilde olmalı.
  • Yazı belli bir bilgi birikimini, araştırmayı ve dilbilgisini esas almalı. Bilhassa anlatılan konu ayet, hadis, Risale-i Nur gibi tefsirlerle desteklenmeli, kaynak belirterek bilgilerin sağlamlığına dikkat edilmeli.
  • Belli bir bilgi birikimi gerektiren konularda “bence” dilinden gerektiği gibi sakınmalı ve hakikatlerin izahında (özellikle imani meselelerde) söylenen cümlelerin ilmen doğruluğuna ve desteklenmiş olmasına özen gösterilmeli, hakikatlere gölge edecek şahsi fikirlerden ve ifadelerden kaçınılmalı.
  • Başı sonu belli olmayan cümle ve paragraflardan kaçınılmalı.
    Rabbim bu yolda bizleri muvaffak etsin…

Yazını iletisim@sozlerkosku.com mail adresimize gönderebilirsin.

Sözler Köşkü Blog Ekibi