Vesvese, OKB, Takıntı ve Kuruntudan Kurtulmanın Kesin Yolu

26

Vesveseyi 5 yönüyle inceleyeceğiz. Ama öncelikle genel hatlarından bahsedelim.

Vesvese, takıntı vs. genel olarak temizlik, kontrol, cinsel, dini, simetri/düzen, dokunma, sayma, biriktirme, saklama, batıl itikadlar, uğurlu ya da uğursuz sayı ve renkler gibi birçok durumdan gelebiliyor. Bazen bu durumlar içinden çıkılmaz bir hâl alıp, yaşantımızı büsbütün esir edip, hem bize hem çevremizdekilere ciddi zararlar verebiliyor, daha ilerledikçe kişi kendisine “Acaba ben aklımı mı yitiriyorum?” demeye başlıyor, hatta kendisini dış dünyadan soyutlayıp intihara kadar yönelebiliyor. Tabii bu saydıklarım ileri düzeydeki arkadaşlar için geçerli..

Günlük hayatta gelen vesveselerin tamamının çözümü için birkaç cümle var eğer o cümleleri hayatına geçirebilirsen anında vesvesenden kurtulursun. Vesveseye müptela olmuş ve kurtulamayan çaresiz arkadaş bil ki senin vesvesen içi boş bir balon gibidir şişirdikçe büyür şişirmezsen söner hiçbir değeri kalmaz ve bil ki vesveseler, kuruntular, takıntılar ve diğer tüm sıkıntılar şeytanın sözleridir mesela:

Temizlik
“Dur bir daha yıka tam temiz olmadı, bak şu köşe kirli gibi, yoksa misafirler fark edebilir.”

Simetri/Düzen
“Tam ortada olmadı gibi sanki eşit değil bak düzelt yoksa kötü görünür.”

Cinsellik
“Acaba hem cinsine mi ilgi duyuyorsun, yoksa sen? Eyvah!”
“Acaba cinselliğinde bir sıkıntı mı var?” ve benzeri…

Dini (En çok da buradan gelir çünkü şeytan boş eve girmez.)
“3. Rekat mı 4. Rekat mı kaçtaydın?”
“Acaba gusül abdestin oldu mu bak şuraya su değmedi gibi.”
Namazda gördüğün edepsiz resimler “Eyvah! Allah’a karşı edepsizlik ediyorsun hemen namazı bırak.”
“Sen acaba inançsız mısın neden içindeki ses “Acaba Allah yok mu?” diyor sen Müslüman değil misin?”

Bunlar ve daha da ağır durumların tamamı, kalbe yakın olan Lümmeyi Şeytaniye’den geliyor. Yani saydıklarımın hepsi şeytanın sözleridir. Sen kendi kalbine mal edip, uygulamaya çalışıyorsun hâlbuki şeytanın sözleri onlar. Bak kardeşim senin bu vesveselerin balon gibi demiştik en başta o balonlara şu mühim sözleri söyle ve kalbini rahatlat şu vesveselerinden kurtul! İşte o mühim bir kaç cümle:

“Ey maraz-ı vesvese ile mübtela! Biliyor musun vesvesen neye benzer? Musibete benzer. Ehemmiyet verdikçe şişer, ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür. Küçük görsen, küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder. Havf etmezsen (korkmazsan) hafif olur, mahfî (gizli) kalır. Mahiyetini bilmezsen devam eder, yerleşir. Mahiyetini bilsen, onu tanısan gider.”

Demek ki hiç önemsemeyip vesveseymiş deyip umursamayacaksın ki sönsün, küçülsün, hafifleşsin ve gizli kalıp çekip gitsin. Ehemmiyet verdikçe şişer ehemmiyet vermezsen söner gider bir anda kurtulursun inşâallah.. (Risale-i Nur/Sözler/21. Söz/ 2. Makam’ın izahıdır yerinden okumanızı da tavsiye ederim.)

