Vesvese’yi 5 yönüyle inceleyeceğiz. Ama öncelikle genel hatlarından bahsedelim.

Vesvese, nedir? Vesveselerden (Okb), kuruntulardan, takıntılardan kurtulmak Takıntı sorunu nasıl çözülür? için kesin çözüm nedir? Vesveseden nasıl kurtulabiliriz? Vesvese, kimlere, ne zaman zarar verir?

Vesvese OKB Takıntı ve Kuruntudan vs. genel olarak temizlik, kontrol, cinsel, dini, simetri/düzen, dokunma, sayma, biriktirme, saklama, batıl itikadlar, uğurlu ya da uğursuz sayı ve renkler gibi birçok durumdan gelebiliyor. Bazen bu durumlar içinden çıkılmaz bir hâl alıp, yaşantımızı büsbütün esir edip, hem bize hem çevremizdekilere ciddi zararlar verebiliyor, daha ilerledikçe kişi kendisine “Acaba ben aklımı mı yitiriyorum?” demeye başlıyor, hatta kendisini dış dünyadan soyutlayıp intihara kadar yönelebiliyor. Tabii bu saydıklarım ileri düzeydeki arkadaşlar için geçerli..

Günlük hayatta gelen vesveselerin tamamının çözümü için birkaç cümle var eğer o cümleleri hayatına geçirebilirsen anında vesvesenden kurtulursun. Vesveseye müptela olmuş ve kurtulamayan çaresiz arkadaş bil ki senin vesvesen içi boş bir balon gibidir şişirdikçe büyür şişirmezsen söner hiçbir değeri kalmaz ve bil ki vesveseler, kuruntular, takıntılar ve diğer tüm sıkıntılar şeytanın sözleridir mesela:

Temizlik.

“Dur bir daha yıka tam temiz olmadı, bak şu köşe kirli gibi, yoksa misafirler fark edebilir.”

Simetri/Düzen.

“Tam ortada olmadı gibi sanki eşit değil bak düzelt yoksa kötü görünür.”

Cinsellik.

“Acaba hem cinsine mi ilgi duyuyorsun, yoksa sen? Eyvah!”
“Acaba cinselliğinde bir sıkıntı mı var?” ve benzeri…

Dini (En çok da buradan gelir çünkü şeytan boş eve girmez.)

“3. Rekat mı 4. Rekat mı kaçtaydın?”
“Acaba gusül abdestin oldu mu bak şuraya su değmedi gibi.”
Namazda gördüğün edepsiz resimler “Eyvah! Allah’a karşı edepsizlik ediyorsun hemen namazı bırak.”
“Sen acaba inançsız mısın neden içindeki ses “Acaba Allah yok mu?” diyor sen Müslüman değil misin?”

Bunlar ve daha da ağır durumların tamamı, kalbe yakın olan Lümmeyi Şeytaniye’den geliyor. Yani saydıklarımın hepsi şeytanın sözleridir. Sen kendi kalbine mal edip, uygulamaya çalışıyorsun hâlbuki şeytanın sözleri onlar. Bak kardeşim senin bu vesveselerin balon gibi demiştik en başta o balonlara şu mühim sözleri söyle ve kalbini rahatlat şu vesveselerinden kurtul! İşte o mühim bir kaç cümle:

“Ey maraz-ı vesvese ile mübtela! Biliyor musun vesvesen neye benzer? Musibete benzer. Ehemmiyet verdikçe şişer, ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür. Küçük görsen, küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder. Havf etmezsen (korkmazsan) hafif olur, mahfî (gizli) kalır. Mahiyetini bilmezsen devam eder, yerleşir. Mahiyetini bilsen, onu tanısan gider.”

Demek ki hiç önemsemeyip vesveseymiş deyip umursamayacaksın ki sönsün, küçülsün, hafifleşsin ve gizli kalıp çekip gitsin. Ehemmiyet verdikçe şişer ehemmiyet vermezsen söner gider bir anda kurtulursun inşâallah.. (Risale-i Nur/Sözler/21. Söz/ 2. Makam’ın izahıdır yerinden okumanızı da tavsiye ederim.)

Vesvese daha çok dini konulardan gelir bu durumlarda ise bilgi sahibi olmak vesveseyi giderir. Önümüzdeki günlerde 5 ayrı bölümde vesveseyi inceleyip biraz daha detaylara gireceğiz:

1.Bölüm: Vesvese, OKB, Takıntı ve Kuruntudan Kurtulmanın Kesin Yolu

2.Bölüm: Namazda Hayale Gelen Çirkin Sözler, Küfürler ve Şeytanın İzlediği Yo

3.Bölüm: Namazda Hayale Gelen Edepsiz Görüntüler, Münafi Edep Çıplak Hâller..

4.Bölüm: Gördüğün En güzel Bir Şeyin Kirli Pis Bir Şeyi Hatırına Getirmesi (Mesela Kabe resmini gördüğünde aklına edepsiz bir durum gelmesi…

5.Bölüm: Takvalı Olma Zannıyla Gelen Vesveseler (Yaptığım ibadet en iyi olsun derken harama düşülen durumlar…

 Namaz kılarken aklıma kötü kötü sözler geliyor acaba nedendir?

