“Gençsin, hayatının doruklarındasın, belki de kendinin en farkına varabildiğin bir dönemdesin. Üniversiteli bir öğrencisin. Sorumluluk edinme, hayatını yönetme gibi kendine ait birtakım yeniliklerinle başka bir şehirde bambaşka bir düzen oluşturuyorsun. Yeni bir hayat, yeni dostluklar, yeni insanlar…”

YGS, LYS, sınavlar, test kitapları, kalem, silgi, stres derken artık yeni bir serüven başladı bazıları için. Üniversiteye yeni kaydolan heyecanlı bir bekleyiş içinde olanlara ya da üniversiteli olanlara altın tavsiyeler vereceğim! Başlıyoruz. 🙂

1)Namaz her şeydir!

Ders araları, öğle molası gibi boşluklarda üniversitede rahatlıkla yapılabilecek bir ibadettir namaz. Hemen hemen her üniversitede mescid mevcut ve tabii su bulunduğu için abdest alamama problemi de yok demektir. Ayrıca okula gitmek için hazırlanırken abdest alman çok yararlı olacaktır. En azından bir vakit namazını bu abdest ile kılabilirsin. Kış döneminde günlerin kısalmasına bağlı olarak akşam namazına kadar okulda kalınabiliyor. Bu öğle, ikindi, akşam namazı anlamına geliyor. Hâliyle derslere denk gelen namazlar oluyor. Bunun için dersin hocasından izin alarak namazını kılman gerekir.

Eğer hoca böyle bir izin vermiyorsa, kızıyorsa ya da derse almıyorsa hocanı değil Allah’ı dinlemen gerekir. Devamsızlığını kullanarak dersten çık kardeşim. Her defasında böyle yapmak “devamsızlıktan dersten kalmana sebep olacak” diye düşünüyorsan bil ki bu şeytanın sana bir vesvesesidir. Sen, bu dünyaya gönderilme gayesi ve hikmeti Halık-ı Kâinatı tanımak ve O’na iman edip ibadet etmek(1) olduğunu bilen birisin.

Hasbunallah ve nimel vekil (Başımıza gelecek her türlü belâ ve musibete karşı Allah bize yeter. O, ne güzel dost ve ne güzel bir vekildir.), beni yaratan elbet yolumu gösterir de. Allah büyük ne kapılar açar bilemezsin. Rabbinin emrini bir hocanın lüzumsuz egosuna ezdirme. Hakkın hatırı âlidir, hiçbir hatıra feda edilmez.(2) İstikametin dosdoğru olur, devam! 🙂

2)Gözlere tesettür…

En açığından en marjinaline her kesimden insanın bulunduğu üniversitede göz tesettürü olmazsa olmaz kurallardan olmalıdır bizim için. Okulda, derste, kantinde, kütüphanede kısaca her adımında bir haramla karşı karşıya kalabilirsin kardeşim. Bunu muhafaza etmenin yegane formülü gözlerini yere eğmen ve lüzumsuz bakışmalardan uzak durman olacaktır. Bu seni ezik ya da sıradan yapmaz tam aksine bu seni edepli bir müslüman yapar. Çünkü gördüğümüz her bir haram kalbimize hasar verir, haramlardan ne kadar uzak durursak kalbimiz o kadar rahat eder. Ve her bir göz eğme şeytan için geçilemez bir bariyerdir. Sen gözlerini haramdan kaçırdıkça arşa yükseldiğini bilmesin kardeşim! Çünkü kudsi bir hadiste Allah: “Ey Benim için şehvetini terk edip, gençliğini feda eden genç, sen benim katımda bazı meleklerim gibisin.” (3) buyuruyor.

3)Arkadaş seçimi önemli!

Efendimiz(s.a.v)’in “Kişi dostunun dini üzeredir. Öyleyse her biriniz, kiminle dostluk kuracağına dikkat etsin.”(4) belirttiği gibi arkadaşlık önemlidir. Seni namaza çağıran, haramlardan uzak tutmaya çalışan, ahlakı güzel arkadaşın olsun. Birbirinize rehber olun, gerçek dostluklar hep böyledir. Eğer böyle bir dosta sahip değilsen sana zarar verecek insanlarla ısrarla arkadaşlık kurmana gerek yok. Seni harama çağıran, kötü yola sevk eden biri arkadaşın olmamalı. Kişilik olarak kendine çok yakın bulduğunuz insanlar olabilir onları kazanmaya çalış, sen namaza davet et ve sen onu haramlardan korumaya gayret et kardeşim.

4)Boş vakti şeytan doldurur…

Üniversitede olduğun zamanı topyekûn atmak yerine bulduğun boş araları değerlendirmek zamanı bereketli kullanmak için müthiş bir taktik. Mesela 80 dakika ders işlediniz ve dersin bitti ve diğer dersin başlamasına 30 dakika var. Hemen eline bir kitap kap. Psikolojik, dini, roman, tefsir, cevşen, Kura-ı Kerim vs. ya da dersle alakalı sana bir şeyler katacak seçtiğin kitabı oku. Emin ol kardeşim bu 10 dakikaları, 20 dakikaları böyle değerlendirmek tarifsiz bir hazinedir. Bunun için muhakkak yanında bir kitap bulundurmalısın. Akşam okul yorgunluğu ile yapılabilecek iş potansiyeli düşer ve bu düzen kaybolur bu sebeple otobüste, ders aralarında bu tavsiyelere uymak yararlı olacaktır.

5)Önce kendi heybeni doldurmalısın…

Üniversite demek başka insanlar demek, farklı görüşler ve inanışlar demek. Ateist, deist vs. inanışına sahip olanlar özgürce düşüncelerini paylaşarak bunun mücadelesini verebilirler. Hâliyle bu ilmi noktada zayıf olanların düşebileceği bir tuzaktır ve inançla ilgili sıkıntılar gelir beraberinde. Bu noktada zayıf olmamalısın kardeşim. Eğer talep ettiğin dosdoğru bir Müslüman olmak ise bunu ilim öğrenerek güçlendirmelisin. Kur’an’ın ilk ayetidir “Oku”. Okumalısın, dinini iyi bilmeli ve iyi aktarabilmelisin. Bu asrın imani hastalıklarına iki kere iki dört eder katiyetinde cevap veren ve hiçbir şüphe bırakmayıp küfrün belini kıran Kur’an’ın hakiki tefsiri olan Risale-i Nur eserlerini okuman senin için benzersiz bir hazine olur kardeşim, nihayetinde davasını ifade edebilen kazanır. İfade edebilmek için ise heybeni doldurmalısın. Risale-i Nur okumak hakkında hiçbir fikrin yoksa Instagram hesabın vardır 🙂 ordan @kopgit hesabına “Ben de Risale-i Nur okumak istiyorum.” diye mesaj atman yeterli olacaktır.

Yeni üniversite hayatına başlayacak olan herkese benden koca bir hayırlı olsun, zaten üniversiteli olanlara da hayırlı mezuniyetler dilerim. 🙂

Ve son bir tavsiye: “Ne yaparsanız yapın Allah için işleyiniz, Allah için görüşünüz, Allah için çalışınız. Lillâh, livechillâh, lieclillâh rızası dairesinde hareket ediniz. O vakit sizin ömrünüzün dakikaları, seneler hükmüne geçer.”(5)

1)Risale-i Nur/Şuâlar/7.Şuâ

2)Bediüzzaman Said Nursi

3) İHYÂU’ULÛMİ’D – DİN CİLT: I S: 646

4)Ebu Davud, Edeb, 19, Tirmizi, Zühd, 45

5)Risale-i Nur/Lem’alar/3.Lem’a