Vesvese daha çok dini konulardan gelir bu durumlarda ise bilgi sahibi olmak vesveseyi giderir. Önümüzdeki günlerde 5 ayrı bölümde vesveseyi inceleyip biraz daha detaylara gireceğiz:

1.Bölüm: Vesvese, OKB, Takıntı ve Kuruntudan Kurtulmanın Kesin Yolu
2.Bölüm: Namazda Hayale Gelen Çirkin Sözler, Küfürler ve Şeytanın İzlediği Yol
3.Bölüm: Namazda Hayale Gelen Edepsiz Görüntüler, Münafi Edep Çıplak Hâller..
4.Bölüm: Gördüğün En güzel Bir Şeyin Kirli Pis Bir Şeyi Hatırına Getirmesi (Mesela Kabe resmini gördüğünde aklına edepsiz bir durum gelmesi…)

5.Bölüm: Takvalı Olma Zannıyla Gelen Vesveseler (Yaptığım ibadet en iyi olsun derken harama düşülen durumlar…)

6.Bölüm: İman Noktasından Gelen Vesveseler (İnanç ile ilgili konularda şüphelere düşüp içinden çıkamamak…)

4, 5 ve 6. Bölümler için yazarla iletişime geçebilirsiniz.

 

2. Bölüm Namaz kılarken aklıma kötü kötü sözler geliyor acaba nedendir?
Evet en çok rastlanan vesvese türüdür namaza yeni başlayan hemen hemen herkeste görülür fakat bazen içinden çıkılmaz bir hâl alıp, başını secdeye vura vura ya da dilini ısırıp çenesini var gücüyle sıkarak namaz kılmaya kadar gider, hatta namazı bile terk ettirir..

Şeytan bu vesveseyi verirken nasıl bir yol izliyor, gelin bir bakalım:

Şeytan ilk olarak kalbe bir şüphe atar, kalp kabul etmeyip rahat bir şekilde namaza devam ederse, şeytanın attığı şüphe küfre, sövmeye ve edepsiz sözlere döner, hatta bazı pis hatıraları ve çirkin hâlleri aklında canlandırır. Ve namazın ortasında, kişinin aklından ağza alınmayacak derecede küfürler geçer. O küfürlerin ve edepsiz sözlerin de etkisiyle “Eyvah! Ben Rabbime karşı nasıl bir edepsizlik ediyorum derhal namazı terk etmeliyim.” der namazdan çıkar ve ümitsizliğe düşer. Bu durum daha da devam ederse namazı bütün bütün bırakır, gaflete dalar. Bu vesvesenin dermanı ise şudur:

Bu hâlleri yaşamış ve kurtulmak isteyen arkadaş! Telaş etme. Çünkü senin aklından geçenler gerçek bir küfür ya da edepsiz bir söz değil sadece hayaldir, ortada ne bir ses var ne bir hakikat sadece hayal. Hayal kurmanın hiç bir hükmü, geçerliliği olmadığı gibi bu kötü sözlerin hayalinden geçmesi de seni günaha sokmaz çünkü hükümsüzdür. Ayrıca o sözler senin kalbinin sözleri değil çünkü senin kalbin o sözlerden rahatsızlık duyuyor, belli ki kalbe yakın olan Lümmeyi Şeytaniye’den gelen şeytanın sözleri onlar. Vesvesenin asıl zararı ise: “Eyvah!” deyip, hiçbir hükmü olmayan, o vesveseyi yani şeytanın sözlerini kendi sözlerin zannedip, kalben rahatsız olmaktır. Şeytan da zaten bunu istiyor, rahatsız olup namazı bıraksın, huzurdan kaçsın istiyor. Üzülme o sözler senin değil, yani sen Rabb’ine edepsizlik etmiyorsun. (Risale-i Nur/Sözler/21. Söz/ 2. Makam/ 1. Vecih’inin izahıdır yerinden okumanızı da tavsiye ederim.)
Çözüm için ise şu sözleri hatırla:

“Ey maraz-ı vesvese ile mübtela! Biliyor musun vesvesen neye benzer? Musibete benzer. Ehemmiyet verdikçe şişer, ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür. Küçük görsen, küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder. Havf etmezsen (korkmazsan) hafif olur, mahfî (gizli) kalır. Mahiyetini bilmezsen devam eder, yerleşir. Mahiyetini bilsen, onu tanısan gider.”

