ÜNİVERSİTE VE LİSELİLERİ SEVİNDİREN HABER

ÖSYM’den yeni bir duyuru

mu

var

acaba?

Yeni bir düzenleme mi geliyor?

“Bir bakayım neymiş, içim rahat etsin.” diye düşünüp bu başlığa tıklayanlara selam olsun.:)

Bir bak bence de…

Çünkü çok önemli haberler var; hatta tercih sıralamasını yaparken o istediğin okul kodunu doğru kodlamaktan, sınav yerini Google maps’ten bin kere incelemenden bile daha mühim, düşün artık.

Hayatımızda çok yoğun bir eğitim dönemini kapsıyor 14-22 yaş aralığı hatta bunu esnetirsek 28 yaşa kadar yoğun bir tempomuz var diyebiliriz gayet… Bu yaş aralığında epey sınava giriyoruz, bolca başvuru yapıyoruz oraya buraya. Sınavlar, öğrencilik, dersler, lise, üniversite falan filan derken es geçtiğimiz bir mevzu var ama bu süreçte…

İyi bir lise ya da süper bir bir üniversite kazanma/kazanmış/ kazanacak olma ihtimalinden daha değerli bir “hazineye” sahip olduğunuzu hatırlatmak istiyorum size.

Elinizde eş değeri olmayan bir hazine var!

Adı ne mi?

Adı: gençlik.

Evet gençlik! Bunu çok monoton bir edayla okumayın.

Ahir zaman gibi “dehşetli” bir asırdayız, kanımıza işliyor bu devirde haramlar, yani şartlar ağır; asr-ı saadet değil şu âlem maalesef.  İmam Rabbani Hazretleri buyuruyor ki: “Gençlik çağı, nefsin kaynadığı, şehvetlerin oynadığı, insan ve cin şeytanlarının saldırdığı bir zamandır. Böyle bir çağda yapılan az bir amele, pek çok sevap verilir.” Bire bin hazine veren bir Rabbimiz var peki ya şartların zorlaştığı bir asırdaki bire, kaç hazine vermez ki… Aklını kullanan için -ve eğer gençse kişi- bulunmaz bir fırsat var elinde. Büyük bir sınavı başarıyla tamamlamaya gayret ederek sonunda süper bir ödül kazanabilir!

Değerini gerçekten biliyor muydunuz genç olmanın? Gençliği pek çok kez müjdeleyen bir rehberiniz var desem…

Efendimiz (a.s) buyuruyor ki:

“İnsanlar içinde Yüce Allah’ın en sevdiği kimse, kötülükleri terk edip, iyiliklere yönelen gençtir.” (1)

Muazzam bir iltifatla karşı karşıyayız! Defalarca okuyun lütfen…

Dahası …

Allah meleklere karşı ibadet eden genci över ve şöyle der: ‘Bakın şu kuluma, nasıl da benim için kendi istek ve arzularını bırakmıştır.’” (2) 

Yani gençlik çağı “kazanç çağı” bitmedi:

Efendimiz(a.s) buyuruyor ki: “Yedi sınıf insan vardır ki Allah onları başka hiçbir gölgenin bulunmadığı Kıyamet gününde, arşımın gölgesinde gölgelendirecektir.” Ve o yedi gruptan biri ‘Allah’a ibadet ede ede büyüyen genç…’” (3) bu muhteşem bir haber değil mi sizce de?

“Tövbe güzeldir fakat gençlerde olursa güzeldir.” (4) Eee daha ne olsun?

Şimdi soruyorum böyle bir nimet karşısında namaz kılmamak, haramlara devam etmek, ibadetlerle alakalı olmamak nasıl bir ahmaklıktır?

İnsanın okullar bitirip dünyaya ne için geldiğini bilmemesi kadar acı bir tablo yoktur hele ki gençliği kibritle kendi elleriyle yakan insan için ne söylenebilir ki…

İşte bizden isteneni yapmak için en hoş, en bereketli, en verimli zamanındayız hayatımızın. Her gün hayatımızda Kur’an olmalı, Rabbimizin kelâmını anlamak için tefsirler okumalıyız (Özellikle bu asra hitap eden muazzam bir tefsir olan Risale-i Nur eserlerini), namaz kılarak ruhumuza nefes aldırmalıyız, haramlar bizi rahatsız etmeli artık yoksa bizim için tutunacak dal yok demektir. Bu da ahir zamanın kasvetli atmosferine kapılmak, sefalette sürüklenmek için gayet yeterli bir sebep zaten.

Bediüzzaman Hazretleri çok güzel bir ifadeyle buyuruyor ki:

“Sizdeki gençlik kat’iyyen gidecek! Eğer siz daire-i meşruada kalmazsanız, o gençlik zayi olup başınıza hem dünyada, hem kabirde, hem âhirette kendi lezzetinden çok ziyade belâlar ve elemler getirecek!
Eğer terbiye- i İslâmiye ile o gençlik nimetine karşı bir şükür olarak iffet ve namusluluk ve taatte sarfetseniz, o gençlik manen bakî kalacak ve ebedî bir gençlik kazanmasına sebep olacak.” (5)

O zaman bir şeyler değişecek; hedef, güzergâh belli şimdi hareket zamanı!

Ahir zamanda genç olmak, ateşler içinde olmaktır. Ahir zamanda mü’min genç olmak, ateşler içinde yanmamaktır.

Bismillah o zaman yeniden başlamaya, haberler alındı ne de olsa.

Hadi bakalım!

 

Dipnot:

 • Ebu Davut, Salât, 26
 • Kenzu’l-Ummal, 43057
 • Buhari, 4:88, Hadis No:4645
 • Deylemi, 4:378, Hadis No:5685
 • Risale-i Nur, Sözler, 13. Sözün İkinci Makamı

 

 

Paylaş

5 yorum yapılmış. Sende yap :)

 1. Avatar
  Seda Nur 22 Ekim, 2018 at 11:49 Reply

  Ne kadar güzel bir yazı / Rabbim gençliğimizi ömrümüzü dinine adayanlardan, hizmet edenlerden eylesin. AMİN/
  Ben mezuna kaldım sınava tekrar çalışıyorum dualarınızı bekliyorum..

Yorum Yap