Dünya madem fânidir.
Hem madem ömür kısadır.
Hem madem gayet lüzumlu vazifeler çoktur.
Hem madem hayat-ı ebediye burada kazanılacaktır.
Hem madem dünya sahibsiz değil.
Hem madem şu misafirhane-i dünyanın gayet Hakîm ve Kerim bir Müdebbiri var.
Hem madem ne iyilik ve ne fenalık, cezasız kalmayacaktır.
Hem madem  لَا يُكَلِّفُ اللّٰهُ نَفْسًا اِلَّا وُسْعَهَا  (“Allah kimseye gücünden fazlasını yüklemez.”) (1)
sırrınca teklif-i mâlâyutak yoktur.
Hem madem zararsız yol, zararlı yola müreccahtır.
Hem madem dünyevî dostlar ve rütbeler, kabir kapısına kadardır.

Elbette en bahtiyar odur ki: Dünya için âhireti unutmasın, âhiretini dünyaya feda etmesin, hayat-ı ebediyesini hayat-ı dünyeviye için bozmasın, malayani şeylerle ömrünü telef etmesin; kendini misafir telakki edip misafirhane sahibinin emirlerine göre hareket etsin; selâmetle kabir kapısını açıp saadet-i ebediyeye girsin.

~Risale-i Nur | Gençlik Rehberi

O kadar sevdiğin gençlik, hayat, vazgeçilmez sandığın günahlı zevkler gün gelecek senin elinden çıkacaklar. Ve günahlarını sana bırakıp boynuna yükletecekler. Hiç ölmeyecek gibi yaşıyorsun ya hani, biliyor musun, öleceksin. Ama başrolü oynadığın bu hayat filminin sonu ölümle bitmiyor. Ve sen bunu unutuyorsun. Sonsuz var. Hem de nasıl bir sonsuz olacağına sen bu dünyadaki seçimlerinle karar vereceksin. Cennet gibi bir sonsuzu kazanacak ya da kaybedeceksin, farkında mısın? Fark et ve haydi bir şeyler yap. Bir şeyler yap da hayat hikayenin son cümlesi “sonsuza kadar mutlu yaşadılar” olsun. Mesele bu dünyada ALLAH demek, öbür dünyada her türlü dedirtirler. Dostum, öbür tarafta hesabı ödeyemezsen bulaşık yıkatmıyorlar.
Sonsuz var, dünya seni kandırmasın!

Ölmek üzere olana bir bardak su, boğulana derin bir nefes gibi. Kaybolmuş hissederken ” buyur kardeşim al sana doğru yol ” diyen, sopsorunlu bir hayatta Allah’ın izniyle sorunsuzluğa vesile olan yer… Buradan geçerken kalıcı olmaya niyetlenip gittiğin yolu unutacaksın bea!

Bir yerden başlaman gerek her şeye… Gel, buradan başla.

Dertlerinin var bir çaresi, burası SÖZLER KÖŞKÜ!


(1) Kur’an-ı Kerim | Bakara Suresi  | 286.Ayet Meali