 

3. Bölüm Namaz Kılarken Gözümün Önüne Hoş Olmayan Görüntüler Geliyor

Normal yaşantınızda hiç yokken, namaza durduğunuz anda, anlatmaktan utanacağınız edepsiz hâller, resimler hatta videolar gözünüzün önünde canlanır. Yani “Manalar kalbden çıktıkları vakit, suretlerden çıplak olarak hayale girerler; oradan suretleri giyerler.”
Vesveseli kişi der ki: “Kalbim ne kadar bozulmuş, bu aşağılık, alçak ve sefil şeyler gözümün önünden hiç gitmiyor, demek ki ben Allah’ın huzuruna layık değilim..” der ve şeytan ise onu bu zayıf damarından yakalar namazdan uzaklaştırır.. Bu vesvesenin dermanı ise şudur:

Bu hâlleri yaşamış ve kurtulmak isteyen arkadaş! Nasıl ki namaz öncesinde yapılan temizliğe, iç dünyamızdaki bir kirlilik tesir etmez, namazı bozmaz, etkisi de olmaz. Aynen bunun gibi birden hayale gelen o görüntüler de ne bir beis, ne bir manevi kirlilik ne de bir zarar kesinlikle yoktur. Yalnız tehlike ise bütün dikkatini vermek ve onları zarar zannetmektir. Korkma o görüntüler senin değil, yani sen Rabb’ine edepsizlik etmiyorsun. (Risale-i Nur/Sözler/21. Söz/ 2. Makam/ 2. Vecih’inin izahıdır yerinden okumanızı da tavsiye ederim.)

Çözüm için ise şu sözleri hatırla:

“Ey maraz-ı vesvese ile mübtela! Biliyor musun vesvesen neye benzer? Musibete benzer. Ehemmiyet verdikçe şişer, ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür. Küçük görsen, küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder. Havf etmezsen (korkmazsan) hafif olur, mahfî (gizli) kalır. Mahiyetini bilmezsen devam eder, yerleşir. Mahiyetini bilsen, onu tanısan gider.”

.Instagram: iskndrogz571 |  Facebook Hesabım

Konuyla ilgili videolarımız:

Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB)
10 Yıllık OKB Hastasını Kurtaran Garip Olay

 

Paylaş

26 yorum yapılmış. Sende yap :)

 1. Avatar
  Erhan 14 Nisan, 2020 at 21:59 Reply

  Bende hep hayal kurma oluyor gece uyuyamıyorum uykusuzluktan ölüyorum sabah namazını kılıyorum bugün bırakmayı düşündüm ama vazgeçtim galiba vesvesenin üstüne yürüyerek yenebilirim inadına şeytan sabah namzıbı kılacağım

 2. Avatar
  İdikut 15 Ekim, 2018 at 17:40 Reply

  He dedim geçtim ALLAH KULUNUN kalbini kendi için çabasına bakar eksiye noksana bakmaz samimi inanç herşeyi yener elinizi mi yıkadınız içinizden eksik bir dahamı yıka diyor yıkama sen tadili erkanı takip et

 3. Avatar
  Kevneyn 7 Eylül, 2018 at 04:49 Reply

  Arkadaşlar sizinle ”aklımıza gelen düşünceyi nasıl takmayız” konusu üzerine birkaç şey paylaşayım
  1-) Köprünün üzerinden geçiyorsun altında otoban var ve arabalar geçiyor. Fırıl fırıl geçen arabaları ve seslerini önemsemediğin gibi;
  beynini de bir otoban gibi düşün geçen düşüncelere karışma … Gelsin gitsinler otobandaki arabalar gibi … Sen keyfine bak…

