Tesettürsüz Kapalılar

15

Siz hiç bir hayra vesile oldunuz mu?
Bir arkadaşınızı tutup kolundan “Hadi be oğlum gidelim kılalım şu namazı veya şu yaşlı teyzenin torbalarını hadi evine taşımaya yardım edelim mi?” gibi şeyler mesela.

Peki ya şerre?
Birinin gıybet etmesine mesela?
Ya da bir arkadaşınıza haram bir birlikteliğine neden olmuşluğunuz var mıdır?

Bunlar gibi şeyler düşünürken şu hadis aklıma takıldı durdu:
“Sebep olan yapan gibidir!”

Bu hadis ya çok bilinmiyor ya da (Haşa) umursanmıyor. Neden böyle dedin derseniz “Sözde Tesettür” konusunu açmak istiyorum. Biliyorum zorunuza gidecek bu diyeceklerim ama emin olun Allah rızası için, sizin iyiliğiniz için.

Bir muhafazakâr(!) moda dergisinde demiş ki: “Önemli olan modayı tesettüre uydurmak.” Hadi oradan haspam! Zaten o sözde muhafazakâr moda dergileri “Tepki almadan en çok ne kadar açılabiliriz.” diye mi kuruldu onu da hiç anlamıyorum.

Şimdi gelelim Tesettürlü müyüz? Değil miyiz?

Tesettür: örtünmek, gizlenmek, dikkat çekmeden Allah rızası için kapanmaksa acaba o şalı bonesiz bol bol takıp, saçları sözde istemeden(!) göstermek; streç pantolonu giyip, üstüne kısa bir şey giyip, vücut hatlarını ortaya çıkartıp, makyajından kaçınmayıp, hatta badana seviyesine getirtip, rengârenk, trafik lambası gibi gezip, normalde çekemeyeceği ilgiyi o şekilde çekip, erkek arkadaşıyla, erkek kuzeniyle kol kola gezip, bir cafede kahkaha ata ata gülüp, bütün ilgileri üstüne toplayıp, sosyal medyada boy boy fotoğraflar paylaşıp, haramı helali gözetmeyip, bir de dini kendine göre yorumlayıp “Ama benim kalbim temiz en azından kapalıyım.” diye kendini kandırıyorsan bir kez daha mı düşünsek he?

Böyleysen eğer Allah hidayet versin önce bana sonra size ama şimdi asıl tehlikeli olan kısma girelim mi?

Bak kardeşim!

Şimdi sen tesettürlü olduğunu iddia edip, insanlara bunu empoze edip, aslında tesettürle alakan yok ya, karşıt görüş de olan biri “Ya bu tesettürlüler var ya hepsi böyle, kapalılar ama içi seni, dışı beni yaka, alayı yapmacık bunların.” diye gıybet yapmasına sebep olursan kimler senin yüzünden bu lafa maruz kalıyor hiç düşündün mü?

Hz. Hatice de, Hz. Fatma da, Hz. Aişe de ve daha bir sürü mübarek insanın gıybetinin edilmesine vesile oldun. Yazının başındaki hadisi hatırlayalım mı tekrar “Sebep olan yapan gibidir!” Peki, gıybetin kul hakkı olduğunu mu unuttuk acaba?

Sen o tarz tesettürlüyüm diye gezerken, bu gıybetin yapılmasına sebep olduğun için o gıybeti yapmış gibi olduğun için bunun hesabını nasıl vereceksin hanım kardeşim? Gıybetin ateşin odunu nasıl yiyip bitirdiği gibi bütün salih amellerini yer bitirir olduğunu mu unuttuk?

Bunları söyledikten sonra erkeklerin göz kapaklarının tesettür olduğunu yine hatırlatmak lazım. Çünkü biliyorum bunu okuyan hanım kardeşlerim, ablalarıma erkeklerin hepsi çok mu düzgün sanki diyecekler ve haklılar…

Bu yüzden ben de, erkek kardeşlerim ve abilerimin de kendi tesettürlerimizi hakkıyla yerine getirmeliyiz. Unutmamalıyız ki aynı gıybetten biz de sorumluyuz.

