Özgürlük perdesi altında dehşetli bir esarettir enaniyet. İnsanı olduğu gibi değil de olmak istediği gibi davrandırır, sanki birer uzaktan kumandayla yönetir insanı.

Gün gelir kişiye, kendi kendiyle konuşurken ayağa kalkmasını emreder. 😊 Ne olduğun gibisindir bir süre sonra ne de göründüğün gibi. Diyor ya Bediüzzaman: “İnsanda en tehlikeli damar, enaniyettir ve en zaif damarı da odur.” diye. Hacıyatmaz gibi kendisine dokunulduğu an yerinden fırlar bir damardır bu. İnsanoğlunun insanlıktan çıkıp hayvan olmasına açılan kapıdır.
Enaniyet hayvanlıktan, cahillikten gelir esasında. Efendimiz (a.s.m) hakkında ne diyordu cehaletin babası: “Ben onun peygamber olduğunu biliyorum, fakat neden o?” İşte adamı Ebu Cehil yapacak kadar aşağılara çeken dehşetli bir damardır bu.

Hayatımızı yönlendiren benlik duygusu bakalım günümüzde nasıl zuhur etmiş:
Son sözü söyleme hastalığı. Yine menbaı enaniyet olup günümüzde her kesme yayılmış bir kanserdir bu. Ve bunun kıskacına düşmüş bir insan öldürmeye dahi meyledebilir. Buna kişilik bozukluğu da dense yeridir bence. Yahut eksik kalmış bir beslenme duygusu. Bu her zaman siyaset ortamında çıkması gereken bir şey değildir de ha! Günümüz konuşmalarında sıkça rastlanılabilir. Bazen nokta değil, virgül olmak gerek. Tevazu göstermek gerek. Öyle ki yeri gelir de hiç konuşmamak gerekir. Susmayı bilmeli insan konuşmadan önce. Çünkü konuşmayı bilmek susmayı bilmekten geçer. Görünmeyen gizlilere; derin cevherlere sesle, yankıyla ulaşamaz bir kişi. Susmaktır en derine dalmak. En yükseğe kanat çırpmak. Günümüzde kaç mânâ sahibi insan kalmıştır bu hastalıklılara bakıp da iç geçiren. Susmak gerek. Gözlerin keskin bir kıvılcım gibi kalkması için. Ciddiyet için. Cevher için. Boş ses çıkaran insan, vuracağı ceylanı kaçırır. Bu boş kimsedir. Kimisi de vardır çıkardığı sesle kuşu avına düşürür. Bu kurnaz insandır. Kimisi de vardır ki sessizce avının ruhunu kemiklerinden çeker. Bunu vuracağı av dahi anlamaz. Çünkü onun silahı susmaktır.
Eminim bir çoğumuz bu hastalığı bünyemizde barındırıyoruz. Kendimizde veya herhangi birinde bunu görmekse zor olmasa gerek. Zira içinde bir cehennem bulundurur böyle bir insan. Bu cehennemin alevlerini size bakan gözlerinden görebilirsiniz. Gelişmiş toplumlarda daha fazladır bu tür insan sayısı. Zira onların enaniyet yapmak için fazladan sebepleri vardır. Zamanla paralel olarak artıyorlar ya da artıyoruz herhâlde. Bir düşünürün dediği gibi ”Dünya nüfusu arttıkça, insan sayısı azalıyor.” Bu dehşetli enaniyet asrında biz insan kalmak için elimizden geleni yapalım.

 

Allah’a emanet olun…


İnsanda Neden Benlik, Ego, Enaniyet Var ?