  2-) Bu kadar yeter…

 4. Avatar
  Fatih 10 Ağustos, 2018 at 11:45 Reply

  Bende de doktorun kulağında isitme kaybi var bu yüzden cinlama olur demesi uzerine sürekli cinanmaya odaklanma var 1 dk aklimdan cikaramiyorum ve bir şeye dalınca anında tekrar cinlamanin gelecegini düşünüp yine getiriyorum bendeki vesvese ise bunu sürekli aklimda tutacağım korkusu yani unutmaya kendim fırsat vermiyorum.sese sürekli yoğunlaşma 1 dk bile unutamama beni yoruyor

 5. Avatar
  Ayla 1 Haziran, 2018 at 17:15 Reply

  Aynılarını bende yaşıyorum ve bu yüzden çok kötü günler geçirdim ve çok huzursuz oldum.dindar bir insanım çok üzülüyorum allahıma karşı böyle düşünceler aklıma geliyor diye allahım bizlere yardımcı olsun üzerimizden defa etsin.

  • Avatar
   Canan 26 Şubat, 2019 at 13:03 Reply

   Sende iman olduğu icin geliyor kardesim onun işi imanı olanladır bende cekiyorum bu hastalığı yıllardır namaza başla dua okudukca rabbin seni birakmayacak yardım edecektir onun rahatsız etmenin en güzel yolu namazdır sen kıldıkca onun cabası boşa olduğunu anlayacaktır

 6. Avatar
  Kerim 2 Mart, 2018 at 17:44 Reply

  Selamın aleyküm bende 4. takıntı var bundan önce diğer takıntıların hepsi oldu haşa küfür vs abtes alırken kuru yer kaldımı düşünceler vs Allah’a şükür bunlardan kurtuldum ama 4 numaradaki şeyler olmaya başladı haşa ne görsem edepsiz çirkin şeylere kafam direk oraya gidiyor içimden bir ses çıkmıyor, ama haşa kötü yerlere kafam Zihni’mden oluyor sanki bunları kendim yapıyormuşum gibi gittik ce takıntıya döndü ne görsem çirkin görüntüler geliyor

 7. Avatar
  Fatih 30 Ocak, 2018 at 23:11 Reply

  Gerçekten bütün kalbimle söylüyorum ALLAH RAZI OLSUN, saydıklarınızın tamamı doğru arkadaşlar bu yazıları iyi okuyun 2-3 yıldır hayatım zindan oldu fiziksel olarak bedensel olarak maddi manevi çürüttü bu iş beni bunları iyi okuyun iyi öğrenin bilgi edinin.

 8. Avatar
  muhammed 4 Ocak, 2018 at 06:52 Reply

  Allah razi olsun birsey soracam bendr hep okulda namazda her yerdevo gûne kadar dinledigim muzik kafamda caliyor oda vesvesemi cok rahatsiz ediyor yarfim edin lutfen

  • Avatar
   Salih Bindak 4 Ocak, 2018 at 11:32 Reply

   evet kardeşim. Sen bunu kafana taktıkça devam eder. Umursama hatta kafanda çalan muzige eslik et, yani kurtulacak bişey gibi düşünme. Bi süre sonra kendiliğinden gider 🙂

 9. Avatar
  neslihan 18 Aralık, 2016 at 20:17 Reply

  İş yaparken ve bi şeye odaklanirken haşa Allaha cinsel küfür sonra sevdiklerimr bise olacak korkusu tövbe ederken hayaller ve sapık düşünceler geliyor ben Allaha inanırken nasıl bole düşünürün diye düşünüyorum yüz kere çamaşır yıkayıp su vesvesesi rabbim için ağza alınmayacak haşa sirk içeren küfür ve benzeri takinti oluyor ben inançlı olmaya çalışıyorum ve bu yüzden kurtulamıyorum bu durumdan

Yorum Yap