Rabbim onun razı olduğu, O’nun rızasını kazanan kullardan eylesin hepimizi. İnşâAllah en yakın zamanda hatalarımızın farkına varıp, en hızlı şekilde tövbe edip, hatalarımızı düzelten kullardan olalım. Hakkınızı helal edin.

Selametle…

Paylaş

15 yorum yapılmış. Sende yap :)

 1. Avatar
  İsimsiz 22 Ekim, 2020 at 13:52 Reply

  Keşke herkes okusada anlasa yemin ediyorum bu dönemde kapananlar modadan başka bir şey düşünmüyorlar açıklar için zaten hiç bir şey diyemem vücudu ortaya döküyorlar

 2. Avatar
  Yaprak 10 Mayıs, 2020 at 13:20 Reply

  2 saattir aralıksız okuyorum bu yazıları ben hayatımda bu kadar güzel mühteşem birşey görmedim bunları yazan paylaşan okumamız vesile olan her kimler varsa Rabbim iki cihanda razı olsun inşAllah

 3. Avatar
  Anonim 28 Ağustos, 2019 at 00:42 Reply

  Elinize yüreğinize emeğinize sağlık o kadar güzel etkiliyici bir yazı ki Allah sizden ve sizin gibilerden ebediyen razı olsun INŞALLAH.

 4. Avatar
  Alisa 1 Ağustos, 2019 at 00:37 Reply

  Okurken gözlerimde yaşlar döktü çok üzüldüm sen anlatirken beni anlatmış gibi hisler geldi Allah iraazi olsun kardeşim helâl olsun can kardeşim ALLAH senden iraazi olsun

 5. Avatar
  Nimet 9 Ocak, 2019 at 11:27 Reply

  Çok güzel yazmışsınız. Aynen durum bu. Üzülerek görüyoruz. Allah hepimize hidayet versin.

 6. Avatar
  B-Max 7 Aralık, 2018 at 18:15 Reply

  abi tam benim söylemek duyurmak beyan etmek istediğim şeyleri yazmışsın Allah sizlerden razı olsun kardeşim

 7. Avatar
  misafir 10 Mart, 2018 at 09:30 Reply

  Çok güzel bir yazı olmuş. Özellikle cennetmekan annelerimizi temsil ettiğimiz bakış açısı yazının bamteli olmuş. Emeğinize,yüreğinize sağlık. Selametle.

 8. Avatar
  Muraymre 10 Temmuz, 2017 at 16:28 Reply

  O kadar duygularıma tercüman ki bu yazı, diyorum ben de mi yazarı olsam blogunuzun :). Çünkü hep bu konuya dokunmak istiyorum ama kaç kişi okuyacak, 3 5 kişiden daha ileri kime ulaşacak. Çok iyi olmuş ama kısa olmuş. Elinize sağlık, gönlünüze bereket.

 9. Avatar
  Misafir 28 Mayıs, 2017 at 01:32 Reply

  Harika!! sonuna kadar haklisin abi..ne yazıkki tesettursuz kapalilar var etrafımızda..arkadaşlarımız bile var..ama şimdi biz onları uyarsak kuser,darilirlar haklı gibi:(
  Gerçektende abi, tesetturu nasıl bozabiliriz diye dusunenler onu modaya taşıdı ve insanları
  “tesettur giyim” basligi altında tesettürsuzlestirdiler:( Allah sonumuzu hayreylesin..Aliah boyle insanları ıslah etsin:(

 10. Avatar
  Kader 5 Eylül, 2015 at 00:18 Reply

  Duamız olsun insaAllah. Rabbim tesettürü bilinçli bir sekilde yaşamayı nasip etsin. Yazınız cok güzel tebrik ederim.

Yorum Yap