 İman Noktasından Gelen Vesveseler (İnanç ile ilgili konularda şüphelere düşüp içinden çıkamamak…)Evet en çok rastlanan vesvese türüdür namaza yeni başlayan hemen hemen herkeste görülür fakat bazen içinden çıkılmaz bir hâl alıp, başını secdeye vura vura ya da dilini ısırıp çenesini var gücüyle sıkarak namaz kılmaya kadar gider, hatta namazı bile terk ettirir..

Şeytan bu vesveseyi verirken nasıl bir yol izliyor, gelin bir bakalım:

Şeytan ilk olarak kalbe bir şüphe atar, kalp kabul etmeyip rahat bir şekilde namaza devam ederse, şeytanın attığı şüphe küfre, sövmeye ve edepsiz sözlere döner, hatta bazı pis hatıraları ve çirkin hâlleri aklında canlandırır. Ve namazın ortasında, kişinin aklından ağza alınmayacak derecede küfürler geçer. O küfürlerin ve edepsiz sözlerin de etkisiyle “Eyvah! Ben Rabbime karşı nasıl bir edepsizlik ediyorum derhal namazı terk etmeliyim.” der namazdan çıkar ve ümitsizliğe düşer. Bu durum daha da devam ederse namazı bütün bütün bırakır, gaflete dalar. Bu vesvesenin dermanı ise şudur:

Bu hâlleri yaşamış ve kurtulmak isteyen arkadaş! Telaş etme. Çünkü senin aklından geçenler gerçek bir küfür ya da edepsiz bir söz değil sadece hayaldir, ortada ne bir ses var ne bir hakikat sadece hayal. Hayal kurmanın hiç bir hükmü, geçerliliği olmadığı gibi bu kötü sözlerin hayalinden geçmesi de seni günaha sokmaz çünkü hükümsüzdür. Ayrıca o sözler senin kalbinin sözleri değil çünkü senin kalbin o sözlerden rahatsızlık duyuyor, belli ki kalbe yakın olan Lümmeyi Şeytaniye’den gelen şeytanın sözleri onlar. Vesvesenin asıl zararı ise: “Eyvah!” deyip, hiçbir hükmü olmayan, o vesveseyi yani şeytanın sözlerini kendi sözlerin zannedip, kalben rahatsız olmaktır. Şeytan da zaten bunu istiyor, rahatsız olup namazı bıraksın, huzurdan kaçsın istiyor. Üzülme o sözler senin değil, yani sen Rabb’ine edepsizlik etmiyorsun. (Risale-i Nur/Sözler/21. Söz/ 2. Makam/ 1. Vecih’inin izahıdır yerinden okumanızı da tavsiye ederim.)
Çözüm için ise şu sözleri hatırla:

“Ey maraz-ı vesvese ile mübtela! Biliyor musun vesvesen neye benzer? Musibete benzer. Ehemmiyet verdikçe şişer, ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür. Küçük görsen, küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder. Havf etmezsen (korkmazsan) hafif olur, mahfî (gizli) kalır. Mahiyetini bilmezsen devam eder, yerleşir. Mahiyetini bilsen, onu tanısan gider.

 Namaz Kılarken Gözümün Önüne Hoş Olmayan Görüntüler Geliyor

Normal yaşantınızda hiç yokken, namaza durduğunuz anda, anlatmaktan utanacağınız edepsiz hâller, resimler hatta videolar gözünüzün önünde canlanır. Yani “Manalar kalbden çıktıkları vakit, suretlerden çıplak olarak hayale girerler; oradan suretleri giyerler.”
Vesveseli kişi der ki: “Kalbim ne kadar bozulmuş, bu aşağılık, alçak ve sefil şeyler gözümün önünden hiç gitmiyor, demek ki ben Allah’ın huzuruna layık değilim..” der ve şeytan ise onu bu zayıf damarından yakalar namazdan uzaklaştırır.. Bu vesvesenin dermanı ise şudur:

Bu hâlleri yaşamış ve kurtulmak isteyen arkadaş! Nasıl ki namaz öncesinde yapılan temizliğe, iç dünyamızdaki bir kirlilik tesir etmez, namazı bozmaz, etkisi de olmaz. Aynen bunun gibi birden hayale gelen o görüntüler de ne bir beis, ne bir manevi kirlilik ne de bir zarar kesinlikle yoktur. Yalnız tehlike ise bütün dikkatini vermek ve onları zarar zannetmektir. Korkma o görüntüler senin değil, yani sen Rabb’ine edepsizlik etmiyorsun. (Risale-i Nur/Sözler/21. Söz/ 2. Makam/ 2. Vecih’inin izahıdır yerinden okumanızı da tavsiye ederim.)

Çözüm için ise şu sözleri hatırla:

“Ey maraz-ı vesvese ile mübtela! Biliyor musun vesvesen neye benzer? Musibete benzer. Ehemmiyet verdikçe şişer, ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür. Küçük görsen, küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder. Havf etmezsen (korkmazsan) hafif olur, mahfî (gizli) kalır. Mahiyetini bilmezsen devam eder, yerleşir. Mahiyetini bilsen, onu tanısan gider.” 

Bazı Merak Edilen Sorular:

Burç Yorumları Gerçek mi?

Mezhepler Neden Var?

Ahirette Allah’ı Görebilecek Miyiz?

Şeytanın Asla Bilmeni İstemeyeceği 5 Bilgi

Baba Vanga ve Nostradamus Gelecekten Nasıl Haber Veriyorlardı?

Konuyla ilgili videolarımız: