Sünnet-i Seniyyeye İttiba

0

Peygamberimiz Muhammed Mustafa (sallallahu aleyhi vessellem), Allah (subhana ve teala) tarafından alemlere rahmet olarak gönderildi. Bu yüzden,  sünnetleri takip etmek , bizi Allah’a (c.c) yönlendirir ve sonsuz mutluluğa ulaştırabilir. En önemli kısmı, sevgili Peygamber Muhammed (sallallahu aleyhi vessellem)’in hayatı ve deneyimleri onların doğaları gereği uygulanması son derece kolaydır…

Üstadımız Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’de Sünnet-i senniye ile alakalı şu ifadeleri kullanıyor.

Eğer Allah’a muhabbetiniz varsa, Habibullaha ittibâ edilecek. İttibâ edilmezse, netice veriyor ki, Allah’a muhabbetiniz yoktur. Muhabbetullah varsa, netice verir ki, Habibullahın Sünnet-i Seniyyesine ittibâı intaç eder. Evet, Cenâb-ı Hakka iman eden, elbette Ona itaat edecek. Ve itaat yolları içinde en makbulü ve en müstakimi ve en kısası, bilâşüphe, Habibullahın gösterdiği ve takip ettiği yoldur.”(1)

PEKİ NEDEN SÜNNETLERİ TAKİP ETMELİ?

Sünnetleri takip etmenin faydaları ve ehemmiyeti Kuran’ın bu kesin ayetinde açıkça sıralanmıştır.
“De ki, siz gerçekten Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok esirgeyici ve bağışlayıcıdır.”
(Ali İmran Suresi, 31. Ayet)

Ayrıca sünnetleri takip etmenin Dünyevi Faydaları da inanılmaz derecede çoktur…
Ve hepsinde birbirinden Hikmetli yararlarını görmekteyiz. 🙂
Mesela Efendimiz’in (a.s.m) birkaç Sünnetini inceleyelim.

1 – YEMEĞE TUZ İLE BAŞLAMAK

Yemeğe tuz ile başlanırsa beyin tarafından gönderilen bir uyarı sayesinde midede mukus sıvısı salgılanmaya başlar. Bu mukus sindirimi kolaylaştırıcı bir tabaka oluşturur ve midenin sindirime hazırlıksız yakalanmamasını ve dolayısıyla yorulmamasını sağlar. Mide ağrıları, hazımsızlık ve sindirim problemleri için soda yerine, Efendimiz’ in bu güzel sünnetini şiddetle tavsiye ediyorum. 🙂

2- Yemeği Sol Ayağı Katlayıp Sağ Ayağı Karna Çekerek Ve Oturarak Yemek

Bu pozisyonda yemek yemek, su ile doldurulmuş balon şeklinde olan midenin çıkış kısmını kapatarak yenilen gıdanın tam sindirilmeden bağırsaklara kaçmasını önler ve midenin erken dolmasını sağlar. Çağımızın modern vebası olan “Obezite” ile mücadeleye de yine Efendimizin güzel sünneti yetişiyor 🙂

3- Yemek Arasında Su İçmek

“Su içsem yarıyor” diyen kardeşlerimiz muhtemelen suyu içmek konusunda zamanlama hatası yapıyor 🙂 Zira yemeğin ortasında içilen su gıdaların sindirilmesine ve gerekli vitaminlerin emilmesine katkıda bulunuyor. Bu da midede doygunluk hissi oluşturarak az yemeye vesile oluyor. Bu sünnetimiz de bize hem yüz şehit sevabı veriyor, hem de fit ve sağlıklı bir Müslüman olabilmenin en kolay yolunu öğretiyor. 🙂

4- Diş macunları onlarca bileşenden oluşan kimyasal deterjanlardır. Diş fırçaları ise kanserojen maddeleri içeren birer plastik. Oysa misvak tamamen doğal özlerden oluşan ve ağızdaki (sadece) zararlı mikroorganizmaları bloke eden, yararlı mikroorganizmalara müdahale etmeyen, diş çürümesini engelleyen en iyi diş temizleme vasıtasıdır. İlginç olansa tüm bunları 1400 sene evvel, hiç kimya dersi almamış olan ve hatta okuma yazma bile bilmeyen Nebiyyil Ümmi Efendimiz’ in Sallallahu Aleyhi Vessellem bilmiş ve biz ümmetine asırlar önce tavsiye etmiş olmasıdır.

5- Uyurken Sağ Tarafa Dönüp Yatmak

Kalbin üzerine yani sola yatıldığında, kalp sıkışır, ağrır ve rahat çalışması engellenir. Sağ tarafa doğru yatılması kardiyovasküler sistemimizin çok daha iyi çalışmasını ve kalbimizin yeni günün temposuna çok daha dingin ve kolay bir şekilde ayak uydurmasını sağlar.

Evet, Madem Efendimizi (a.s.s) seviyoruz o halde ona uymamız elzemdir. Çünkü insan tanımadığı bir Şahısı sevemez. Fiilinde göstermesi gerekir. Aksi takdirde bu sözler lafta kalır…

ÖYLEYSE SÜNNETİ HAYATIMIZIN BAŞ UCUNA KOYALIM. 🙂

Ve Sünnetleri sistematik bir şekilde hayatımızda tatpik edelim. Şöyle ki;

· Sünnetleri belirle
· Sünneti takip etmek için ödülünün ne olduğunu bil
· Eylemi yapmak için sana hatırlatacak etkili bir tetikleyici bul

Her gece uyumadan önce abdest alma sünnetini hayata geçirmek istediğini söyle. Döngü şu şekilde görünebilir :

Eylem: Her gece uyumadan önce abdest al.

Ödül belirle: senin için bir melek tarafından affedilmen istenecek. Hadise göre “her ne zaman bir kul gecesini günahlarından arınmak için harcarsa, melekte onun için gecesini harcar, yatağa dönmeden önce gece boyunca melek der ki “Allah’ım kulunu affet, uyumaya gitmeden günahlarından arındır.” ( Teberani )

Tetikleyici: Yatağa girmeden önce yaptığın son şeyi belirle. Örneğin, dişlerini fırçalamak.

Bunu tetikleyici yap, bundan böyle kendine söyle, dişlerini fırçaladıktan sonra abdest alacaksın.

GÖRSEL HATIRLATICILAR AYARLA

” Sen öğüt verip hatırlat. Çünkü, hatırlatmak müminlere fayda verir.”
(Zariyat Suresi, 55. Ayet)

Biz insanlar görsel varlıklarız ama modern toplumlarda sık sık dış dünyada -çevremizdeki pornografik ve materyalist reklamlar gibi- her ne görüyorsak bizi günaha ve ahlaksızlığa çağırıyor. Buna karşı gelmenin tek yolu, bakışlarını faydalı bir yolda kullanmaktır. Sana iyiliği hatırlatanlara bakarak, hayata geçirebileceğin sünnetler gibi. Evinde yada iş yerinde, takip etmek istediğin sünnetlerin görsel hatırlatıcılarına doğru bak. Bunlar basit post-itler (notlar) yada karmaşık İslami bilgi kağıtları olabilir.

Bu yollardan ayrı, hayatına sünnetleri dahil etmek için pek çok yol var. Yorum bölümünde önermekten çekinme ve bu başlıkta verilen tavsiyeleri denemeyi planlıyorsan, sonra yine gel ve senin için nasıl işe yaradığını bize söyle.

Allah (subhana ve teala) sünnetleri hayatlarıma dahil edebilmemiz için biz yardım etsin. Böylece, O’nun sevgisini ve affını kazanır ve en sonunda hem dünyada hem ahirette başarılı oluruz. Amin!

Paylaş

İlk yorumu neden sen yapmıyorsun?

Bunları da okumalısın